פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   נעקצתם על ידי עקרב? כיצד יש לנהוג ועל מה להקפיד

   במד"א מדגישים כי יש להזעיק את צוותי ההצלה ובמקביל לקבע את האיבר שנפגע. אם הנעקץ מתפנה עצמאית לבית החולים יש להקפיד על כך שלא יהיה בתנועה כדי למנוע מהירות זרימת הדם

   נעקצתם על ידי עקרב? כיצד יש לנהוג ועל מה להקפיד

   ימי הקיץ החמים מספקים שורה רחבה של סכנות, ביניהן התייבשות, טביעות והכשות נחש, ובדומה לכך – עקיצת עקרב. רק ביממה האחרונה נעקצו שלוש ילדות בדרום ופונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע, כשהאחרונה מהן, בת שנה וחצי, פונתה אתמול (ראשון) במצב קשה לאחר שנעקצה על ידי עקרב צהוב, שנחשב לארסי ומסוכן ויכול לגרום למוות.

   כיצד יש לנהוג במקרה של עקיצת עקרב? ממגן דוד אדום נמסר כי בשלב הראשון יש לקבע את האיבר הפגוע ולהרגיע ככל הניתן את האדם שנעקץ. לאחר מכן יש להזעיק באופן מיידי את צוותי ההצלה ולהישמע להנחיות הפרמדיקים במוקד עד להגעת הכוחות למקום. באם האדם שנעקץ מתפנה עצמאית לבית החולים, מה שלא מומלץ, יש להקפיד על מנוחה ואי-תנועה כדי למנוע הגברה של מהירות זרימת הדם בגופו. לאחר עקיצת עקרב יחוש הנעקץ ככל הנראה באחד או יותר מהתסמינים הבאים: כאבים חזקים במקום העקיצה, דופק מהיר, חוסר שקט, נפחיות באזור הפגוע, אודם, הזעה והקאות.

   עקרב צהוב (ShutterStock)
   המסוכנים ביותר: עקרב צהוב (בתמונה) והעקרב השחור בעל הזנב הגדול המכונה עקרבוט (צילום: shutterstock)

   גורמי רפואה מציינים כי בקיץ הנוכחי נרשם מספר גבוה יחסית של פגיעת הכשות נחשים ועקיצות עקרבים, כשקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר לפגיעה היא פעוטות עד גיל שלוש. בישראל חיים כ-21 מיני עקרבים המהווים סכנה לבני אדם, כשהמסוכנים בהם הם העקרב הצהוב, ממנו כאמור נעקצה תינוקת בדרום, והעקרב השחור בעל הזנב הגדול, המכונה עקרבוט. עונת הקיץ הנה עונת ההשרצה של סוגי העקרבים למניהם, דבר המגביר את הסכנה שבמגע עמם. יתכן שעקרבים יימצאו בחצרות, בבתי קרקע ובקומות בניין נמוכות, אך הוא יכול לטפס גם על קירות אבן וחומות.

   (עדכון ראשון: 22:26)

   בת שנה וחצי נעקצה על ידי עקרב בדרום, מצבה קשה