פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   השופט דן כהן יודה בעבירת שוחד ויישלח ל-6 שנות מאסר

   באופן מפתיע הסכים השופט כהן להסדר הטיעון שגובש בפרקליטות, שכולל בנוסף חילוט של ארבעה מיליון שקלים מכהן וקנס של שישה מיליון שקלים. הוא יודה בקבלת שוחד בפרשת סימנס

   השופט שסרח ייכנס לכלא? הפרקליטות תציג השבוע הסדר טיעון שגובש עם השופט לשעבר דן כהן, שיודה בעבירת שוחד, עבירת מרמה והפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט. הצדדים סיכמו כי יבקשו מבית המשפט לגזור על כהן עונש של שש שנות מאסר. כמו כן, הצדדים יבקשו מבית המשפט לחלט ארבעה מיליון שקלים מכהן ולהטיל עליו קנס של שישה מיליון שקלים. כהן יודה בקבלת שוחד בפרשת סימנס ובהפרת אמונים בפרשת רוגוזין. את הפרקליטות ייצגו עורכי הדין אורלי דורון, יהודית תירוש ואבי ארוניס.

   בתקופה האחרונה התקיימו מגעים בין הצדדים, אולם הפרקליטות סירבה לרדת מעונש של שש שנות מאסר, ואילו כהן לא הסכים לעונש זה, וגם לא להודות בעבירת שוחד. רק הבוקר (שלישי), באופן מפתיע, הסכים כהן לדרישות הפרקליטות והצדדים הודיעו לשופט חאלד כבוב, שדן במשפט של כהן, על מתווה ההסדר. ביום חמישי בבוקר יוגש לבית המשפט כתב האישום המתוקן.

   השופט דן כהן מובא לדיון במחוזי ת"א, מרץ 2013 (מגד גוזני)
   הסכים במפתיע להסדר הטיעון שגובש עם הפרקליטות. כהן (צילום: מגד גוזני)

   כהן, בעברו שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע, נמלט לפרו בשנת 2005 בעקבות החשדות שהתעוררו נגדו, לפיהן קיבל שוחד כאשר כיהן כדירקטור בחברת החשמל. כהן מונה ב-1991 לחבר דירקטוריון בחברת החשמל. ב-1993 הוא מונה גם ליו"ר ועדת הנכסים של החברה. על פי כתב האישום שהוגש נגדו בשנת 2009, בעת ששהה בפרו, הוא קיבל שוחד של מיליוני שקלים כדי להשפיע על דירקטוריון חברת החשמל בהחלטות עסקיות שונות. בין השאר, הוא הואשם שהשפיע על הדירקטוריון לקבל החלטה לרכוש כ-400 דונם שהיו בבעלותה של חברת "תעשיות רוגוזין", וקיבל בתמורה כשני מיליון דולר. על פי כתב האישום המתוקן, כהו יודה בפרשה זו בעבירה של הפרת אמונים בלבד, זאת מכיוון שלא דיווח לדירקטוריון חברת החשמל על קשריו עם עזרא הראל, מי שהיה הבעלים של חברת רוגוזין.

   כתב האישום המתוקן כולל את האישום בקבלת שוחד מחברת סימנס הגרמנית בסכום של כמיליון אירו. על פי האישום, ב-2001 שילמה סימנס לכהן כדי שיפעיל לחץ על מנת שתוכל לזכות במכרז לרכישת שלוש טורבינות גז בידי חברת החשמל. שווי העסקה היה 320 מיליון אירו, אולם מעולם לא נעשה שימוש בטורבינות.

   השופט דן כהן מובא לדיון במחוזי ת"א, מרץ 2013 (מגד גוזני)
   ייאשם בקבלת שוחד מחברת סימנס הגרמנית בסכום של כמיליון אירו (צילום: מגד גוזני)

   כהן נחקר לראשונה במאי 2003, והכחיש את החשדות נגדו. הוא נחקר פעמיים נוספות באזהרה בנובמבר 2003 ובאוגוסט 2005 ובחר לשמור על זכות השתיקה. באוגוסט 2005 עזב את הארץ. ב-2009 לאחר שהוגש נגדו כתב אישום, ביקשה ישראל את הסגרתו מפרו, ועל אף שבית המשפט המקומי אישר את ההסגרה, הדרג המדיני סירב לחתום עליה. במרבית המדינות, כולל ישראל, צריך אישור של הדרג המדיני. במרץ השנה, באופן מפתיע, ניאות הדרג המדיני לחתום על הסכם ההסגרה וכהן הוטס לישראל ונלקח מיד למעצר.

   הסגרתו של כהן בוצעה בזמן שהתקיים משא ומתן בין פרקליטו של כהן, עו"ד איתן מעוז, לבין נציגי הפרקליטות. אז דובר על כך שכהן יודה בקבלת שוחד, יחזיר כספים שקיבל וייגזר עליו עונש מאסר של ארבע שנים. בעקבות הסגרתו פסקו המגעים, אולם הם חודשו שוב לאחרונה. כעת הגיעו הצדדים להסכם והודיעו עליו לבית המשפט.

   עוד על פרשת השופט כהן:
   נדחה ערעור השופט לשעבר דן כהן: יישאר במעצר
   השופט לשעבר דן כהן ישהה במעצר עד תום ההליכים
   השופט לשעבר דן כהן, שנמלט לפרו, הוסגר לישראל