בית הספר עומד להיסגר, ההורים ערכו שיעור ברחוב

הורי תלמידי בית הספר האנתרופוסופי "אביב" ביפו מחו על כוונת העירייה לסגור את המבנה שבו לומדים ילדיהם באמצעות שיעור מיוחד בכיכר רבין. העירייה: "אין מבנה פנוי מתאים"

מיכל רשף

הורים לתלמידי בית הספר האנתרופוסופי "אביב" ביפו הגיעו היום (שלישי) לכיכר רבין, שם ערכו שיעור לתלמידים במחאה על כוונת עיריית תל אביב לסגור בסוף שנת הלימודים הקרובה את המבנה שבו פועל בית הספר, זאת בטרם נמצאה ל-150 התלמידים חלופה הולמת. "אנחנו מעבירים את כל תלמידי בית הספר אביב ללמוד ברחוב", סיפרה נועה עילם שדה, אם לשני תלמידים במוסד, לוואלה! חדשות. "זו מעין חזרה גנרלית לקראת שנת הלימודים הקרבה. אנו מקווים כי רון חולדאי ייעתר לבקשות החוזרות והנשנות שלנו לפגישה ולעזרה למוסד חינוכי המוכר על ידי המדינה ולקהילה של 500 מתושבי תל אביב".

טוב לדעת (מקודם)

נובמבר סייל: ההזדמנות שלכם לנצח את הכאב - במבצע

לכתבה המלאה
שיעור בכיכר רבין, הבוקר (צילום: דרור עינב)

בית הספר "אביב" הוקם על ידי הורים שביקשו לשלוח את ילדיהם למוסד הפועל בשיטת החינוך האנתרופוסופית, וכעת הוא המוסד היחיד בתל אביב שפועל על פי דרך חינוך זו. ההורים מצאו את המבנה שבו פועל כרגע בית הספר, שיפצו אותו והפכו אותו למתאים ללימודים. המבנה היה בבעלות מנהל מקרקעי ישראל והוא עובר כעת לעיריית תל אביב. כיום קיימים במבנה שלושה גני ילדים, ושלוש כיתות א' עד ג' שבהן לומדים 150 תלמידים בני שנתיים עד תשע. לדברי ההורים, העירייה מסרבת להכיר בבית הספר כחלק ממערכת החינוך העירונית, זאת למרות שהוא מוכר על ידי משרד החינוך בסטטוס בית ספר "מוכר שאינו רשמי". לאחרונה אישרה העירייה בניית מרכז מסחרי במקום וטרם הקצתה לבית הספר מבנה חלופי. ההורים טוענים עוד כי ראש העירייה, רון חולדאי, מסרב להיפגש עימם ולדון בנושא.

"זה בית להתפתחותה של קהילה הפועלת על בסיס ערכי החינוך אותם אנו מנחילים לילדינו. קהילה המחויבת לפלורליזם, לאחריות חברתית, לפיתוח הסביבה ולאהבת האדם", אמרה אורנה שם-טוב, מנהלת בית הספר, ומקבוצת ההורים המקימים. "בחרנו להקים מוסד חינוכי דווקא בדרומה של העיר, על התפר שבין יפו ותל אביב. זהו בדיוק המקום שבו קהילה יכולה לקדם את הסביבה. רצוננו להיות בית ספר ממלכתי, לטובת כלל תושבי העיר. בחרנו לגדל ילדים בתל אביב ולממש בה את זכותנו לחנכם על פי זרם חינוכי מוכר ונפוץ בארץ ובעולם".

טרם נמצאה ל-150 התלמידים חלופה הולמת. בית הספר "אביב" ביפו (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

לטענת ההורים, חולדאי ביטל בקשות לדון בהקצאת מבנה לבית חינוך אביב, כשם שמקצה העירייה ל-40 מוסדות חינוך חרדיים, הזהים במעמדם לזה של בית הספר. העירייה נתנה להורים שנת הארכה עד לסוף אוגוסט הבא, שבה הם יכולים להישאר במבנה הנוכחי, אולם לטענתם, לאחרונה הם נחשפו לתכניות בנייה באזור בית הספר, שמראות על חפירות שיתקיימו במקום ולא יאפשרו סביבת לימודים הולמת. ההורים יגישו השבוע עתירה מנהלית נגד עיריית תל אביב לשם עצירת עבודות החפירה והבינוי במתחם בית הספר.

ח"כ הורוביץ: "העירייה מנהלת מלחמת חורמה נגד ההורים"

ח"כ ניצן הורוביץ, המתמודד על ראשות עיריית תל אביב, ביקר בשבוע שעבר במקום. בפגישה עם הנהלת בית הספר, אמר: "אני בעד קידום החינוך הציבורי בתל אביב ואפעל לחזקו, אולם אסור שהחיזוק הזה יבוא על ידי דיכוי חינוך פלורליסטי אחר שמאופיין לאו דווקא על ידי עושר וממון, אלא על ידי רצון של הורים לחינוך בצבע אחר. חינוך ציבורי אינו בהכרח חינוך אחיד, ותל אביב-יפו היא עיר חופשית, פלורליסטית וחדשנית – מה שצריך לבוא לידי ביטוי גם במערכת החינוכית. מעורבות של ההורים והקהילה, יחס אישי ותשומת לב לכל ילד, חינוך מושקע ואיכותי – זה מה שרוצים ההורים כולם בכל בתי הספר".

לדבריו, גישת העירייה נובעת מבורות ומאטימות. "היא מנהלת מלחמת חורמה נגד ההורים ושוכחת שעיר פלורליסטית נמדדת גם על ידי החינוך הפלורליסטי המתאפשר בה", ציין. "העירייה צריכה ויכולה להקצות מבנים למוסדות חינוך שמוכרים על ידי מדינת ישראל ועונים על הצורך והרצון של הורים רבים מקרב תושבי העיר". הורוביץ צפוי להגיש ביום רביעי שאילתה לשר החינוך, שי פירון, בנושא.

"מעורבות של ההורים והקהילה, יחס אישי ותשומת לב לכל ילד, חינוך מושקע ואיכותי – זה מה שרוצים ההורים" (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי "העירייה עושה ככל הניתן לחזק ולשמור על חינוך ממלכתי ציבורי לכולם. פלורליזם בחינוך אינו יכול לשמש תירוץ לפיתוח מערכת פרטית שבה כל קבוצת הורים ממנה מנהל ומורים, קובעת תוכנית לימודים, גובה סכומים גבוהים מההורים ואז באה לציבור ומבקשת לממן את בית הספר. לעיריית תל אביב יפו בתי ספר שונים המאפשרים גיוון ואופציות טובות לכלל הציבור. ביתספר אביב הוא יוזמה פרטית שלא תואמה עם העירייה. נכון להיום, לעירייה אין בנמצא מבנה פנוי המתאים לבית הספר."

(צילום: דרור עינב)
(צילום: דרור עינב)
(צילום: דרור עינב)
(צילום: דרור עינב)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully