פרשת הולילנד: יוסי אולמרט הוכרז "עד עוין"

המשמעות היא כי הפרקליטות תוכל לבקש מבית המשפט להעדיף את הגרסה שמסר אחיו של ראש הממשלה לשעבר לרשויות בארה"ב, לפיה קיבל צ'קים מעד המדינה, על פני עדותו בבית המשפט

גלעד גרוסמן
06/05/2013

בית המשפט המחוזי בתל אביב הכריז היום (שני) על יוסי אולמרט, אחיו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, עד עוין, במסגרת משפט הולילנד. זאת, לאור בקשת הפרקליטות, מכיוון שבחקירתו בפני הרשויות בארה"ב סיפר אולמרט כי בוודאות קיבל המחאות מעד המדינה בפרשה שמואל דכנר, והעריך כי הכספים ניתנו בסוף 2002-תחילת 2003. אולם, בעדותו היום אמר כי לא זכר שקיבל צ'קים מדכנר. משמעות ההחלטה היא שהפרקליטות תוכל להגיש את אמירותיו בחקירה בארה"ב לבית המשפט, ותבקש שהשופט יעדיף את עדותו בפני החוקרים בארה"ב על עדותו היום.

עדותו של אולמרט, שעזב לארה"ב לאחר שנקלע לחובות בעקבות התמודדות לכנסת ובבחירות לראשות עיריית רעננה, התקיימה בווידיאו-קונפרנס. התובעים במשפט, ליאת בן ארי ויונתן תדמור, יוסי אולמרט ופרקליטו וכן עורך דינו של אהוד אולמרט, רועי בלכר, ישבו סביב השולחן בבניין משרד המשפטים האמריקאי בוושינגטון, כאשר ראש הממשלה לשעבר ישב בפינת החדר והאזין לדברים.

עוד בוואלה!

אייפון 13, נינג'ה גריל ודייסון: כבר שמעתם על מסיבת המתנות של חצי חינם?

מערכת וואלה! בשיתוף חצי חינם
אהוד אולמרט בדיון בפרשת הולילנד בבית המשפט בתל אביב, פברואר 2013. ניב אהרונסון
התפתחות בעייתית מבחינתו, ראש הממשלה לשעבר אולמרט(צילום: ניב אהרונסון)

לטענת הפרקליטות, ב-2002 נפגש יוסי אולמרט עם עד המדינה המנוח בפרשה שמואל דכנר בבית קפה בתל אביב, ושם מסר לו דכנר עשרה צ'קים על סך 50 אלף שקל כל אחד, כדי לסייע לו לכסות את חובותיו. זאת, למרות שבין השניים לא הייתה היכרות מוקדמת. לטענת הפרקליטות, דכנר העביר לאולמרט את הכסף לבקשת אחיו. יצוין כי הפרקליטות הציגה מסמכים לפיהם גם מוריס טלנסקי העביר לחשבונו של יוסי אולמרט 30 אלף דולר, מבלי שהייתה היכרות ביניהם. לטענת הפרקליטות, ההסבר היחידי לכך ששני אלה העבירו כספים ליוסי אולמרט, היא בקשה מצדו של אהוד.

בחקירתו אמר יוסי מספר פעמים שקיבל כספים מדכנר, כמה צ'קים היו ובאילו סכומים מדובר. אולם, היום הוא חזר בו מהדברים ואמר כי הוא אינו מסוגל לזכור שהתקיימה פגישה כזאת ואינו זוכר שקיבל צ'קים כאלה. "ביקשתי אז ואני מבקש גם היום שיראו לי צ'ק אחד כזה, וזה לא נעשה. אמרתי גם אז שאני לא זוכר את זה, אבל את זה לא מקריאים. ביקשתי הוכחה שתעזור לי לרענן את זכרוני. אני אומר בצורה חד משמעית, אני לא יכול לומר בוודאות שהיו צ'קים כאלה וסכומים כאלה".

כשנשאל ישירות אם קיבל צ'קים מדכנר השיב בשלילה. "אמרתי כבר אז (בחקירה בארה"ב, ג"ג) שאני לא זוכר ואני לא בטוח שהיתה פגישה. עכשיו אני אומר בוודאות שלא היתה", העיד. כאשר נשאל על ידי השופט דוד רוזן מדוע לא אמר אז בחקירתו שמעולם לא קיבל צ'קים, כשהיום הוא טוען שלא קיבל סכומים דומים מאף אחד, אלא השיב בתשובות מפותלות ו"על תנאי", ענה יוסי אולמרט כי כבר אז אמר כי לא קיבל 500 אלף שקל. "הסכום הזה לא היה ולא נברא", השיב, ואז הסביר כי "הסיטואציה שבה הייתי לא היתה פשוטה. בגלל זה התשובות שלי תמיד היו טנטטיביות. רציתי להיות בטוח שאני מסייע כמיטב יכולתי להליך". כאשר נשאל על ידי התובעת מדוע אמר בחקירתו שקיבל סכום משמעותי, כאשר הוא טוען היום כי לא קיבל מאום, אמר כי "כל דבר שמישהו רצה לתת לי ולעזור לי זה היה משמעותי".

אולמרט סיפר כי אהוד הינו "אח אהוב מאוד" בקרב אחיו, אך הוסיף כי לא נהג לעדכן את אהוד על ענייניו האישיים לעתים קרובות. "הוא לא היה האח הקרוב ביותר שלי. לא עדכנתי אותו על כל דבר". לדבריו, אהוד לא תמך בכניסתו לפוליטיקה. "הוא חשב שאני צריך להתמיד בקריירה האקדמאית שלי", אמר.

"אהוד ידע שאני בקשיים, ובזה זה נגמר"

ואכן, כניסתו של האח יוסי לפוליטיקה סיבכה אותו מבחינה כלכלית. "נכנסתי לתהליך של סחרור של חובות" בעקבות אי כניסתו לכנסת ב-1996, העיד. לאחר שלא נכנס לכנסת, סיפר, הציע לו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתמנות לתפקיד שגריר בבריטניה או באו"ם, אולם בסוף הוא לא התמנה. מכיוון שהמתין לתפקיד, לא עבד. "המשמעות הייתה הרסנית", אמר. על ההתמודדות לראשות עיריית רעננה אמר: "זו טעות גדולה מאוד שעשיתי". חובותיו, סיפר, צמחו ל"מספר מאות אלפי שקלים". אחיו, כך העיד, לא ידעו על חובותיו. "אהוד לא ידע על מצבי הכלכלי, לא שיתפתי אותו והוא לא התעניין", אמר.

אז הציגה לו עו"ד בן ארי קטע מראיון שנתן למשרד המשפטים האמריקאי, בו אמר שאחיו אהוד "ידע על הקשיים שלי, אבל לא על ההיקף". הוא השיב כי היה ברור שהוא נקלע לקשיים בעקבות התמודדותו הפוליטית. "הוא היה מודע לזה שיש קשיים ובזה נגמר העניין", העיד. מנגד, העיד, אחיו ירמי ידע על קשייו ונתן לו 20 אלף שקל. הכסף הועבר מחשבון משפחתי, שכל האחים היו שותפים בו. הפרקליטות הקריאה עוד קטע מאותו "ראיון", בו אמר יוסי אולמרט כי לפני שניתנו לו כספים מתוך החשבון כל האחים נשאלו על כך. אמירה, שלפי תפיסת הפרקליטות, מראה על כך שאהוד אולמרט ידע על מצבו של אחיו לפני שזה פשט את הרגל ב-2004. מנגד, בהגנה טענו כי מדובר באמירות שהתייחסו לשנת 2009, לאחר שמצבו של יוסי היה ידוע לכל.

ב-2004, העיד יוסי, הוא נפגש עם אהוד בבית חיל האוויר בהרצליה, ושם הוא סיפר לו כי הוא במצוקה כלכלית. "הוא נתן לי צ'ק של עשרת אלפים שקל ואמר לי לא להטריד אותו יותר בבעיותיי הכספיות. קיבלתי את הצ'ק והלכתי. זה נמשך אולי חמש דקות", אמר. הוא לא זכר אם ביקש מאחיו שיפנה לאחרים כדי לסייע לו.

יוסי אולמרט גם העיד היום כי לא זכר פגישה נוספת עליה העיד במשטרה עד אחר במשפט, אברהם נתן, שטען כי ראה את יוסי אולמרט יוצא ממשרדו של דכנר עם ניירות ביד. במשטרה טען כי היה מדובר בצ'קים, אולם בבית משפט חזר בו ואמר כי לא מדובר בצ'קים. "לא הייתי במשרד של דכנר, אני לא יודע איפה המשרד, ואני לא זוכר פגישה כזאת", אמר. כשנשאל כיצד ידע לתאר בפרטי פרטים את הפגישה בבית הקפה, את מספר הצ'קים, הסכומים בהם ומה אמר לו אז דכנר ומה עשה עם הצ'קים, כולל העובדה שלא העביר אותם לידיו אחיו אהוד, השיב: "מעולם לא שיתפתי את אהוד על פגישה עם דכנר". "אין קשר בין מר אהוד אולמרט אחי לאיזשהו ענין שהיה ביני לבין מר דכנר. אני לא הזכרתי אותו ודכנר לא הזכיר אותו", הבהיר יוסי אולמרט. על ההבדלים בגרסאות אמר: "אני עכשיו מעמיד את הדברים על דיוקם", אמר. הוא הוסיף כי התשובה שנתן הייתה בהנחה שהדברים שהוצגו בפניו בנוגע לצ'קים נכונים. "התניתי את הדברים רק לאחר שאמרו לי שמר נתן אמר את הדברים, והוא חזר בו מהם בבית המשפט". לאחר מכן הוא הבהיר: "למיטב זכרוני לא היו צ'קים".

יוסי אולמרט נשאל על ידי התביעה מדוע כשנפגש עם אחיו אהוד בהרצליה ביקש ממנו לפנות לחבריו האמידים כדי שיתנו לו כסף, השיב כי אינו זוכר שהנושא עלה בכלל. אז עימתה אותו התובעת עם דברים שאמר אהוד אולמרט בחקירתו, לפיהם יוסי אמר לו באותה פגישה: "תפנה לחברים העשירים שלך, אולי הם יוכלו לעזור", והוא השיב פעם נוספת כי אינו זוכר את הדברים. הוא נשאל גם מדוע אמר בחקירה כי העריך שדכנר העביר לו את הכסף כדי לרצות את אהוד, ענה: "כל התשובות שלי אז היו על תנאי. הכל השערות". הוא הוסיף: "לא באתי להגן על אהוד אולמרט, באתי רק לומר את האמת". יוסי אולמרט גם הכחיש שהוא מכיר את מוריס טלנסקי, אשר העביר כספים לחשבונו, כספים שבחקירתו אמר שהועברו לחשבון על שם גרושתו, ושלא ראה אותם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully