מהפכת החופש בדרך: אין לימודים בשישי, החופש הגדול יקוצר

במטרה לצמצם את הפער שבין חופשות התלמידים וההורים, מתכנן שר החינוך לבטל את הלימודים בימי שישי. במקביל, יקוזזו 3 שבועות מהחופש הגדול, ויקוצרו חופשות פסח, חנוכה וסוכות

מיכל רשף

מהפכת החופשות של פירון בדרך: שר החינוך, שי פירון, מתכוון לבצע רפורמה בלוח החופשות של תלמידי בתי הספר בישראל, כשהמודל שבכוונתו לאמץ הוא ביטול הלימודים בימי שישי במוסדות החינוך, ומנגד – קיצור החופשות הארוכות של התלמידים. בערוץ 2 פורסם הערב (ראשון) כי בכוונת פירון לקצר את שבוע הלימודים לחמישה ימים בשבוע (ובכך להעניק לתלמידים 37 ימי חופש), ומנגד לקצר בשלושה שבועות את החופש הגדול, וכן לקצר את החופשות בסוכות, בפסח ובחנוכה.

מודל זה, כך לפחות לפי כוונת השר פירון, נועד להקל על מצוקת הורי התלמידים - שמוצאים עצמם פעמים רבות ללא סידור לילדיהם, שזוכים ל-66 ימי חופש יותר ממה שהם מקבלים כעובדים על פי לוח החופשות הממלכתי. לפי התוכנית, ביטול הלימודים בימי שישי - בהם הורים רבים אינם עובדים - וקיזוז ימי חופשות אחרות, יוכל לסייע לאיזון הפער האמור.

מדובר באחד מכמה מודלים בהם ידונו נציגים שירכיבו ועדה שהקים פירון בעניין, ושבה יהיו חברים גם נציגי הסתדרות וארגון המורים. המורים צפויים להתנגד למודל הנידון.

טוב לדעת (תוכן מקודם)

איסטנבול פתוחה - מרחק שעה מפתרון טבעי וקבוע להתקרחות נשית

חברת איילת גייר
לכתבה המלאה
לא עוד ימי שישי בבתי הספר? (צילום: דייב בוימוביץ')

שלשום התייחס פירון לנושא אי ההתאמה בחופשות התלמידים וההורים, כשכתב בעמוד הפייסבוק שלו: "לוח החופשות נקבע מראש - הרבה לפני כניסתי למשרד החינוך - ולא ניתן היה לשנות אותו. לקראת שנה הבאה אני מתחייב לעשות כל שניתן כדי לצמצם במקרים כאלה". מספר הורים גם פנו לפירון באמצעות דף הפייסבוק שלו. כך למשל כתבה אם אחת: "מדוע ל"ג בעומר הפך להיות חופשה של יומיים? אני מבינה שרוב המורים בעלי הסכמים קיבוציים אבל זה לא אומר שהמדינה לא יכולה לתת פתרון באמצעות הצהרונים של הרשויות המקומיות ובמימונן המלא עד סיום בית ספר יסודי. אחרי הכל, הבן שלי בגן - אין שיעורי בית ואין מבחנים - אבל להשגיח עליו צריך".

לטענות אלה הגיב השר: "אתם צודקים, יומיים חופש לילדים, ככה סתם, זה לא צודק ולא ראוי. אתם צודקים, לוח החופשות צריך להתאים - במידת האפשר - לימי העבודה של ההורים. אתם צודקים - צריך לפתח מסגרות תומכות לימים כאלה ולא להותיר את ההורים להתמודד לבדם עם יומיים של חופשה ללא מוצא", אמר פירון. "בתחילת השבוע תכנס מנכ"לית המשרד נציגי הורים, נציגי ארגוני מורים ורשויות מקומיות לתיאום לוח החופשה של שנת הלימודים הבאה".

כבר בקיץ 2011 הודיע משרד החינוך על שינוי בלוח החופשות כאשר קיצר את החופש הגדול משנת הלימודים תשע"ב, כדי ליצור רצף לימודי משמעותי מתחילת שנת הלימודים ועד חגי תשרי. ההחלטה על מבנה שנת הלימודים החדש נעשתה בהתאם להמלצות הוועדה לבחינת מבנה שנת הלימודים בראשות שמואל סלבין. על פי ההחלטה, חופשת הקיץ תקוצר בחמישה ימים, ובמקומם יתווספו בימי החופשה של בין יום הכיפורים לחג הסוכות (שלושה ימי חופשה – "גשר"), חופשת החנוכה תוקדם ביום אחד וחופשת הפסח תוקדם גם היא ביום אחד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully