אם לא עכשיו מתי? נישואי הגאים מעבר לפינה

מדינות רבות כבר מכירות בזכותם של הומואים ולסביות להינשא כחוק, וכ-20 נוספות בדרך. אייל נעמן סבור שבמבנה הממשלה הנוכחי, זה הזמן להציק ללפיד וחבריו – לפני שיהיה מאוחר

אייל נעמן

10,000 קילומטרים ארוכים ויקרים מפרידים בין תל אביב לטורונטו, וזו הדרך שאותה צריכים לעבור כל אותן ואותם ישראלים לסביות והומואים שרוצים להתחתן, על מנת שיוכלו להיות מוכרים (חלקית) כאן בישראל כנשואים. עם המאבק לנישואים אזרחיים, חברי הקהילה הגאה הם האנשים המופלים ביותר מבחינת החוק הישראלי.

כשזוג לסביות או הומואים מתכנן להתחתן, נותרת בפניו הברירה לעשות אירוע בעל אופי טקסי בלבד בישראל, או לטוס למדינה שבה ניתנת האופציה לנתינים זרים להתחתן ולקבל אישור רשמי של השלטונות לכך.

אז על מה אנחנו מדברים? איפה כבר יכולים לסביות והומואים להתחתן ברחבי העולם? על מדינות כמו ארגנטינה ואורוגוואי בדרום אמריקה, דרום אפריקה ביבשת השחורה, בריטניה, ספרד, צרפת, הולנד, בלגיה, איסלנד, פורטוגל וגרמניה באירופה, דנמרק ושבדיה בסקנדינביה, וכמובן החלוצה קנדה ועמה שורות-שורות של מדינות בארצות הברית – כל אלה כבר מכירות בזכותם הלגיטימית של בני הקהילה הגאה לנישואים כחוק.

עוד בוואלה! NEWS

הישראלים שאוכלים מדי יום במסעדת השף שנמצאת אצלם בבית

בשיתוף בית בלב
לכתבה המלאה
צרפת כבר אישרה. הפגנה למען נישואים חד-מיניים בפריז (צילום: רויטרס)

הערכות זהירות מדברות על כך שלפחות 20 מדינות נוספות – בעיקר מדינות אירופיות, בלחץ האיחוד האירופי – יצטרפו למהפכה בשנתיים הקרובות ויאשרו בתחומן שוויון זכויות מלא בתחום הנישואים הגאים, שלאחריהם יבואו גם זכויות נוספות כמו הזכות לאימוץ ילדים, פונדקאות גאה (במדינות שבהן ניתן לבצע פונדקאות), ועוד זכויות שונות הנלוות לכל אזרחית ואזרח עם הקמת תא משפחתי.

קצת לא הגיוני שבשנת 2013 הקריאה לשוויון לא הסתיימה, והפרלמנט הישראלי מפגר מרחק של כמה חודשים טובים במקרה הרע עד כמה שנים לעומת מדינות נאורות. ממחקרים שנעשו בארצות הברית עולה ששיעור התמיכה בנישואים גאים הכפיל את עצמו תוך עשור, ומאז החלו מדינות שונות לאשר בתחומן נישואים גאים, יותר ויותר זוגות חד-מיניים בחרו למסד את הקשר ביניהם.

אל תהססו לכתוב על הקיר

עם כניסת "יש עתיד" ויאיר לפיד לממשלה, והעובדה שהממשלה הנוכחית היא הראשונה מאז ממשלת שרון ללא חרדים, התעוררה תקווה מחודשת למהפכה אזרחית אמיתית בישראל. שר האוצר התבטא לא פעם בתמיכתו בזכות לנישואים גאים, הן בכנסי בחירות והן בסטטוסים שונים בפייסבוק. עכשיו זה הזמן שלנו להמשיך ולהציק לו ולחבריו השונים לספסלי הכנסת – יש לנו הזדמנות היסטורית לבצע שינוי אמיתי ונחוץ.

קחו בחשבון את קהל המצביעים, עולי חבר העמים, של אביגדור ליברמן, ותגלו שגם בתוך הליכוד יש לא מעט אנשים שמחויבים למצביעים שלהם, לשנות את החוקים לטובת פסולי החיתון – עולים חדשים מחד וזוגות גאות וגאים מנגד.

אז מה ביכולתכם לעשות? אל תהססו לפרסם ללפיד על הקיר בפייסבוק, לשלוח הודעות לחברי הכנסת השונים בערוצים המקובלים, ולדרוש בשוויון אמיתי גם בתחום הנישואים. הנישואים הגאים מעבר לפינה. אם לא נשיג אותם בקדנציה הנוכחית – מי יודע מתי אם בכלל הם יאושרו בישראל.

הכותב, אייל נעמן, הוא מייסד העמותה למען נישואים גאים וחבר הנהלת מרצ; נשוי לבן-זוגו

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully