שאלות ותשובות – מי ישלם על הטיסה שבוטלה?

השביתה מצליחה להרגיז את הנוסעים. הטיסות של חלקם בוטלו, יש מי שנאלצו לחזור מחו"ל עם חברות זרות וכולם בעיקר דואגים לדבר אחד - הכסף שלהם. עו"ד רם אפרתי עושה סדר

דניאל רוזנבאום
צילום: דניאל בוק, עומר מירון, טל אנגלנדר, עריכה: טל רזניק, קריינות: אביב אברמוביץ'

הטיסה בוטלה? נתקעתם בחו"ל? השביתה בה פתחו הבוקר (ראשון) עובדי חברות התעופה הישראליות - אל-על, ישראייר וארקיע - בעקבות האישור הצפוי בממשלה של רפורמת "שמיים פתוחים" מעלה לא מעט שאלות לגבי הנזק שנגרם לנוסעים. עו"ד רם אפרתי עונה לשאלות וואלה! חדשות בנושא.

הטיסה שלי בוטלה. מגיע לי פיצוי?

"הכוונה בפיצוי היא תשלום סכום נוסף, מעבר להחזר בגובה מחיר כרטיס הטיסה. מאחר וזוהי שביתה שהוכרזה על ידי העובדים – הם יטענו כי לא מגיע פיצוי, אך מגיעה טיסה חלופית בתום השביתה או החזר כספי בלבד. נוסע שטיסתו בוטלה לא יאבד את כספו כמו אם לא מימש כרטיס עליו שילם. להערכתי, חברות התעופה יצטרכו לפצות גם על עוגמת הנפש שנגרמה לנוסעים".

אם נאלצתי לקחת טיסה מחברה אחרת, עקב הביטול, ושילמתי עליה. מי יחזיר לי את הכסף?

"שוב, חברות התעופה צריכות לתת החזר לאותו נוסע, אך בגלל שהוא לכאורה לא נפגע, אלא רק הקטין את הנזק (לא נתקע בחו"ל אלא חזר לארץ, ד.ר) – הוא ככל הנראה לא יקבל פיצוי נוסף ויסתפק בהחזר בגובה מחיר כרטיס הטיסה עצמו".

הייתי צריך לטוס לחו"ל מטעם העבודה. נתקעתי בארץ, או נתקעתי בחו"ל. מי ישלם על זה?

"אם איש עסקים לא הגיע לפגישה בחו"ל, מקום העבודה שלו יצטרך לתבוע את חברת התעופה. כך גם אם הוא לא הצליח לחזור לארץ מחו"ל בזמן המיועד. יגיע לו פיצוי נוסף כי הוא גם לא הגיע הביתה בזמן".

(תוכן מקודם)

פיתוח מהפכני לטיפולי אנטי אייג'ינג בבית יחולל שינוי בעור הפנים שלך

בשיתוף נומייר פלוס
לכתבה המלאה
"אם השביתה תימשך יותר מכמה שעות - יחלו נזקים אמיתיים" (צילום: יותם רונן)

אני לא יכול לחזור ארצה. מי ישלם לי על השהות הנוספת במלון? ומה לגבי הארכת זמן השכרת רכב בחו"ל?

"הנוסע יצטרך לתבוע פיצויים גם עבור הסכום ששילם על השהות במלון, וגם על זה שהוסיף על השכרת הרכב. הוא יצטרך 'לריב' עם חברות התעופה על גובה הפיצויים".

כמה זמן עד שאוכל לראות את הכסף לאחר תביעת הפיצויים?

"אם השביתה תתארך יותר מכמה שעות – יחלו נזקים אמיתיים. בדרך כלל, כששביתה נמשכת כמה שעות בלבד, אנשים בדרך כלל מוותרים על הפיצויים שלהם. בכל מקרה, חברות התעופה כנראה יציעו מיוזמתן פיצוי נמוך יחסית, ולאחר שנוסע יתבע אותן יכול לקחת בין חצי שנה לשנה עד שייראו את הכסף".

משרדי הנסיעות קיבלו הוראה כיצד לתדרך את הנוסעים?

"משרדי הנסיעות מתודרכים להגיד כמה שפחות. יכול להיות שהם עונים כרגע ' לא יודעים בוודאות'. הרבה פעמים מדובר בטיסות צ'רטר. במקרה הזה הנוסע צריך לתבוע את חברת הנסיעות, והיא תתבע את חברת התעופה".

אני עובד של אחת מחברות התעופה הישראליות ששובתות – האם אקבל כסף על ימי השביתה?

"לא. אלא אם כן ההסתדרות תחליט להחזיר מקרן השביתה, או אם חותמים על הסכם קיבוצי אחר ומחזירים אחר כך את השכר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully