פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   שוב: שלוש פצצות מרגמה מסוריה נפלו בדרום רמת הגולן

   בעקבות דיווחים על פיצוצים באזור, איתרו כוחות צה"ל שרידים של הפצמ"רים שנחתו בשטח פתוח. לא היו נפגעים. ביום רביעי נחת נפל של פגז סורי סמוך למושב אלוני הבשן

   שוב: שלוש פצצות מרגמה מסוריה נפלו בדרום רמת הגולן
   צילום: ג'יליס, עריכה: מיכאל ברגמן

   שלוש פצצות מרגמה נפלו בשעות הצהריים (שבת) בדרום רמת הגולן. ההערכה היא כי מדובר שוב בזליגה של מלחמת האזרחים בסוריה לשטח ישראל. כוחות צה"ל שערכו סריקות באזור איתרו את שרידי הפצמ"רים בשטח פתוח. לא היו נפגעים.

   ראש מועצת גולן, אלי מלכה, אמר בתגובה לנפילת הפצמ"רים כי "דווקא בשבת יפיפייה כזו בה הרבה מטיילים הגיעו אל הגולן אנו עדים גם למקרים כאלה של פצצות מרגמה תועות המגיעות אל אזורנו". לדבריו, "חשוב לנו להדגיש שאנחנו ממשיכים בשגרה מלאה ומצד שני לא רוצים להפוך את האירועים האלה לשגרה שלנו. מחר נקיים ישיבה משותפת עם כוחות צה"ל הפזורים במקום על מנת לקבל תמונת מצב עדכנית לכל האירועים החריגים המתרחשים מעבר לגדר בגבול סוריה".

   נושא: חיילי צה"ל סורקים את השטח לאיתור שרידים של פצמ"רים סורים שנפלו ברמת הגולן, 2 במרץ 2013 (ג'יליס , משה אסרף)
   עשן מיתמר מעל סוריה, היום (צילום: משה אסרף, ג'יליס)

   קציני קישור בפיקוד צפון הגישו בעקבות נפילת הפצמ"רים תלונה ופרטים אודות האירוע לכוחות אונדו"ף שמוצבים דרך קבע באזור מעבר קוניטרה. בשבוע האחרון ניהלו הקצינים מגעים עם אנשי האו"ם בשל ריבוי מקרי ירי ונפילת פצמ"רים באזור. גורם צבאי מסר כי הפצמ"רים שנפלו בשטח ישראל לא היו מכוונים לפגוע בחיילי צה"ל.

   נושא: חיילי צה"ל סורקים את השטח לאיתור שרידים של פצמ"רים סורים שנפלו ברמת הגולן, 2 במרץ 2013 (ג'יליס , משה אסרף)
   סריקות אחר פצצות המרגמה, היום (צילום: משה אסרף, ג'יליס)

   אין זו הפעם הראשונה שהלחימה בסוריה גולשת לשטח ישראל. ביום רביעי נחת נפל של פגז טנק סורי ליד מושב אלוני הבשן, סמוך לגבול עם סוריה. גם אז ההערכה הייתה כי מדובר בפגז שנורה מהשטח הסורי, כחלק מהקרבות בין המשטר הסורי למורדים בנשיא אסד. עם ירי הפגז נשמע פיצוץ עז באזור המושב, וכוחות צבא החלו בסריקות לאיתורו, שכאמור נמצא מחוץ לשטח היישוב. לא היו נפגעים בתקרית.

   בחודשים האחרונים נפלו כמה פצצות מרגמה ופגזים בשטח הגולן, בין היתר באזור מוצב תל חזקה, וכן באזור אלוני הבשן. בחלק מהמקרים, בהם זיהה כוח צה"ל את מקור הירי, אף השיבו הכוחות באש ארטילרית לשטח סוריה. במקרה בדצמבר אף מתח מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, ביקורת חריפה על משטרו של נשיא סוריה אסד, והאשים אותו בהפרה חמורה של ההסכם שחתמה ארצו עם ישראל ב-1974.

   עוד באותו נושא:
   פגז טנק סורי נפל ליד מושב אלוני הבשן בגולן
   צה"ל ירה באדם שהתקרב לגדר הגבול משטח סוריה
   דצמבר: פצמ"ר מסוריה נפל ברמת הגולן, אין נפגעים

   לפניות לכתבים: אמיר - amirbohbot@walla.com
   קובי - davidkobi@walla.com