הקשישה שמתה באמבטיה: "בית האבות ניסה להשתיק"

עורכת דינו של האריתראי החשוד שהשאיר קשישה באמבטיה רותחת – דבר שהביא למותה – טוענת: "הוא לא יודע עברית ולא עבר הכשרה מתאימה". בית האבות: "היא נבדקה וקיבלה טיפול"

שבתי בנדט
22/02/2013

בית משפט השלום בפתח תקווה האריך אתמול (חמישי) בארבעה ימים את מעצרו של העובד הזר בן ה-24 החשוד בגרימת מותה ברשלנות של הקשישה בה טיפל בבית אבות בפתח תקווה. המשטרה ממשיכה לחקור את האירוע, וכן נחקרת התנהלותו של המוסד. מנגד טוענת עורכת דינו של החשוד, אורית חיון, כי "המשטרה נטפלת לחלשים" וכי האחראים למקרה הם מנהלי בית האבות.

טוב לדעת (מקודם)

הפתרון הטבעי לכאב הברכיים קרוב מתמיד - עם החזר מקופ"ח

מוגש מטעם אפוסתרפיה
בית האבות בפתח תקווה שבו התגוררה הקשישה(צילום: דרור עינב)

סגן-ניצב סיגל בר צבי, מפקדת תחנת פתח תקווה, סיפרה אתמול על האירוע: "לפני כשבועיים הגיעה אלינו תלונה מבני משפחה על כך שחוסה בבית אבות נפצעה באורח די קשה, ככל הנראה כי רחצו אותה במים חמים מדי. סמוך להגשת התלונה זימנו את כל המעורבים וחקרנו אותם. למרבה הצער, האירוע הידרדר והאישה נפטרה. בעקבות ההתפתחות המצערת, סעיף החשד שונה לגרימת מוות ברשלנות". לדברי בר צבי, "מדובר בנושא מאוד רגיש וטעון. יש הרבה גורמים שקשורים לאירוע הזה. בסופו של דבר עצרנו רק אדם אחד, אך החקירה מאוד מורכבת, והיא תימשך". גורם משטרתי ציין כי גם התנהלות המוסד במקרה נבדקת, וכי למשטרה עדיין לא ברור אם המוות נגרם בעקבות כווייה מכיוון שגופת הקשישה לא נבדקה טרם קבורתה.

לדברי גורם בבית האבות, החשוד האריתראי התחיל לעבוד שם כחודשיים לפני המקרה, ונחשב לעובד טוב. "הוא נקלט אצלנו בבית האבות ועבר הכשרה של עשרה ימים כמקובל", אמר הגורם, "הוא עבד שלושה שבועות עד שהמקרה המצער קרה. גם לנו אין מושג מה בדיוק קרה שם. העובד נעלם מיד לאחריו, ואפילו המשכורת שלו עדיין אצלי. הוא לא חזר לקחת אותה".

באשר לקשישה אמר הגורם מבית האבות: "מדובר באישה בת 86 ששהתה במקום כמטופלת סיעודית במשך שנה וחצי, והיא ומשפחתה היו מרוצים מהמקום". לדבריו, מדובר במקרה חריג ביותר, והלקחים יילמדו. "לא היה מקרה אחד של כוויה ב-15 שנה שאני עובד פה", הסביר. "אנחנו כל הזמן עושים רענון לעובדים ומדגישים את ההנחיות של העבודה עם הקשישים. בנוסף, אנו בקשר עם מעבדה כדי ליצור מתקן שלא יאפשר למים לצאת בטמפרטורה של למעלה מ-40 מעלות, כדי למנוע מצב כזה".

"נאמר לו שזה לא נורא"

לדברי עורכת הדין חיון, לחשוד לא היה אישור עבודה, והכשרתו הייתה קצרה ביותר. "מדובר בנתין זר מאריתראה ללא אישור עבודה. לדבריו, הוא עבר הכשרה של שלושה ימים בלבד, והוא לא דובר את השפה לחלוטין. מרשי טוען שהנהלת המוסד הכניסה אותו לעבודה למרות שהוא לא דובר עברית. הכשרתו הייתה קצרה, ונאמר לו שזה לא נורא. המשימה שהטילו עליו הייתה לקלח, ובשעה שהוא קילח את הקשישה, הוא לא ידע אפילו להבדיל בין המים החמים לקרים. הוא נתן לקשישה את השפופרת של המקלחת והלך לברר, וכשחזר ראה שהיא נכוותה". לדבריה, הנהלת בית האבות ניסתה להשתיק את העניין, ורק בעקבות תלונת בעלה של הקשישה החלה חקירה.

היא הוסיפה כי "החשוד עצור ללא הצדקה פשוט מפני שקל יותר למשטרה לנצח את החלשים ואת חסרי האונים. מדובר במוסד סיעודי שהפר את החוק, לא דיווח על האירוע, העסיק עובד ללא הכשרה, ללא יכולת לתקשר עם הקשישים וללא אישור עבודה בישראל. זו הפקרות שבמקום לעצור את מנהל המוסד ומנהל כוח האדם ולסגור את המוסד, המשטרה נלחמת בפליט שלא ידע להבחין בין מים חמים לקרים כי לא הוכשר לכך".

עוד אמרה עורכת הדין של החשוד כי "זו שערורייה שהמשטרה לא חוקרת את הנושא ומבקשת מעצר חוזר על מישהו שכבר עצרו ושחררו אותו. מה הוא יכול להשפיע על החקירה? אין פה נתיחת גופה, ולא ניתן יהיה להוכיח שאותה קשישה לא סבלה מהרבה מאוד בעיות אחרות. הקשר הסיבתי יצטרך להיות מוכח פה מעבר לתעודת פטירה. בטוח שהחשוד לא יכול להשפיע על הקשר הסיבתי, שזה בעצם השינוי שבגינו היום מתבקש המעצר שלו". מחר יוגש לבית המשפט המחוזי ערר על מעצרו של החשוד.

עורכת הדין קרן נהרי המייצגת את בית האבות אמרה "כי העובד עבר הכשרה של עשרה ימים על ידי דובר ערבית, שזו שפתו". באשר לעניין הדיווח אמרה נהרי כי "רופא בדק את הקשישה, ועל פי שיקול דעתו היא נשארה במקום לאחר קבלת טיפול. למחרת בבוקר, כאשר מצבה הורע, הרופא החליט לפנות אותה לבית חולים באופן מיידי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully