הכנסת ה-19 יצאה לדרך: 120 חברי הכנסת הושבעו

חברי הכנסת, בהם 48 חדשים, הושבעו ושמעו מנשיא המדינה כי "הכנסת אינה מורמת מעם". מיד לאחר ההשבעה - נתניהו ניגש ללפיד והסתודד עמו. הח"כים הערבים יצאו טרם נגינת ההמנון

טל שלו
צילום: מתוך משדר וואלה! חדשות, עריכה: מיכאל ברגמן תגיות: הכנסת ה-19 שמעון פרס בנימין נתניהו

שבועיים לאחר הבחירות, הושבעו היום (שלישי) 120 חברי כנסת, בהם 48 חדשים, בישיבת הפתיחה של הכנסת ה-19, שבה הצהירו אמונים חברי הכנסת, בהשתתפות נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס וותיק חברי הכנסת בנימין (פואד) בן-אליעזר. נראה כי הרגע המעניין ביותר באירוע נרשם מיד עם סיום טקס ההשבעה - אז מיהר ראש הממשלה בנימין נתניהו לגשת קודם כל למי שמסתמן כשותפו הקואליציוני הבכיר, יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, ולחץ את ידו. השניים אף נראו מתחבקים קלות ומחליפים כמה מילים מחויכות.

הכנסת ה-19 יוצאת לדרך - כתבות נוספות
צעדים ראשונים: הח"כים החדשים סיירו בכנסת
פוסט פוליטי: ח"כים חדשים, היו ריבלינים ויחימוביצ'ים
פני המשכן כפני החברה - יותר דתיים, יותר צעירים, יותר נשים

טוב לדעת (מקודם)

הדגמה חינם: הפלטפוס מתיישר כבר מהצעד הראשון

לכתבה המלאה
לפיד ונתניהו מסתודדים קלות, מיד עם סיום ההשבעה (צילום: טלי מאייר )
ראשי המפלגות בתמונה המשותפת (צילום: בן קלמר)
ריבלין, בן-אליעזר, פרס, נתניהו וגרוניס באולם "שאגאל" (צילום: בן קלמר)

הנשיא פרס פתח את הישיבה, במהלכה גם נשא דברים. פרס אמר בנאומו במשכן כי "הכנסת אינה מורמת מעם, היא מייצגת אותו. עליה לשרת עם, יותר מאשר לשלוט עליו". הנשיא התייחס למספר חברי הכנסת החדשים במשכן - 48 - ולמספר שיא של 27 נשים שיכהנו בכנסת ה-19, והדגיש כי "זהו הישג, אבל רחוק עדיין מהאיזון הראוי".

בנט ו"אח שלו" - לפיד, מחובקים לאחר השבעתם (צילום: טלי מאייר )
לפיד משעשע את לבני לאחר ההשבעה (צילום: בן קלמר)

"ערב הבחירות השמעתם התחייבות, כמעט פה אחד, שהכנסת הזו תהא החברתית ביותר שידענו. אין להשלים עם מציאות שבה 900 אלף ילדים מקופחים במזון, ורבבות מקופחים בהשכלה", אמר הנשיא. לדבריו, "הדמוקרטיה אינה רק הזכות להיות שווה אלא גם הזכות השווה להיות שונה. אין בה מקום לאפליה. לא אפליה דתית, לא לאומית, לא אתנית, ולא מגדרית. עמנו סבל מגזענות - לא נרשה גזענות במדינתנו".

לא יושבע הפעם. שר הביטחון אהוד ברק בהשבעת חברי הכנסת ה-19 (צילום: טלי מאייר )
יו"ר קדימה, שאול מופז (צילום: בן קלמר)

"אין ביטחון ללא צבא ואין שלום ללא מדיניות", המשיך הנשיא. "ממילא לשלום דרוש מרכיב ביטחוני, ולביטחון - מרכיב מדיני. כרתנו שלום עם מצרים וירדן והתחלנו משא ומתן עם הפלסטינים. אם נשלימו, ניצור עומק אסטרטגי שחסר לכל אחד מהמרכיבים האלה בנפרד. השלום במורשת היהודית הוא מצווה מוסרית. בן גוריון הגדירה במשפט אחד: 'גורלה של ישראל תלוי בכוחה ובצדקתה'", אמר הנשיא.

חברי הכנסת ה-19 בטקס ההשבעה (צילום: טלי מאייר )
יו"ר הכנסת ה-18, ראובן ריבלין, ממתיק סוד עם לפיד ויחימוביץ' (צילום: בן קלמר)

"אני זוכר את ההתרגשות ביומי הראשון כח"כ צעיר, לפני 25 שנים", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו. "נכנסתי למשכן והייתי נפעם מהאפשרות להשפיע על דרכה של המדינה". נתניהו פנה לחברי הכנסת החדשים, ואמר: "תשמרו על ההתרגשות וגם על תחושת האחריות, כי יש לנו אחריות גדולה".

נשיא המדינה וראש הממשלה לוחצים ידיים (צילום: טלי מאייר )
אופיר אקוניס וזהבה גלאון (צילום: בן קלמר)

"אנחנו משרתי הציבור, ולא להיפך. אנו מחויבים לשפר את איכות חיי כל אזרח בישראל", אמר ראש הממשלה, והסביר: "לשמור על מקומות העבודה הקיימים ולייצר מאות אלפים נוספים, חייבים להגדיל את השוויון בנטל באופן שלא יקרע את העם, חייבים להקטין את יוקר המחייה ובראש ובראשונה הדיור, ונצטרך לערוך שינויים בשיטת הממשל". נתניהו ביקר את כהונתן הקצרה של ממשלות ישראל מאז תקומתה, ואמר כי "לא יכול להיות שבמדינה המאותגרת בעולם יהיה מצב של חוסר יציבות ומשילות חלשה". לדבריו, "גם אם נעשה שלום, נצטרך להיות חזקים כדי להגן עליו ולהגן על עצמנו במקרה של פרימתו".

חברת הכנסת ציפי חוטובלי וארוסה (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

"צריך להפריד בין תורתו אומנותו לשוויון בנטל", אמר במשדר וואלה! שר הפנים אלי ישי. "הרוב הגדול בציבור החרדי רוצה לתת את חלקו בשירות צבאי ואזרחי, וכן בשוק העבודה, וזה הולך וגדל. צריך לאפשר את זה ואז לא תהיה מחלוקת". לדבריו, "יש חיים גם אחרי הקואליציה, יש גמישות גדולה מאוד מצדנו".

נתניהו בנאומו לאחר ההשבעה (צילום: בן קלמר)

"זכות היא לי לעמוד כאן היום ולנהל את ישיבת הפתיחה של הכנסת ה-19", אמר ותיק חברי הכנסת, ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר, שמכהן כיו"ר הכנסת בפועל. "חברי וחברות הכנסת חבים את בחירתם להצבעתם הדמוקרטית של אזרחי ישראל. נכיר להם תודה על שנתנו בנו אמונים כדי שנשרת את העם והמדינה בכבוד, ומתוך שליחות ואחריות", הוסיף.

(צילום: טלי מאייר )

"אני מבקש לשלוח ברכה מיוחדת לחברי הכנסת החדשים והנרגשים, שיושבים כאן היום במליאתם הראשונה", אמר חבר הכנסת הוותיק במשכן. "בכהונת הכנסת היוצאת נרשם גידול חסר תקדים במספר העניים בישראל", המשיך בן אליעזר, "גדולה מאוד היא שחיקתו של מעמד הביניים, הנושא על גבו את המשק ואת החברה הישראלית כולה".

חבר הכנסת הטרי, יאיר לפיד, במפגש ראשון במליאה עם השרה לימור לבנת (צילום: טלי מאייר )

לדברי בן אליעזר, "המציאות המתהווה לשטח הלכה למעשה סותרת את ההכרזות ומקרבת את הרקע שפתרון שתי המדינות לא יהיה אפשרי. אנחנו בישראל נשבענו לעולם שביטחון המדינה בראש מעייננו. מכאן גם התוקף המוסרי של דרישתנו מהעולם להילחם באנטישמיות. אף על פי כן אין אנו פטורים מלבחון את עצמנו בחינה ביקורתית ונוקבת".

"כ-50 ח"כים הלכו הביתה, זו אמירה של הציבור"

מלבד נאומו של פרס, הופיע באירוע החגיגי הזמר קובי אפללו והושמעו קטעים מתוך ההכרזה על הקמת מדינת ישראל בקולו של ראש הממשלה הראשון דוד בן-גוריון. לאחר שיו"ר הכנסת בפועל בן-אליעזר נשא דברים, הושבעו חברי הכנסת. עם נעילת הישיבה, התכנסו חברי הכנסת להרמת כוסית ולאחריה התקיים הצילום עם ראשי הרשימות לכנסת.

החיבוק הראשון לאחר ההשבעה: ראש הממשלה נתניהו לצד לפיד ופירון (צילום: טלי מאייר )

חברי הכנסת של המפלגות הערביות עזבו את אולם מליאת הכנסת, מיד לאחר שהצהירו כל אחד אמונים לה. עם סיום הצהרת האמונים הושמעה שירת "התקווה". לפני כן הצהירו כלל חברי הכנסת אמונים לכנסת. נוסח ההצהרה: "אני מתחייב לשמור אמונים למדינת ישראל ולמלא באמונה את שליחותי בכנסת".

בן אליעזר במשכן הכנסת, היום (צילום: טלי מאייר )

חברי הכנסת החדשים הגיעו נרגשים למליאה, אחרי שעברו השבוע סיור היכרות. במסגרת הדברים שנשא בפני חברי הכנסת הטריים אמר ריבלין: "ראיתי את חברי הכנסת הנכנסים והיוצאים, ודבר כזה לא היה מעולם. 50 חברי כנסת, לחלקם זוהי הקדנציה הראשונה שלהם, הלכו הביתה. זה מביע איזושהי אמירה מהציבור".

הכירו את 120 הח"כים (הקליקו על כל אחד לפרטים)

ריבלין גם לא חסך שבטו מחברת הכנסת היוצאת, אנסטסיה מיכאלי, והזכיר את שערוריית כוס המים ששפכה על ח"כ ראלב מג'דלה. "הכנסת, שמעמדה בעיני הציבור מסכן אף את הדמוקרטיה, חייבה אותנו ב-20 השנה האחרונות לפעול רבות על מנת לשפר, ולא צלחנו במיוחד". לדבריו, "יש התקדמות, אך הדבר תלוי בעיקר בחברי הכנסת. דוגמאות רבות פגעו בכנסת. כך למשל, כשלא השפעתי על חברי או חברתי - אני יכול אולי לשפוך עליה כוס מים או לצנן אותה בצורה אחרת".

הח"כ החדש עפר שלח מיש עתיד כבר מוכן (צילום: טלי מאייר )

בן אליעזר נשא אף הוא דברים בפני חברי הכנסת החדשים. "זו הכנסת התשיעית שלי וכל פעם אני מתרגש מחדש", אמר בן אליעזר. "אני אחד הבודדים שיכול ללכת אחורה ולשפוט את התנהגות יושבי ראש הכנסת מאז 1984. נהניתי במשך 28 שנים בכל רגע שהייתי כאן, והמקום הזה אפשר לי להגשים את רוב חלומותיי. לכנסת יש את כל הכלים, אך דבר אחד תזכרו - אין קיצורי דרך. אני כבר בדרך החוצה, והבמה והעולם שייכים לכם".

בהמשך התייחס חבר הכנסת הוותיק לסוגיות שעימן צפויים חברי הכנסת להתמודד בעבודתם השוטפת במשכן. "זו הולכת להיות אחת הכנסות המסובכות והמורכבות ביותר מבחינת השאלות שיכתיבו את המציאות. הבעיה המרכזית שלנו כנבחרי הציבור מול הציבור היא בעצם אמון הציבור. אני מתפלל ומקווה שאתם תחזירו את אמון הציבור בנו. אני רוצה לאחל לכם שתלמדו לעבוד אחד עם השני ותמצאו חברי נפש, לאו דווקא עם המפלגות שלכם אלא דווקא עם המנוגדות לדעותיכם".

חבר הכנסת הטרי, משה פייגלין, לאחר השבעתו (צילום: טלי מאייר )
הגיע עם בת הזוג, גאולה אבן. שר החינוך גדעון סער (צילום: טלי מאייר )
חברות הכנסת מיכל רוזין וזהבה גלאון ממרצ, לצד חבר הכנסת דב חנין מחד"ש (צילום: טלי מאייר )
גם מרב מיכאלי מוכנה להתחיל את הקדנציה (צילום: טלי מאייר )
עבר מקדימה לעבודה. ח"כ נחמן שי (צילום: טלי מאייר )
שר החוץ היוצא אביגדור ליברמן בדרכו להשבעה (צילום: טלי מאייר )
גם מצטרף לכנסת. התעודה של בנט (צילום: בן קלמר)
עיסאווי פריג', הח"כ החדש ממרצ (צילום: טלי מאייר )
אלעזר שטרן, איש "התנועה" (צילום: טלי מאייר )
הח"כ הראשון עם עגיל באוזן - בועז טופורובסקי, עם רעייתו, משתתפת "מאסטר שף", שלי הרמן (צילום: טלי מאייר )
השטיח האדום נפרש (צילום: בן קלמר)

(עדכון ראשון: 15:00)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully