מהבוידעם של הקלפי - כרזות בחירות היסטוריות

השלאגר של בחירות 1951: "צנע, צנע, צנע"

משטר הפיקוח הקפדני שהושת על הכלכלה הישראלית בתחילת שנותיה ספג ביקורת מהציונים הכלליים, שביקשו שוק חופשי. בכרזה מהספרייה הלאומית מוצגים המפא"יניקים כתזמורת מתואמת

19/01/2013

מודעת הבחירות שלפנינו, משנת 1951, מציגה את מלוא ההתנגדות של "הציונים הכלליים" למשטר הצנע של ממשלת מפא"י בראשות דוד בן-גוריון. הצנע, שהונהג עקב הצורך להתמודד עם גלי העלייה ההמוניים, נתפס על-ידי מפלגות יריבות למפא"י כיישום נוקשה ומיותר של מדיניות סוציאליסטית. התכנון המרכזי, האחידות המוכתבת, השליטה הממשלתית המוחלטת במשק, הייתה לצנינים בעיני מפלגות שדגלו באידאולוגיה כלכלית שונה. כזאת הייתה מפלגת "הציונים הכלליים", שייצגה ציבור עירוני של סוחרים ובעלי מלאכה עצמאיים, פקידים ובעלי מקצועות חופשיים. המפלגה דגלה ביוזמה פרטית ובשוק חופשי, שיידע לספק את הצרכים המשתנים ויגיב באורח טבעי לתנאים במדינה.

טוב לדעת (מקודם)

הפתרון לכאב הברכיים קרוב מתמיד - בזכות טכנולוגיה בנעל

מוגש מטעם אפוסתרפיה

לחצו להגדלה

כרזת בחירות של הציונים הכלליים בחירות 1951 מארכיון הספרייה הלאומית. ספק 500
כרזת בחירות של הציונים הכלליים בחירות 1951 מארכיון הספרייה הלאומית(צילום: ספק 500)

כזאת הייתה מפלגת "הציונים הכלליים", שייצגה ציבור עירוני של סוחרים ובעלי מלאכה עצמאיים, פקידים ובעלי מקצועות חופשיים. המפלגה דגלה ביוזמה פרטית ובשוק חופשי, שיידע לספק את הצרכים המשתנים ויגיב באורח טבעי לתנאים במדינה.

הקריקטורה במודעה תוקפת את מדיניות הצנע במתקפה כפולה, ולאו דווקא מצד האידאולוגיה הכלכלית המיושמת בצנע. הקריקטורה מציגה את חברי הקואליציה כתזמורת שיודעת לנגן רק פזמון אחד, “צנע, צנע". בראשות המנצח, דוד בן-גוריון, נראים השרים חברי המפלגות השונות כשהם חוזרים על הפזמון האחד. בכך יש גם ביקורת על האחידות הרעיונית המוכתבת ועל המתקפה המתוזמרת על האזרח האומלל, היושב, אומלל ובלוי, ומתחנן לשינוי.

המדור "מהבוידעם של הקלפי" נערך בשיתוף הספרייה הלאומית בירושלים, והפריטים המופיעים בו לקוחים מאתר האוסף "אסיפת בחירות" שמפעילה הספרייה.

כרזות אחרונות:
הליכוד מתגאה במלחמה שהביאה שקט לצפון - לפני 30 שנה
לבני של 1988: ה"מרכז-שינוי" קוראת לשלום לא אדום
דיור בר השגה או בתי לוקסוס? מפא"י תכריע

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully