בזכות המשקעים: האי שנחשף בלב הכנרת הולך ונעלם

הגשם ששטף את הצפון מאיים על פיסת היבשה שצצה ב-1995, והפכה מאז למוקד תיירות שסימל יותר מכל את מצבו העגום של המפלס. בקיבוץ מעגן שמחים: "הגענו לימים טובים ומבורכים"

  • הכנרת
  • אי
  • מעגן
קובי דוד
צילום: יגאל לוי, עריכה: מיכאל ברגמן

המערכת החורפית ששטפה את ישראל הובילה לנזקים לא מבוטלים בכל רחבי הארץ, אך לצד ההצפות, הלכודים והכבישים החסומים, היו אתמול (שלישי) גם מי שבירכו על מזג האוויר הנדיר. תושבי קיבוץ מעגן שבעמק הירדן הביעו התרגשות גדולה לרגל המאורע שאותו הגדירו "היסטורי". בזכות המשקעים הרבים שהביאה עמה הסערה, האי שבצבץ לראשונה בלב הכנרת לפני 18 שנים, הולך ונעלם. "זהו אירוע היסטורי לכל דבר", אמר דובר מעגן, עלי קדם. "בזכות כמויות הגשמים אנחנו שמחים מאוד להיפרד מהאי, שהפך למוקד תיירות עבור מטיילים רבים מכל הארץ והעולם".

עוד על מזג האוויר הסוער ברחבי הארץ:
נחל חדרה עלה על גדותיו: עשרות לכודים מפונים
100 מפלסות בירושלים: "מקווים שהשלג לא יאכזב"
באש - ובמים: יום רטוב עם הכבאים בתל אביב
אחרי 10 שעות: נתיבי איילון נפתחו לשני הכיוונים
חורף חם: צפו בתמונות מהשטפונות ברחבי ישראל

עוד בוואלה!

כשעומר מילר וד"ר שקשוקה נפגשו להכין צ'יפס

לכתבה המלאה
"אירוע היסטורי לכל דבר". הכנרת היום (צילום: ג'יליס, עידן חיון)

האי נחשף לראשונה בשנת 1995, לאחר מספר שנים שחונות ומחסור חמור במשקעים. בשנת 2001 הרחיב האי את גבולותיו, כאשר מפלס הכנרת הגיע לשפל חסר תקדים: 213- מתחת לקו העליון התחתון. רבבות מטיילים הגיעו לצפות במראה העגום, שסימל יותר מכל את שנות הבצורת שהשפיעו לרעה על מפלס המים. במהלך השנים התפשטה צמחייה סבוכה על פני האי, דבר שהקנה לו מראה של טבע פראי.

המפלס ממשיך לטפס (צילום: ג'יליס, עידן חיון)

מאז החלה עונת החורף הנוכחית, שטח הפנים של האי הלך והצטמצם. "מי שיגיע עתה למעגן, יוכל לצפות רק בצמחייה המתנשאת לגובה של 70 סנטימטרים", אמרו אתמול בקיבוץ. "עליית המפלס כיסתה את קרקעית החול שנחשפה. הגענו לימים טובים ומבורכים".

נהר הירדן עולה על גדותיו בדרכו לכנרת (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

לפניות לכתב קובי דוד: davidkobi@walla.com

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully