וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"לאינתיפאדה יש רק תשובה אחת: טרנספר"

כרזת התעמולה ההיסטורית היומית מהספרייה הלאומית: בבחירות 1992 הציעה מפלגת מולדת בראשות גנדי את הפתרון האולטימטיבי לסכסוך היהודי-פלסטיני, ולא חסכה בוויזואליה מאיימת

מפלגת הימין "מולדת" הוקמה בשנת 1988 על-ידי רחבעם זאבי, אלוף במילואים שכונה "גנדי". הרעיון המרכזי של מולדת מיום יסודה היה ה"טרנספר" - כלומר, העברת אוכלוסייה ערבית למדינות ערב, כדרך המעשית לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
אין תמונה/מערכת וואלה!, צילום מסך

זאבי טען תמיד כי את רעיון הטרנספר הוא נטל מראשי תנועת העבודה בימים של טרם הקמת מדינת ישראל. כך או אחרת, הכרזה שלפנינו אינה מותירה מקום לספק: "מולדת" אומרת בה כי התגובה לאינתיפאדה הפלסטינית היא אחת: טרנספר.

שפתה הגרפית של הכרזה גם היא ברורה, כשהאיור מראה המון של גברים פלסטינים עטויי כאפיות, במהלך הפגנה סוערת. הפנים המוסתרות, האגרופים הקפוצים, מבטי השטנה אינם משתמעים לשתי פנים, ו"מולדת" קוראת לסלק אותם מכאן, מאותה מולדת שסיסמת הבחירות בתחתית הכרזה אומרת עליה "מולדת יש רק אחת!".

רעיון הטרנספר עורר סערה בציבור הישראלי והיה נושא לוויכוח ולהתנגחויות. אף שרחבעם זאבי נטה לומר שכוונתו לטרנפסר מרצון, במסגרת הסכמה הדדית, ושהעברת האוכלוסייה תהיה מסודרת, בתוספת פיצויים, ותיעשה למדינות ערב - הרי שהכרזה, מטבעה, אינה משקפת דקויות.

המדור "מהבוידעם של הקלפי" נערך בשיתוף הספרייה הלאומית בירושלים, והפריטים המופיעים בו לקוחים מאתר האוסף "אסיפת בחירות" שמפעילה הספרייה.

לכרזות קודמות:
בחירות 1959: הימין נגד דיין ומפא"י ה"צבועים"
לא רק מהפך: חד"ש מציגה את העוני של 77'
מעסקת הנשק לאפליה עדתית: בגין קופץ מסוס לסוס

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully