מהבוידעם של הקלפי - כרזות בחירות היסטוריות

מעסקת הנשק לאפליה עדתית: בגין קופץ מסוס לסוס

כרזת התעמולה היומית מארכיון הספרייה הלאומית: מיטב הקריקטוריסטים של מפא"י מצאו עוד ועוד דרכים להגחיך את מנהיג חירות, מנחם בגין, כמו בדוגמה שלפנינו מבחירות 1951

מערכת וואלה! חדשות

במשך שנים רבות היה מנחם בגין, מנהיג האצ"ל ומנהיג חירות והליכוד, מושא ללעג בוטה מצד מפא"י ותנועת העבודה. בגין הוצג בידי מפא"י כדמגוג, אופורטוניסט, איש של יצרים המלהיט את קהלו בדיבור נמלץ, אך למעשה אינו משקף דעה של ציבור בהיקף משמעותי ואינו מציע אלטרנטיבה ממשית ומעשית לדעות של המפלגה השלטת, מפלגת הפועלים, שתפסה עצמה במידה רבה כמייצגת את האומה, את העם, את הציונות ואת הציבור הישראלי כולו.

עוד בוואלה! NEWS

ביקשנו מחברי להקת "שלוה" לספר על עצמם. זה כנראה הסיפור הכי מרגש שתשמעו

בשיתוף מפעל הפיס
לכתבה המלאה
(באדיבות הספרייה הלאומית)

בשנת 1951, לקראת הבחירות לכנסת השנייה, הפיקה המחלקה להסברה של מפא"י את הכרזה הלגלגנית שלפנינו. הכרזה תוקפת את בגין כאופורטוניסט, שלאחר שהוא עושה שימוש בנושא אחד כדי להלהיב את תומכיו ולגייס תמיכה ברעיונותיו, הוא ממהר לאתר נושא אחר כדי להמשיך בתנופה הדמגוגית.

במקרה שלפנינו נראה בגין אוחז בזנבו של הסוס שעל אוכפו כתוב הנושא האחד, "עסקת הנשק", והוא כבר מביט לאחור אל הסוס הבא, הטרי, שעל צווארו מצוין הנושא האחר, "הפלייה עדתית" - נושא שבגין עוד ירבה לפרוט על מיתריו, עד שיביא לו לבסוף את הניצחון המיוחל 26 שנה מאוחר יותר, בבחירות 1977.

המדור "מהבוידעם של הקלפי" נערך בשיתוף הספרייה הלאומית בירושלים, והפריטים המופיעים בו לקוחים מאתר האוסף "אסיפת בחירות" שמפעילה הספרייה.

לכרזות קודמות:
"עוז לתמורה": הזקן והצעירים שמרדו בהנהגה
מלחמות בגוש השמאל? מפא"י נגד שאר מפלגות הפועלים
כך דורסים הבורגנים את כבשת הרש של הדמוקרטיה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully