פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מצרים: נעצר ראש החוליה שביצעה את הפיגוע בבנגזי

   טרוריסט מצרי בן 45 חשוד במעורבות במתקפה שגבתה את חיי השגריר האמריקאי בלוב ושלושה נוספים. לפי ההערכות, האיש ניסה להקים זרוע חדשה של אל-קאעדה בצפון אפריקה

   מצרים: נעצר ראש החוליה שביצעה את הפיגוע בבנגזי
   יוטיוב

   (צפו בתיעוד הוצאת גופתו של השגריר האמריקאי מהקונסוליה המותקפת)

   הרשויות המצריות עצרו טרוריסט אזרח המדינה, בחשד שעמד בראש החוליה שלקחה חלק במתקפה הקטלנית על הקונסוליה האמריקאית בבנגזי בחודש ספטמבר בה נהרגו השגריר כריסטופר סטיבנס ושלושה נוספים – כך דיווח הבוקר (שבת) ה"וול סטריט ז'ורנל".

   לפי גורמים אמריקאים, ראש חוליית הטרור, מוחמד ג'מאל אבו אחמד, היה אחד הגורמים המסוכנים ביותר שצמחו באזור בצל ההפיכות בעולם הערבי. לכידתו מהווה מכה למאמצים של אל-קאעדה לבסס זרוע חדשה של הארגון בצפון אפריקה.

   אבו אחמד, פעיל הג'יהאד האיסלמי המצרי שוחרר מהכלא במרץ 2011 בימים שאחרי הפלתו של הנשיא דאז חוסני מובארק. מאז שחרורו פעל אבו אחמד במטרה להרכיב צוות פעילים שיעברו הכשרה בלוב ובמצרים, ואף קיבל לכך מימון מזרוע אל-קאעדה בתימן. הוא נעצר בשנית בשבוע האחרון, במבצע בו השתתפו גם אנשי מודיעין אמריקאים. לא דווח היכן או באיזה אופן התבצע המעצר של המצרי בן ה-45 והמצרים עדיין לא הוציאו הודעה רשמית בדבר האירוע.

   נקמה של אל-קאעדה

   כבר בימים שאחרי הפיגוע בבנגזי, עלו הערכות בקרב מקורות ביטחוניים בארצות הברית לפיהן המתקפה המתכוננת על הקונסוליה הייתה חלק מהתארגנות של אל קאעדה במטרה לפגוע ביעד אמריקאי, בתגובה לפעילות המערבית והאמריקאית בפרט נגד הארגון ברחבי המזרח התיכון. מעצרו של אבו אחמד מהווה אישוש לאותה הערכה ראשונית שאכן מדובר בפיגוע שהוציאה אל קאעדה אל הפועל.

   קלינטון: לוקחת אחריות על כישלון המודיעין בבנגזי (רויטרס)
   קלינטון תעיד על התקדמות החקירה (צילום ארכיון: רויטרס)

   בתוך כך, מזכירת המדינה האמריקאית הילרי קלינטון תעיד במהלך החודש הקרוב בפני אנשי הסנאט ובית הנבחרים לגבי חקירת הפיגוע ואודות הפרטים שנאספו מאז. קלינטון גם תופיע מול ועדת בית הנבחרים לענייני חוץ "כדי לדון באופן פתוח בממצאים ובהמלצות" של ועדת הבדיקה לאירוע, כך אמרה יושבת הראש אילאנה רוס לטינן.

   לקריאה נוספת:
   מקורות בלוב: השגריר האמריקני נהרג אמש במתקפת טילים
   מנהיג אל-קאעידה מאשר: "מספר 2" בארגון מת
   ההסחה, ההצתה והבריחה הנואשת לגג: כך נרצח השגריר בלוב