מבצע "עמוד ענן"

המבצע בתקשורת העולמית: מעקב צמוד ואיזון עדין

כלי התקשורת הזרים לא מפסיקים לסקר את הלחימה בין חמאס לישראל, וכל פיצוץ בתל אביב וברצועה עולה לכותרות. בהתאם לקהילה הבינלאומית, רוב העיתונים שומרים על ניטרליות

17/11/2012
צילום: שי מכלוף, אבי כהן, רויטרס, דובר צה"ל, חדשות 10; עריכה: יותם בן-דוד; קריינות: אביב אברמוביץ'

מבצע "עמוד ענן" ביומו הרביעי, וכלי התקשורת העולמיים לא מפסיקים לדווח לקוראיהם ממוקד האירועים בעזה וברחבי הארץ. הלחימה אינה יורדת מכותרות העיתונים המרכזיים, וכל אזעקה בתל אביב והפצצה ברצועה מסוקרת בהרחבה.

"זה לא צפוי להסתיים כאן", כותב וואיר דייויס, כתב ה-BBC ברצועה, "בתי החולים המלאים של עזה כבר מוכנים לקבל עוד קרבנות חפים מפשע, בעוד אזרחים ישראלים בתל אביב וראשון לציון כבר רגילים להימצא במרחק ריצה מן המרחבים המוגנים". ברשת הבריטית, כמו ברוב כלי התקשורת הזרים, מדגישים את הדמיון בין מבצע "עמוד ענן" לבין הלחימה המשמעותית האחרונה בעזה, מבצע "עופרת יצוקה", אשר גם הוא נערך זמן קצר לפני הבחירות.

טוב לדעת (מקודם)

שיטת לימוד שחיית חתירה חדשנית עושה שינוי מטורף בחיים

מוגש מטעם TI SWIM
"עזה תחת מתקפה, הקהילה הבינלאומית מודאגת". שער הליברסיון הצרפתי(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

"עזה תחת מתקפה", קורא עמוד השער של העיתון הצרפתי ליברסיון, כשהוא מכוסה כולו בתמונת פגיעה של טיל בעיר עזה. העיתון מציג את ה"הפצצות הישראליות כנגד ירי טילים פלסטיני לכיוון תל אביב וירושלים", ומציין כי "הקהילה הבינלאומית מדואגת". אל ג'זירה, רשת החדשות הנפוצה בעולם הערבי, ממשיכה לסקר את ה"פשיטות האוויריות הקטלניות על עזה" בהרחבה, ומספקת פירוט עדכני על המצב בכל חלקי הרצועה.

עמוד ענן - דיווחים שוטפים:
לראשונה: רקטה יורטה מעל גוש דן, שניה נפלכה בשטח פתוח
"חמאס יסכים להפסקת אש אם ישראל תפסיק החיסולים"
יומו הרביעי של מבצע "עמוד ענן": עדכונים שוטפים

מכתש בעומק שני מטרים בעזה

ה"טיימס" הלונדוני גם הוא מציב את העימות בעמודו הראשי, כשהחשש מפלישה קרקעית לרצועת עזה מוביל את הקו בעיתון. "כח הפלישה הישראלי נאסף מחוץ לגבולות עזה לאחר התקפות טילים", מדווח העיתון.

העיתונים הזרים, שלהם יכולת לדווח ישירות ממרכז העיר עזה, מה שנמנע מעיתונאים ישראלים, מביאים גם את סיפורי הנפגעים בצד הפלסטיני. "רדוואן אבו אל-חאמסן נקבר עד גובה הצוואר בחול וחתיכות חומרי בניין לאחר שהמונית בה נהג נפגעה על ידי טיל הנורה ממטוס F-16 ישראלי", כותבת עיתונאית ה"גרדיאן" הנמצאת בעיר.

היא מוסיפה כי "הפיצוץ הרג את אחיו, יצר מכתש בעומק שני מטרים בכביש וכמעט מוטט את הבניינים הסמוכים. אבו אל-חאמסן חולץ מההריסות והובהל לבית החולים שיפא עם אגן שבור ודימום פנימי". בהמשך מדווח העיתון כי בעקבות הפצצות חיל האוויר על המנהרות לסיני, הולך ואוזל הדלק לגנראטורים בבתי החולים ברצועה.

"כח הפלישה הישראלי נאסף מחוץ לגבולות עזה לאחר התקפות טילים". הטיימס הלונדוני(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

רוב כלי התקשורת שומרים על איזון בדיווחיהם, ומדגישים את הפגיעות במרכז הארץ במקביל להפצצות צה"ל על יעדים מיוחדים ברצועה, כמו משרדו של ראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה. ניכרת גם הדגשת יכולתה של מערכת "כיפת ברזל", שהעיתונים מנסים להסביר את עקרונות פעולותיה לקוראים. נדמה אם כן, כי בהתאם לעמדת מנהיגי הקהילה הבינלאומית, מספר הנפגעים הנמוך והירי המסיבי על ישראל גורם לתקשורת הבינלאומית לתפוס עמדה ניטרלית כלפי האירועים במזרח התיכון, אך זו עמדה שעשויה להיסדק במהרה ככל שילך ויתעצם העימות הצבאי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully