החשד נגד הרב פינטו: שיחד את ראש חטיבת החקירות

המשטרה מייחסת לרב ולאשתו הצעת ומתן מאות אלפי שקלים לתת-ניצב אפרים ברכה בתמורה לפרטי חקירה בה הוזכר שם הרב. הקצין דיווח על כך לממונים עליו. פינטו: "אנחנו הקרבן"

מור שמעוני
12/10/2012

האם הרב פינטו שיחד קצין בכיר במשטרת ישראל? הרב החשוד מכחיש זאת, אולם בצמרת המשטרה מייחסים לו היום מתן סכום כסף גדול לראש חטיבת החקירות במשטרה, תת-ניצב אפרים ברכה, במטרה לקבל בתמורה מידע אודות חקירה המתנהלת במשטרה, אשר שמו של הרב הוזכר בה. ברכה אינו חשוד בקבלת השוחד, מכיוון שהוא דיווח על כך לממונים עליו ולאחר מכן, לדברי המשטרה, הוא שיתף פעולה עם הרב כדי לאסוף נגדו ראיות. בית משפט השלום בראשון לציון שלח אתמול (חמישי) את הרב ואת אשתו, שנחקרו אתמול, למעצר בית בן 15 יום, ובמשטרה מציינים כי בידיהם "ראיות מבוססות" לביצוע העבירה.

עוד בוואלה!

משבר האקלים פוגע בחיות שלנו. אז מה עושים?

בשיתוף MSD Animal Health
דיפולט. דיפולט, מערכת וואלה!
"עברנו חקירה קשה ביותר". הרב פינטו(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

החקירה החלה לפני מספר שבועות, לאחר שעל פי החשד הציע פינטו לתת ניצב ברכה סכום של מאות אלפי שקלים בתמורה לכך שברכה ימסור לו פרטים מחקירה שמתנהלת במשטרה. הקצין דיווח על כך לראש אגף החקירות, ניצב יואב סגלוביץ', אשר שלח את ברכה בחזרה כדי לאסוף ראיות נגד הרב.

כשעלו החשדות, מינה ראש אגף החקירות, ניצב יואב סגלוביץ', צוות חקירה מיוחד לטפל בתיק הרגיש. אתמול הוחלט באגף החקירות לעבור לשלב החקירה הגלוי ולחקור את הרב. ברכה אינו חשוד בקבלת שוחד. הרב ואשתו נחתו אתמול בשדה התעופה מארצות הברית ומיד נלקחו לחקירה במשרדי להב 433 ברמלה, שם הטיחו בהם החוקרים את החשדות למתן שוחד. בנוסף מייחסים במשטרה לרב ולאשתו עבירה של הלבנת הון. השניים הכחישו את החשדות נגדם. בתום החקירה הם נלקחו לדיון בפני שופט, שם ביקשה המשטרה לשחררם בתנאים מגבילים ובכפוף להפקדת סכום של מיליון שקלים לכל אחד ואיסור יציאה מהארץ למשך חצי שנה.

בדיון טען נציג המשטרה כי ישנו חשש שהרב ואשתו יימלטו מדין. ב"פרשה חמורה שיש בה ראיות מבוססות" וכי "הרב פינטו והישיבה והעמותה כולם משופעים בכסף, ואין בהגדלת הערבויות ובתנאים כדי לרפא את החשש האמתי להתחמקות מחקירה", אמר. בנוגע לבקשת בני הזוג לאסור את פרסום שמם ציינה המשטרה כי יש חשיבות לפרסום, ב"שמירה על שלטון חוק יצירת הרתעה ואמון הציבור במשטרה כי חקירות מתנהלות כדין גם כלפי אישי ציבור".

הרב פינטו: "לא נתנו שוחד לאף אדם"

סנגורם של הרב פינטו ורעייתו, עורך הדין ירון ליפשס, טען בדיון כי "בני הזוג פינטו בטוחים שיתברר שמדובר בפרשה תמימה שמסיבה כלשהי מתלווה אליה נופך פלילי לא ראוי". גם הרב דיבר בדיון ואמר: "אנחנו לא נתנו אף שוחד לאף אדם. אנו הקרבן, עברנו חקירה קשה ביותר".

השופטת איטה נחמן אישרה את בקשת המשטרה לשחרר את הרב ואשתו בתנאים מגבילים ודחתה את בקשת החשודים להוצאת צו איסור פרסום. "לא התרשמתי כי מדובר במקרה שיש להעדיף את האינטרס הפרטי על פני העניין הציבורי שבפרסום, בעיקר לאור העובדה שמדובר באיש ציבור ברמה מסוימת ובעבירה חמורה ביותר", אמרה השופטת.

עורך הדין ליפשס מסר בתגובה: "הרב פינטו נחקר אתמול במשטרה, ענה לכל השאלות שהוצגו לו ומסר לשוטרים את כל המידע המצוי ברשותו, וזאת על מנת לקדם את החקירה מהר ככל הניתן ולהביא לחשיפת האמת. אנחנו משוכנעים שבסיום החקירה ולאחר שכל העובדות יתבררו לאשורן, תיווכח גם המשטרה שלא נפל כל פגם במעשיו של הרב".

הרב יאשיהו פינטו נחשב למנהיג רוחני בקרב אנשי עסקים יהודים בולטים בישראל וברחבי העולם. בשנים האחרונות, עולים אנשי עסקים רבים לרגל לביתו של הרב פינטו ומתלווים אליו לנסיעתו השנתית לקבר הרב אליעזר פאפו בבולגריה. בין האישים שנקשרו לשם הרב, גם שרי אריסון, נוחי דנקנר, ג'קי בן זקן ואילן בן דב. הרב פינטו החל את דרכו בקהילת "שובה ישראל" באשדוד, וכיום הוא מחלק את זמנו בין ישראל למנהטן - שם הוא מנהל קהילה גדולה של אנשי עסקים יהודים. הוא נוהג לייעץ לאנשי העסקים לפני ביצוע עסקאות, ובמקרים רבים משמש בורר בסכסוכים כספיים בין שותפים. ביוני 2012 פרסם מגזין פורבס ישראל כי הונו של הרב פינטו מוערך בכ-75 מיליון שקלים.

  • חשד לשוחד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully