מרהיב: צפו בתמונות הזוכות בתחרות צילומי חלל

התמונות המדהימות הללו נבחרו כ"תמונות האסטרונומיה של השנה" ע"י מצפה הכוכבים הבריטי. ביניהן: אורות הזוהר הצפוני, ערפילית חדק הפיל ומטאטא המכשפה

23/09/2012

מצפה הכוכבים המלכותי של גריניץ' הוא מצפה כוכבים ששימש במקור כמקום עבודתו שלהאסטרונום המלכותי של הממלכה המאוחדת של בריטניה וכיום משמש כמוזיאון. במסגרת הפעילות השנתית שלו הוא ערך תחרות בין 800 אסטרונומים וצלמי חלל מסביב לעולם, ובחר את "תמונות האסטרונומיה הטובות של השנה".

אלה הזוכים

טוב לדעת (מקודם)

מבצע מיוחד לגולשי וואלה על המזרונים הטובים בעולם

מוגש מטעם ד"ר קומפורט

עולם ירוק

דיפולט. דיפולט, מערכת וואלה!
צלם: ARILD HEITMANN(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

אורות הזוהר הצפוני בנורבגיה- האור הירוק בתמונה הוא אטומי החמצן הנמצאים בגובה רב באטמוספירה. תופעת הזוהר מתרחשת כאשר חלקיקים שזורמים מטה בשדה המגנטי של כדור הארץ מתנגשים בחומרים פלואורסצנטיים באטמוספירה - באזור היונוספירה, וגורמים להם לשחרר אנרגיה. זה קורה בעת פעילות מוגברת של השמש. אטומי החמצן באטמוספירה טעונים באופן קבוע, ובעת שמגיעה "רוח השמש" טעונה מטען גם היא, נוצר מפגש בין האטומים הטעונים שגורם לשחרור אנרגיה. התוצאה הנראית לעין היא מופע מחשמל של אורות פרי יצירתו של הטבע.

מטאטא המכשפה

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
צלם: ROBERT FRANKE)(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

חלק מערפילית הצעיף, הנמצאת בקבוצת הכוכבים "ברבור". 'מטאטא המכשפה' הוא שאריות בוהקות מפיצוץ סופרנובה – כלומר מה שנותר לאחר מוות של כוכב גדול. למרות שהסופרנובה התרחשה לפני אלפי שנים, שארית הגז שנותרו עדיין מתרחבות ויוצרות מבנים דמויי עננים.

בין שמיים לאורות העיר

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

הרים חשוכים המציצים מעל לאורות של ערים וכפרים ומעל –שביל החלב במלא תפארתו. התמונה צולמה בחודש אוגוסט בפארק הלאומי בבורסא, טורקיה.

כוכבי הלכת צדק ונוגה לקראת מפגש - מבט מכדור הארץ

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
צלם: LAURENT LAVEDER(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

התמונה צולמה בחופי צרפת ומראה את כוכבי הלכת צדק ונוגה לקראת מפגש – אחד מהשיאים האסטרונומים של 2012 – כאשר שני הכוכבים היו קרובים זה לזה במיוחד בשמי כדור הארץ. כמובן שמדובר באשליה אופטית – למעשה הם מרוחקים זה מזה מרחק של מילוני שנות אור.

חדק של פיל עם אננס בערפילית מאובקת

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
צלם: LÓRÁND FÉNYES(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

ערפילית חדק הפיל משתרכת לאורכו של IC 1396, אשר מורכב מערפילית פליטה ומצביר כוכבים צעיר בקבוצת הכוכבים הרחוקה, והגבוהה בשמיים, ק?פ?או?ס. אורכו של החדק הקוסמי הוא יותר מעשרים שנות-אור.

לילה קייצי במישיגן

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

תמונה בחשיפה ממושכת המראה את מסלול הכוכבים בלילה קייצי אחד.

אבוד בפארק יוסמיטי

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
STEVEN CHRISTENSON(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

צלם שנתקל בשני מטיילים אבודים בפארק יוסמיטי בארצות הברית, בלילה אחד של יולי 2011 צילם את דמותם הזעירה, המוארת אל מול השמיים האינסופיים.

הרים על הירח

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
JACOB MARCHIO(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

תמונה חדה ומפורטת של פני הירח. אור השמש בוהק חלש מאוד ובזווית נמוכה על פני הירח, מה שמאשפר לראות את הניגוד בין חלקי הירח השונים.

מקור החיים - נוף בקליפורניה מתחת לשביל החלב

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
THOMAS SULLIVAN(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

כדור הארץ והחלל משתווים ביופיים בתמונה הזו, שצולמה בקליפורניה. בתמונה נראה עץ אורן בן יותר מ-4,000 שנה, כשמעליו שביל החלב.

מפל של כוכבים

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
MASAHIRO MIYASAKA(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

תמונה שצולמה בנגנו, יפן ובה נראים קבוצת הכוכבים של אוריון, שור וצבירי הכוכבים שלו, כרקע למפל קפוא. למרות שהכוכבים נראים כבויים, קרים וקפואים, למעשה הם בוערים בחום של כ-30 אלך מעלות צלסיוס.

  • חלל
  • אסטרונומיה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully