מאות אלפים בברצלונה: "שלום ספרד, יחי קטלוניה"

המפגינים דרשו מהממשלה במדריד להעניק סמכויות אוטונומיה נרחבות לתושבי החבל העשיר, שבו גרים כשבעה מיליון בני אדם. לטענתם, הם נדרשים לשלם יותר מסים מיתר הספרדים

  • ספרד
  • קטלוניה
רויטרס
צילום: רויטרס, עריכה: יאיר דניאל

מאות אלפי קטלונים צעדו אתמול (שלישי) ברחובות ברצלונה במסגרת הפגנת ענק, בה תבעו מממשלת ספרד להעניק עצמאות לחבל בו הם מתגוררים. זו הייתה ההפגנה הגדולה ביותר בתולדות קטלוניה, הממוקמת בצפון ספרד, ובה כשבעה מיליון תושבעים. העצרת נערכה לציון החג הלאומי של קטלוניה, המצוין מדי שנה לזכר כיבושו של החבל על ידי ספרד בשנת 1714.

את ההפגנה החגיגית ארגנה המפלגה הלאומית הקטלונית, שחבריה שולטים ברוב מושבי הפרלמנט בברצלונה. במשטרה אומרים כי מספר המפגינים נע בין 600 אלף למיליון איש וחצי. לדברי הצועדים, ההפגנה נועדה לתת "הזדמנות אחרונה" לממשלת ספרד להיענות לדרישתם לעצמאות. הם הבהירו כי לא ינקטו אלימות, אך לא הבהירו מה יעשו אם דרישותיהם לא ייענו.

עוד בוואלה!

רונאלדו ומסי, ווילי נתניהו והשוד: ערן זהבי מתארח בפודיום

לכתבה המלאה
דגלים חגיגיים. הפגנה ברוח טובה (צילום: רויטרס)

אחד המפגינים, ג'וזפ פראגוט, אמר: כי ספרד רימתה את הקטלונים. "הממשלה לקחה את השפה שלנו, וכעת היא רוצים לקחת מאיתנו את הכל. "תחי קטלוניה העצמאית!", צעק.

"אנחנו פשוט אוהבים את החופש שלנו"

ההפגנה נערכה ברקע המשבר הכלכלי באירופה ובספרד בפרט.

עם זאת, האבטלה הקשה ברחבי המדינה הצליחה לדלג באופן יחסי על חבל קטלוניה, שמצליח לשמור על רווחה כלכלית.

סקרים אחרונים מצביעים על כך שכמעט מחצית מהציבור מעוניין להתנתק סופית ממדינת האם, בעיקר משום שהקטלונים מרגישים שהם נאלצים לממן את שאר הספרדים.

ראש ממשלת קטלוניה, ארתור מאס, אמר כי בתחילה, בכוונתו לדרוש מהשלטונות במדריד להעביר לידיו את ניהול המסים המקומיים.

כמה צועדים בהפגנה אמרו כי בסך הכל, הקטלונים מעוניינים "להיפרד" מבת הזוג שלהם. "אנחנו פשוט אוהבים את החופש שלנו", אמרו כמה מפגינים.

לקריאה נוספת
יותר ויותר קטלונים תומכים בעצמאות החבל
צפו ב"הפגנת המיליון" הקודמת של הקטלונים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully