התביעה: כתבי אישום נגד החיילים מ"כפיר" - בקרוב

מעצרם של שבעה מהחיילים החשודים בהכאת לוחם בחטיבה הוארך, וארבעה אחרים יובאו לדיון בעניין בשבוע הבא. היום נחקר מפקד החטיבה במצ"ח, שאמר כי לא ידוע לו על מקרי אלימות

אמיר בוחבוט
צילום: שלומי גבאי, דניאל בוק, עריכה: גדי וינסטוק

התביעה הצבאית הודיעה היום (שלישי) לבית הדין הצבאי כי בקרוב תגיש כתבי אישום נגד שבעה חיילים בפרשת הכאת הלוחמים בחטיבת כפיר. במקביל, החליט בית הדין הצבאי להאריך את מעצרם של שלושה לוחמים עד ליום ראשון, ושל ארבעה לוחמים נוספים עד ליום חמישי. מחר יובאו שלושה לוחמים אחרים לדיון בהארכת מעצרם, וגם נגדם צפויה התביעה להגיש כתבי אישום.

עוד בוואלה!

איך אסי שיכנע את עדי בוזגלו להביא עוד ילדה לעולם?

לכתבה המלאה
בקרוב יוגשו כתבי אישום. החשודים מ"כפיר" (צילום: דרור עינב)

מוקדם יותר נחקר במצ"ח מפקד החטיבה, אלוף-משנה אודי בן-מוחה, ומסר את גרסתו בפרשת התקיפה של לוחם גדוד נחשון, סער מזרחי, על ידי חבריו לפלוגה – לוחמים ותיקים.

התובע הצבאי הודיע לשופט בית הדין הצבאי ביפו, סגן-אלוף אחסן חלבי, כי אל"מ בן מוחה נחקר כדי לבחון את אופן הטיפול במקרה ההתעללות והאם קדמו לאירוע מקרים נוספים. אל"מ בן מוחה אמר בשיחות סגורות שקיים בימים האחרונים כי "לא ידוע לי על מקרה של יחסי צעירות-ותיקות שלא טופל ולא מוכרים לי מקרי אלימות. כל מה שהיה ידוע טופל ביד קשה על ידי המפקדים".

"משפט" למי שנגע ב"מקל הפז"ם"

עם חשיפת הפרשה נעצרו 12 לוחמים מגדוד נחשון בחטיבה בחשד שהכו את חברם לפלוגה מזרחי. מפרטי החקירה עולה כי למזרחי נערך "משפט" לאחר שנגע ב"מקל הפז"ם", מכיוון שהוא אינו חייל ותיק ביחידה. "המשפט התנהל בתוך חדר. הוא נכנס עם כומתה על הראש כמו במשפט אמיתי", סיפר אחד הלוחמים בחקירתו. "היה חייל אחד שעמד בראש המשפט ולוחמים נוספים שנתנו גיבוי או לקחו חלק במכות אחר כך". מרבית הלוחמים הודו במעורבות ישירה בפרשה, אך הצביעו על חייל אחד שהתבלט וגילם את ה"שופט", וניסו להתנער ממידת האחריות שלהם לאירוע. בעקבות התקיפה נזקק מזרחי לטיפול רפואי בבית חולים.

גורם בחטיבת כפיר הכחיש את טענות החיילים החשודים בפרשה על כך שעברו בעצמם "משפטי פז"ם" דומים. חוקרי מצ"ח מסרו כי במהלך החקירות שעברו הלוחמים הם לא סיפקו פרטים על כך. נציגי התביעה הצבאית צפויים להגיש היום לבית הדין הצבאי ממצאים מבדיקת סמים שנערכה ללוחם שניהל על פי החשד את "משפט הפז"ם". כמו כן יימסרו לבית הדין ממצאי חקירה סמויה שנערכה נגד הלוחם ש"גזר את הדין" על מזרחי.
בית הדין צפוי להחליט הערב האם להורות על הארכת מעצרם של שבעה מהחשודים בפרשה, או להורות על שחרורם למעצר ביחידה צבאית. עו"ד שי רודה, המייצג את אחד החשודים בפרשה, אמר כי "עצוב מאוד שמפקד החטיבה מצא זמן להתראיין לכלי תקשורת, ולא מצא זמן להגיע לחקירת מצ"ח - על חשבון חירותם של לוחמי החטיבה".

עוד בנושא
ההתעללות בכפיר: מפקד החטיבה נחקר במצ”ח
הלוחמים שהיכו חברם: ”לא חשבנו שהוא יאושפז”

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully