פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   אסון בים התיכון: 54 אפריקאים מתו מצמא בסירה

   55 מהגרים יצאו מלוב לאיטליה בחודש שעבר, ותעו בדרך. היות שלא הורשו לקחת צידה לדרך, הם נאלצו לשתות מי ים - ומתו בזה אחר זה, חוץ מניצול אחד. האו"ם: כיצד איש לא עזר?

   עשרות מהגרים מתו מצמא בסירת גומי שעשתה את דרכה מלוב לאיטליה ותעתה בלב הים התיכון. הסירה טבעה שלשום ואותרה אמש (רביעי) מול חופי טוניסיה על ידי משמר החופים המקומי. הסירה כמעט והגיעה לחופי איטליה, אך רוחות עזות אילצו אותה לשוב על דרכה. נוסעים רבים שגוועו ברעב ובצמא נאלצו לשתות מי ים, מצבם הוחמר ובסופו של בר הם מתו.

   שרידי מעבורת שטבעה בנהר בראמפוטרה, צפון הודו, באסון בו נהרגו כ-200 בני אדם, 30 באפריל 2012 (רויטרס)
   לדברי הניצול היחיד, הנוסעים לא הורשו להביא מים למסע (מעבורת שקועה בהודו, ארכיון: רויטרס)

   העדות על האסון הגיעה לנציגי נציבות האו"ם לפליטים מפי הניצול היחיד מבין 55 הנוסעים, אזרח אריתריאה. לדבריו, ההפלגה נמשכה 15 ימים. הוא נמצא במצב של התייבשות מתקדמת ואחז בשאריות ספינת הגומי, שאיבדה מחוזקה יום קודם לכן וחציה שקע במים.

   "האנשים האלה הושארו לגורלם"

   לדברי הניצול, הקבוצה עזבה את לוב בסוף חודש יוני, ומחצית מנוסעיה הם אזרחי אריתריאה. דוברת נציבות האו"ם, לורה בולדריני, סיפרה כי הניצול העיד שהתנאים על גבי הספינה היו קשים מאוד, וסיפר שהנוסעים לא הורשו לקחת עמם בקבוקי מים לנסיעה הארוכה. "ברגע שהספינה איבדה את דרכה, הנוסעים חשו ברע ומתו", אמרה. בולדריני תמהה כיצד איש לא הבחין במצוקתם של המהגרים ולא הגיש להם סיוע. "הים תיכון עמוס בדייגים, בציי מלחמה ובציי סוחר, אך האנשים הללו הושארו לגורלם", אמרה בביקורת.

   לפי נציבות האו"ם לפליטים, מאז תחילת השנה מתו 170 מהגרים שניסו להגיע מלוב לאירופה. כ-1,300 שנמלטו מלוב הגיעו בהצלחה לאיטליה, ועוד אלף הגיעו בשלום למלטה.

   לפני חודשיים: מעבורת טבעה בהודו, 200 איש נספו
   בפברואר: עשרות מתו בטביעה בפפואה גינאה החדשה