רבבות מפגינים בכיכר תחריר: "לא לשאריות המשטר"

המוני מצרים יצאו לרחובות בקריאה לא לדחות את הבחירות לנשיאות שנקבעו למאי, ולזרז את משפטיהם של מובארק ובכירי משטר אחרים. כמו כן קראו לפסילת מועמדים נוספים בבחירות

ניר יהב
20/04/2012

רבבות בני אדם יצאו היום (שישי) להפגין בכיכר תחריר שבקהיר נגד המועצה הצבאית העליונה במצרים, בדרישה להשלים במהרה את יעדי המהפכה. האלפים קוראים למועצה להעביר את השלטון לידיים אזרחיות במועד שנקבע, דהיינו בחודש יוני הקרוב, ללא עיכובים. בנוסף, המפגינים קוראים למועצה שלא להמתין עד לגיבוש חוקה לפני שמקיימים את הבחירות בסוף חודש מאי. המפגינים דורשים גם לזרז את משפטיהם של בכירי המשטר לשעבר, ובראשם הנשיא המודח, חוסני מובארק, ושר ההגנה לשעבר, חביב עאדלי.

למרות פסילתו של סגן הנשיא לשעבר, עומאר סלימאן, מהתמודדות בבחירות לנשיאות שלשום, המפגינים לא מסתפקים בכך ודורשים מהשלטונות גם לא לאפשר לשר החוץ ומזכ"ל הליגה הערבית לשעבר, עמרו מוסא, להתמודד לתפקיד, בשל היותו גורם בכיר במשטרו של מובארק. המפגינים נושאים שלטים עם תמונותיו של מוסא ועליהם מצויר סימן איקס גדול. על השלטים נכתב: "לא להתמודדותם של שאריות המשטר הקודם". המפגינים דורשים לפסול גם את מועמדותו של ראש הממשלה לשעבר, אחמד שפיק.

ההפגנה, הנערכת תחת הכותרת "הפגנה למען הזכות להגדרה עצמית ולהצלת המהפכה", החלה לאחר תפילת יום השישי במסגד עבאסיה שבבירה. מפלגות ותנועות פוליטיות רבות עומדות מאחוריה, והיא גדושה בפעילים פוליטיים רבים הנושאים דגלים. בנוסף, קוראים המפגינים לבטל את הסעיף בחוקה המתיר למועצה הצבאית את הזכות להתנגד לחוקים הנחקקים בפרלמנט.

העתיד כבר כאן

בדיקה חכמה חושפת סיכון לשבץ מוחי - כעת במבצע מיוחד

מוגש מטעם שחל

עשרה מועמדים לנשיאות נפסלו

בתחילת השבוע, החליטה המועצה הצבאית העליונה במצרים לדחות את הבחירות לנשיאות המדינה, ולקיימן רק לאחר גיבוש חוקה. ראש המועצה, הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי, אמר בפגישה עם ראשי מפלגות כי הבחירות ייערכו רק לאחר ניסוחה המלא של חוקה למדינה, אך הבהיר כי המועצה הצבאית דבקה בהחלטתה להעביר את השלטון לידיים אזרחיות ב-30 ביוני כפי שהודיעה בעבר.

ביום שלישי, החליטה ועדת הבחירות המרכזית במצרים לדחות באופן רשמי את ערעוריהם של כל עשרת המועמדים לנשיאות שנפסלו בתחילת השבוע. בין המועמדים שנפסלו: עומאר סלימאן, מועמד האחים המוסלמים חיירת שאטר, והמועמד הסלפי חאזם אבו איסמעיל. כל העשרה לא יוכלו לערער שוב על ההחלטה. הסיבה לפסילתו של סלימאן היא המחסור באלף קולות, ברשימת התומכים בו שהעביר לוועדת הבחירות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully