פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מדהים: צפו בסופת חול ענקית ופיל על מאדים

   בצילום וידאו מרהיב שצולם על פני המאדים נראית סופת חול המתנשאת לגובה של 20 ק"מ. בנוסף, צולמה על פני הכוכב האדום דמות הנראית כמו פיל

   על כדור הארץ יש אמנם סופות טורנדו קטלניות, אבל בכל מה שנוגע לסופות חול, במאדים מנצחים אותנו. מצלמה הממוקמת על הגשושית החוקרת את כוכב הלכת מאדים, תיעדה מחזה מדהים הנקרא "עלעול חול" - מערבולת אוויר, הנראית כצינור חול דק. כאשר תופעה זו מתחרשת על פני כדור הארץ, מדובר בסופה בקוטר של כמה מטרים, שגובהה אינו מתנשא מעל למאה מטרים. אולם בסופה שתועדה על המאדים הגיעה העלעול (המוכר גם בשם "שד אבק") לגובה מדהים של 20 קילומטרים. הסיבה לכך היא שעלעולי החול שואבים את האנרגיה שלהם מהחום הסולארי על פני השטח, אולם על המאדים, הדלילות של האוויר מאפשרת לעלעולי החול להגיע לגבהים מדהימים.

   כך זה נראה

   בנוסף, פורסמה השבוע תמונה שצילמה הגשושית, ובה נראה "פיל" על פני המאדים. מדובר בתופעה הנקראת פראידוליה - תופעה פסיכולוגית בה האדם תופס גירוי עמום ומעורפל כלשהו כמוכר ובעל משמעות. צילום הפיל, שנוצר למעשה מזרימת לבה, מצטרף למספר צילומים של התופעה על פני הכוכב האדום – צילום של פני אדם, של סמיילי ואפילו של טביעת כף רגל.

   הפיל על המאדים

   תמונת דיפלוט (מערכת וואלה! NEWS , וואלה)
   (צילום: NASA)

   הפנים על המאדים

   תמונת דיפלוט (מערכת וואלה! NEWS , וואלה)
   (צילום: נאס"א

   הסמיילי על המאדים

   תמונת דיפלוט (מערכת וואלה! NEWS , וואלה)
   (צילום: נאס"א

   טביעת כף רגל על המאדים (בצד שמאל של התמונה)

   תמונת דיפלוט (מערכת וואלה! NEWS , וואלה)
   (צילום: נאס"א)