משרד החוץ: האיחוד האירופי מנגח את מדינת ישראל

כך טוענים במשרד החוץ, עקב הדלפת מסמך פנימי של האיחוד לעיתון בריטי המאשים את ישראל ב"ערעור נוכחות הפלסטינים בשטחי C". גורם במשרד החוץ: "יחסי ישראל עם האיחוד במשבר"

טל שלו
12/01/2012

"האירופים חורגים ממה שמקובל ביחסים בין מדינות", כך הגיבו היום (חמישי) גורמים במשרד החוץ לפרסום המסמך הפנימי של האיחוד האירופי, בו נקבע כי ישראל "מערערת בעקביות על נוכחותם של הפלסטינים" בשטחי C בגדה המערבית. במשרד החוץ הביעו אכזבה מתוכן המסמך, אך הדגישו כי מאחר ולא הוגש לישראל בצורה רשמית, לא ברור מה מעמדו ומה תוקפו.

אמש פורסם בעיתון ה"אינדיפנדנט" הבריטי מסמך רשמי של ראשי משלחות האיחוד האירופי לרשות הפלסטינית, בו נמתחה ביקורת קשה על מדיניות ישראל "המדללת" את אוכלוסיית הפלסטינים בשטחי C בגדה המערבית, ומביעים דאגה לנוכח האפשרות שהמדיניות הישראלית באזור תוביל לקושי בקיום רצף טריטוריאלי במדינה פלסטינית עתידית. המסמך, שהוגש לנשיאות האיחוד האירופי בבריסל, ממליץ על שורת צעדים שיעמיקו את הנוכחות הפלסטינית באזור, בין היתר על ידי סיוע ומימון אירופי לתשתיות, חקלאות וכלכלה.

?כבר כמה זמן שהאיחוד נוהג באופן מתנגח וחריג בישראל, בצורה שבה הוא אינו מעז להתנהג בשום מקום אחר בעולם?, אמר גורם במשרד בשיחה עם וואלה! חדשות, והדגיש כי יחסי ישראל עם האיחוד נמצאים במשבר מזה זמן מה, בעיקר לנוכח אי שביעות רצונו של מדינות אירופה מהמשך הבנייה הישראלית בהתנחלויות. המסמך הנוכחי מצטרף למסמך שפורסם בחודש שעבר, שמתח ביקורת חריפה על מדיניות ישראל כלפי המיעוט הערבי.

האירופים מחריפים את הטון - אך מאחורי הגב

במקביל, בחודש שעבר פרסם משרד החוץ הודעה חריפה נגד הנציגות האירופיות במועצת הביטחון, שפרסמו הודעת גינוי לאירועי הטרור היהודי בישראל ולהמשך הבנייה בהתנחלויות. האירופאים מחריפים את הטון, אך עושים זאת מאחורי הגב, מאשימים במשרד החוץ, ומציינים כי "באופן חסר תקדים", שני הדוחות הודלפו לתקשורת אך לא הועברו באופן רשמי לאף גורם בישראל. במקביל, דוחים במשרד החוץ חלק מממצאי הדו"ח וטוענים שנפלו טעויות ואי דיוקים בולטים בנתונים המובאים בו. עם זאת, מאחר והדו"ח לא הוגש או פורסם באופן רשמי, לא צפויה תגובה ישראלית רשמית בנושא.

הדו"ח, שפורסם הלילה ב"אינדיפנדנט" הבריטי, הוא מסמך שחיברו ראשי השגרירויות והמשרדים של מדינות האיחוד האירופי ברשות הפלסטינית, ברמאללה, ובמזרח ירושלים. הדו"ח, שהוגש לנשיאות האיחוד האירופי בבריסל, אינו מסמך מדיניות רשמי, אלא חלק משיתוף פעולה בין נשיאות האיחוד לבין המדינות החברות, במסגרתו מסייעות הנציגויות השונות באיסוף וניתוח מידע, שנשלח לנשיאות האיחוד ולבירות המדינות החברות.

גורמים דיפלומטיים הסבירו לוואלה! חדשות כי אין במסמך כל תוקף אופרטיבי, ורק מועצת שרי האיחוד האירופי היא המאשררת החלטות של מדיניות. עם זאת, הדגישו הגורמים, מורת הרוח האירופית לנוכח המתרחש בשטחי סי אכן הולכת וגוברת ככל שעובר הזמן, ובאירופה אכן מודאגים מהאפשרות שלנוכח הרחבת ההתנחלויות, האפשרות הפיזית של הקמת מדינה פלסטינית "ברת קיימא", הולכות ומצטמצמות.

עוד על יחסי ישראל - אירופה

מדינות אירופה נגד הטרור היהודי בגדה: "פרובוקציה"
ההתנצחות על ישראל נמשכת: ארה"ב תקפה את גינויי אירופה
מרקל בירושלים: "הפסיקו הבנייה בהתנחלויות"

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully