"אירן ניסתה לקנות צילומי לוויין מחברה ישראלית"

יו"ר חברת לוויינים ישראלית אמר שלאחר שפיתחו טכנולוגיה שצילמה שיגור טיל צפון קוריאני באיכות טובה, נציג חברה אוסטרית, שהתברר שהוא שליח של הממשל האירני ניסה לרכוש הצילומים

רמי שני ואמיר בוחבוט

"אירן ביקשה לרכוש מחברה ישראלית תמונות לווייניות של שיגור טיל צפון קוריאני", כך אמר היום (שבת) דוד ארצי, יו"ר החברה הישראלית לפיתוח וייצור לוויינים "אימג'סט". לדבריו, החברה שהוא עומד בראשה הצליחה להגיע לטכנולוגיות צילום לווייניות, המאפשרת לראות עצמים בגודל של כ-70 סנטימטרים באופן ברור. ארצי סיפר כי לאחר צילום מוצלח של שיגור והתפוצצות טיל צפון קוריאני, פנו אל החברה למעלה מ-250 גורמים ממדינות שונות בעולם והביעו רצונם לרכוש את הצילומים הבלעדיים. בין הגורמים שפנו אל החברה, היה גם נציג של חברה אוסטרית, שהתברר שהוא שליח של גורמי ביטחון וממשל באירן. ארצי, המועמד לתפקיד נשיא התאחדות התעשיינים, אמר את הדברים באירוע "שבתרבות" בבאר שבע.

גורם ביטחוני הסביר כי אין זה חדש שישראל היא מעצמה בתחום הלוויינות והחלל, וכי פיתוח התחום שיפר באופן ניכר את היכולת של ישראל לאסוף מודיעין. עוד ציין כי ישראל הצטרפה לפני שנים רבות למועדון אקסקלוסיבי של ידע בתחום החלל, שבא לידי ביטוי לא רק בתחום המשגרים, אלא גם בתחום הלוויינות למטרות אזרחיות וצבאיות, וכי הישגיה של ישראל בתחום ידועים ברמה הבינלאומית ואף הובילו לנסיונות לרכוש הטכנולוגיה על ידי מספר מדינות מערביות בעבר.

בתוך כך, לפני כחצי שנה, שיגרה אירן בהצלחה לוויין מתוצרתה לחלל – כך דיווחה אז רשת הטלוויזיה האירנית בערבית "אל עלאם". בהודעה שפרסמה הרשת נטען, כי "אירן שיגרה את הלוויין "רסאד 1" (תצפית) שייצרה בעצמה. הוא נכנס למסלול סביב כדור הארץ". לפי הדיווח, הלוויין נישא על גבי טיל בשם "ספיר". הטכנולוגיה הבליסטית שבאמצעותה משוגרים לוויינים לחלל יכולה לשמש גם בשיגור טילים, והדבר מעיד על שיפור נוסף ביכולת הצבאית של טהרן. אך יחד עם זאת, באירן טענו כי הלווין ישמש ל"מטרות אזרחיות בלבד, ולתחזיות מזג אוויר".

לפני כשנתיים שיגרה טהרן טיל לנשיאת לוויינים לחלל וחשפה שלושה לוויינים חדשים מתוצרתה, ולפני כשנתיים וחצי שיגרה אירן לחלל בפעם הראשונה לוויין מתוצרתה, לרגל 30 שנה למהפכה. היא טענה אז כי השיגור נועד למטרות תקשורת ומחקר.

עוד באותו נושא:
אירן שיגרה בהצלחה לוויין מתוצרתה לחלל
הממשלה תומכת: שנת מאסר למקיים מסחר עם אירן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully