טקסס: אגם התייבש, ונחשפה עיירה מהמאה ה-19

המדינה בדרום ארצות הברית ידעה השנה את הבצורת הקשה בתולדותיה - אסון לחקלאים, אך מכרה זהב לארכיאולוגים, שקיבלו הזדמנות לתעד את שרידיהם של חיים שהיו והוטבעו במים

24/11/2011

ג'וני סי. פארקס מת בטרם עת, יומיים לפני יום הולדתו הראשון, לפני יותר ממאה שנה. קברו נעלם מהעין, כמו יתר העיירה בלופטון, כשמילאו המים בשנת 1955 את אגם ביוקאנן בטקסס. אלא שבשנה האחרונה, במהלכה ידעה המדינה בדרום ארצות הברית את הבצורת הקשה בתולדותיה, הלכו והתייבשו מי האגם המלאכתוי - ובהדרגה הלכו ונחשפו שרידיה של העיירה, ובהם גם מצבת השיש של ג'וני הקטן, שעליה חרוט התאריך 15 באוקטובר 1881.

שרידים ארכיאולוגיים מהעיירה בלופטון, טקסס, שהתגלו לאחר מאות שנים שבמהלכן היו קבורים מתחת למים, שהתייבשו בבצורת. AP Photo/Eric Gay, AP
דרישת שלום מ-1881: קברו של ג'וני סי. פארקס באגם ביוקאנם החרב(צילום: AP, AP Photo/Eric Gay)

מי האגם שנסוגו חשפו בבלופטון גם את יסודותיו של מבנה בן שתי קומות שהיה פעם מלון, שרידי מנפטת כותנה, מכל מתכת חלוד ותחנת דלק של "טקסקו" ששימשה גם כמרכול. המבנה הגבוה ביותר שנותר עומד על תלו הוא מה שנותר מהבאר של העיירה, שגובהה כ-1.20 מטר.

האגם מצפון-מערב לאוסטין הוא רק אחד מכמה אגמים - רובם מלאכותיים - שהתייבשו במדינה בחודשים האחרונים, וברבים מהם התגלו שרידים נוספים: גולגלות, כלים עתיקים, מאובנים וגם בית קברות של עבדים משוחררים - מכרה זהב להיסטוריונים, וגם לבוזזים. באזור אגם ביוקאנן בלבד נעצרו בשבועות האחרונים כ-25 שודדי קברים.

באזור אגם ביוקאנן בלבד נעצרו בשבועות האחרונים כ-25 שודדי קברים(צילום: AP, AP Photo/Eric Gay)

"רוב תושבי טקסס כלל לא היו מודעים למה שנמצא תחת האגמים הללו", אמר פאט מרקדו-אלינגר, הממונה על הארכיאולוגיה במועצת ההיסטוריה של טקסס, על פי דיווח ה"דילי מייל" הבריטי. "באופן מוזר, הבצורת הזו סיפקה הזדמנות לראות ולתעד את הממצאים ולהבין מה היה פה".

(עדכון ראשון 21:18)

טוב לדעת (מקודם)

הלחצן הזה יכול להציל את חייך במקרה חירום רפואי

מוגש מטעם שחל
צילומים: AP(צילום: AP, AP Photo/Eric Gay)
שרידים ארכיאולוגיים מהעיירה בלופטון, טקסס, שהתגלו לאחר מאות שנים שבמהלכן היו קבורים מתחת למים, שהתייבשו בבצורת(צילום: AP, AP Photo/Eric Gay)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully