צ'ייני: "ישראל תתקוף את מתקני הגרעין באירן"

בראיון לכבוד פרסום ספרו האוטוביוגרפי החדש, טען סגן נשיא ארה"ב לשעבר דיק צ'ייני כי משיחות שערך עם בכירים ישראלים עולה כי ישראל תופשת את אירן כאיום וכי תקיפה ישראלית אפשרית

הערוץ הראשון
תאגיד כאן

(באדיבות הערוץ הראשון)

"ישראל תתקוף את מתקני הגרעין של אירן במידת הצורך על מנת למנוע ממנה פיתוח של נשק גרעיני", כך אמר סגן נשיא ארה"ב לשעבר דיק צ'ייני בראיון לרשת הטלוויזיה ניוזמקס. כאשר נשאל צ'ייני אם הוא חושב שישראל תנקוט בצעד זה, ענה סגן הנשיא כי "אני חושב שכן. אני חושב שאירן מייצגת איום קיומי לישראל והם יעשו כל מה שעליהם לעשות על מנת להבטיח את הישרדותם ובטחונם".

עוד בנושא:

צ'ייני: לחצתי להפציץ הכור בסוריה - בוש סירב
זכרונות בוש: "שקלתי להדיח את צ'ייני"

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

לכתבה המלאה

צ'ייני נשאל האם הערכתו מבוססת על שיחותיו עם מנהיגים ישראליים אך הוא סירב לנקוב בשמות. "אינני יכול לייחס זאת לאף אישיות מסוימת", אמר צ'ייני. עם זאת סיפר כי "היו לי מספר שיחות עם בכירים רבים בישראל ואני חושב שהם תופשים, בצדק, את אירן כאיום".

הראיון עם צ'ייני נערך לרגל פרסום סיפרו האוטוביוגרפי החדש. בין היתר מספר צ'ייני בספרו כי ביוני 2007 הוא דחק בנשיא ג'ורג' בוש להפציץ את הכור גרעיני בדיר א-זור שבסוריה – אותו כור שהופצץ - על פי פרסומים זרים - על ידי חיל האוויר הישראלי שלושה חודשים לאחר מכן. צ'ייני מספר כי בוש, אותו הוא מתאר כ"מנהיג יוצא מן הכלל", העדיף שלא לעשות כן ולהפעיל לחץ דיפלומטי על הסורים. "העליתי שוב את האפשרות לפעילות של צבא ארצות הברית נגד הכור", מספר צ'ייני, "אבל הייתי קול בודד. אחרי שסיימתי, בוש שאל האם מישהו מסכים להצעה, אך אף לא יד אחת הורמה בחדר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully