מחאת האוהלים: פסיכולוגים והורים מפגינים בתל אביב

מאות פסיכולוגים מתמחים והורים מחו בשני מוקדים בתל אביב בדרישה לשפר את החינוך ולהוסיף תקציבים. יו"ר ויצו: "צדק חברתי מתחיל בצדק חינוכי". הפסיכולוגים: "עובדים בתנאי עבדות"

בועז ווליניץ ויונתן שם טוב
30/08/2011
אבי כהן

(צילום: אבי כהן, עריכת וידאו: יותם בן-דוד)

טוב לדעת (מקודם)

האם בי קיור לייזר מתאים לכם? ככה תדעו למי המכשיר מתאים ולמי לא

מוגש מטעם בי קיור לייזר

לקראת "הפגנת המיליון" של מחאת האוהלים בסוף השבוע, מחריפים פעילי המחאה את המאבק. מאות הורים קיימו הערב (שלישי) עצרת ברחבת מוזיאון תל אביב במחאה על יוקר גידול הילדים בישראל והפגיעה במערכת החינוך. ההורים הניפו שלטים עליהם נכתב "חינוך שוויוני זה עניין עקרוני ו-"מענה פסיכולוגי בגיל הרך". דנה עדיני, דניאל סלומון, יונתן ואביב גפן הופיעו באירוע.

מחאת האוהלים - כותרות נוספות
מחאת האוהלים: רבבות הפגינו ברחבי הארץ
הפסיכולוגים מצטרפים למחאה: "דיכאון מהמדינה"
העגלה נוסעת, אין עצור: הורים מחו ברחבי הארץ

"חינוך הוא לא מותרות. חינוך בגיל הרך הוא מוצר יסוד, ועל הממשלה מוטלת האחריות לספק אותו לכל משפחה עובדת בישראל". עצרת ההורים, היום(צילום: נמרוד סונדרס)

יו"ר ויצו, טובה בן דב אמרה בעצרת כי "חינוך הוא לא מותרות. חינוך בגיל הרך הוא מוצר יסוד, ועל הממשלה מוטלת האחריות לספק אותו לכל משפחה עובדת בישראל. מתוך 300 אלף ילדים הנמצאים במסגרות, רק ל- 100 אלף יש מקום במעונות הציבוריים והמסובסדים. 200 אלף ילדים הולכים לחינוך הפרטי היקר או נשארים בבית."

"אני קוראת לממשלה לפתור את המחסור החמור במסגרות ולתת הזדמנות שווה לכלל ילדי ישראל לקבל חינוך איכותי, זמין ומפוקח במחיר שיאפשר להורים לקיים את משפחתם בכבוד. לא מדובר רק בעשייה למען הדור הבא, אלא גם בכלי חשוב מאין כמותו לצמצום פערים חברתיים ולהשגת שוויון אמיתי לנשים. צדק חברתי מתחיל קודם כל בצדק חינוכי", אמרה בן דב.

סיוון פיסטרוב מיוזמות מאבק העגלות בבאר שבע נשאה הערב דברים בעצרת. "השנה נאלצנו לחפש פעוטון שיש בו מקלט בגלל המציאות הביטחונית. אנחנו נשלם השנה על פעוטון יותר ממה שאנחנו משלמים על אוניברסיטה", אמרה פיסטרוב. "המדינה צריכה לפרוש את אחריותה על החינוך בגיל הרך כהשקעה לעתידה. כשקוראים לנו הורים מפונקים, צריך לומר להם שאנשים מפונקים לא יוצאים לרחובות".

"הממשלה מייבשת את הפסיכולוגיה הציבורית"

הערב הפגינו גם כמה מאות פסיכולוגים מתמחים בכיכר מגן דוד בפינת הרחובות אלנבי ונחלת בנימין בתל אביב, בדרישה "להציל את הפסיכולוגיה הציבורית בישראל".

גינה כהן, ממובילות מאבק הפסיכולוגים המתמחים, אמרה לוואלה! חדשות כי "בשנים האחרונות חלה שחיקה של ממש בתמיכת המדינה במערכת הפסיכולוגיה במונחים של תקנים ותקציבים. מדובר במערכת שאמורה ללוות אותנו מלידה ועד זקנה. הפסיכולוגיה מספקת אבחונים של בעיות התפתחותיות ולקויות למידה, עבור דרך קשיים בגיל ההתבגרות ועד בעיות שאופייניות לגילאים מבוגרים יותר. מייבשים את הזכות של הציבור לקבל טיפול חינם ויש כאלה שמחכים שנה לקבלת פסיכולוג ובזמן הזה בעייתם מחריפה".

"בנוסף, המתמחים בפסיכולוגיה טיפולית נדרשים לארבע שנות התמחות בהיקף של חצי משרה. אין תקנים, ואנשים נאלצים לחכות שנים ארוכות להתקבל להתמחות. השכר הממוצע במהלך אותה התמחות נע סביב 2,500 שקלים, ואני למשל מרוויחה כ2,100 שקלים. אנשים נדרשים לעשרות שעות עבודה בשבוע, הרבה מעבר למה שמופיע על הנייר ומדובר בתנאי עבדות ממש", אמרה כהן.

בתוך כך, מאות רופאים מתמחים ובני משפחותיהם הפגינו הערב ברחבת הסינמטק בתל אביב. ?רגע האמת מתקרב. אומרים לא ל'הסכם פלסבו' ותעתועים, לעוד תשע שנים של עבודה בפרך?, אמרו המתמחים המפגינים.

לפניות לכתב: bobi1979@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully