גורמים בארה"ב: ישראל לא תצטרך לסגת לקווי 67'

גורמים בממשל האמריקאי טוענים כי עמדותיו של הנשיא אובמה אינן שונות מעמדותיו של קודמו בתפקיד, ג'ורג' בוש וכי הוא מודע לכך שישראל לא תיסוג לקווי 67' בהסכם עתידי

21/05/2011
תאגיד כאן

גורמים בממשל האמריקאי ניסו הבוקר (שבת) להסביר את המניעים להצהרתו של נשיא ארה"ב ברק אובמה לפיה על ישראל לחזור לגבולות 67' וטענו כי הנשיא האמריקני מודע לכך שנסיגה לגבולות אלה לא תתקיים בהכרח בהסכם עתידי.

גורמים בממשל אובמה אמרו בעילום שם ל"וושינגטון פוסט", כי אובמה כמו קודמו בתפקיד ג'ורג' בוש, יודע שישראל כמעט בוודאות לא תיסוג לקווי 67' בהסכם סופי. אך לדבריהם, אובמה רצה להציג נקודת פתיחה שונה למשא ומתן עם הפלסטינים, זאת על מנת להכניס אלמנט חדש לתהליך השלום המוקפא ותוך ידיעה שתוצאות השיחות יכולות להיות זהות.

"העמדות עקביות", אמר בכיר בממשל בהתייחס למדיניותם של אובמה ובוש בנושא המשא ומתן. "אנחנו יודעים בוודאות מה עמדת הנשיא לא אומרת - חזרה לקווי 67'", הוסיף.

אובמה נפגש אתמול עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית הלבן לדיון בעמדות שהציג שלשום בנאומו. בסיום הפגישה אמר אובמה כי "השאיפה הסופית חייבת להיות מדינה יהודית בישראל, בטוחה - ולצדה מדינה פלסטינית שלווה, בעלת רצף טריטוריאלי יעיל. יש מספר הבדלים בין ניסוחי הדברים, אך כך זה בין ידידים. עם זאת, יש הסכמה מוחלטת כי שלום אמיתי יכול להתרחש רק אם ההחלטה הסופית תאפשר לישראל להגן על עצמה מול איומים - והסכמה כי ביטחון ישראל יישמר בראש ובראשונה". עוד אמר הנשיא האמריקאי כי הוא מאמין שניתן לגבש הסכם לפיו ישראל תוכל לשמור על בטחונה ולא להיות פגיעה - ובמקביל להביא לפתרון המצב הבעייתי באזור.

ראש הממשלה נתניהו הודה לאובמה על ההזדמנות להיפגש עמו, ואמר כי ישראל תומכת בחזונו להפצת שלום במזרח התיכון - ומעריכה את מחויבותו לביטחונה. "אנו שואפים לקדם את השלום. ישראל חפצה בשלום, ואני אישית חפץ בו". אמר. "עם זאת, יש להשיג שלום שיחזיק מעמד לעידנים. שלום שמבוסס על אחיזת עיניים - גורלו להתנפץ לרסיסים. שלום צריך להתבסס על עובדות". לדבריו, על הפלסטינים להכיר בכך שישראל אמנם "מוכנה להתפשר בצורה נדיבה" - אך גם בכך שהיא לעולם לא תשוב לקווי 1967 - "שאינם בני הגנה", לטענתו. על כל הסכם עתידי לכלול נוכחות צבאית של ישראל "עד נהר הירדן", אמר נתניהו, והוסיף כי הפלסטינים, אינם לוקחים בחשבון כי חלו שינויים בגבולות מדינת ישראל ובמימדיה מאז מלחמת ששת הימים. "דנתי בכך עם אובמה, ואני סבור שהוא הבין את הדברים", אמר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully