פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בחזרה לעתיד: סמואה "תדלג" למערב ותפספס יממה

   הרשויות במדינת האיים במרכז האוקיינוס השקט החליטו שעדיף להיות באותו תאריך עם אוסטרליה מאשר עם ארה"ב, ולכן ב-29 בדצמבר יזיזו את השעון שעה אחת אחורה - או בעצם 23 שעות קדימה

   במשך שנים, היו תושבי סמואה האנשים האחרונים בכדור הארץ לראות מדי יום את השמש שוקעת. בקרוב, הם יהפכו להיות הראשונים שיצפו בה זורחת מדי יום, ובדרך - ידלגו מעל יממה שלמה כאילו לא הייתה. איך כל זה קורה? פשוט מאוד: הרשויות במדינת האיים באוקיינוס השקט החליטו להתאים את השעון שלה לשעה התקפה באזור זמן אחד מערבית לה - וכך בעצם לעבור לאזור זמן זה, הנמצא מצדו השני של קו התאריך הבינלאומי, ולהפוך ברגע אחד מהמדינה המערבית (וה"מאוחרת") ביותר למדינה המזרחית (וה"מוקדמת") ביותר בעולם.

   השבוע הודיע ראש ממשלת סמואה, טוילפה סאיללה, כי השינוי יתבצע ככל הנראה בסופו של יום חמישי ה-29 בדצמבר, שממנו יעברו תעבור המדינה הישר ליום שבת ה-31 בדצמבר. יום שישי ה-30 בדצמבר 2011 יימחק מדפי ההיסטוריה שלה. מי שחוגג יום הולדת בתאריך זה, יצטרך לעשות זאת יום מוקדם או מאוחר יותר. החוק הבינלאומי, אגב, מתיר לכל מדינה לקבוע באופן עצמאי את אזורי הזמן שלה ולערוך בהם שינויים, כל עוד היא מיידעת את הקהילה הבינלאומית.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)

   סמואה, מדינת איים בת כ-180,000 תושבים, שוכנת במרכז האוקיינוס השקט, רק 32 קילומטרים ממזרחה לקו התאריך הבינלאומי - קו האורך 180, הנמצא בדיוק מצדו השני של העולם ביחס לקו האפס, הלוא הוא קו גריניץ'. החלוקה הזו נקבעה בוועידת מרידיאן הבינלאומית ב-1884, אולם בפועל, כמו רוב קווי השעה בעולם, אין מדובר בקו ישר אלא ב"זיג-זג" שמתעקל ועובר בין מדינות האיים השונות באוקיינוס. כך למשל, בחלקו הצפוני הוא נוטה מזרחה כדי שניתן יהיה להכליל את הקצה המזרחי של סיביר באותו תאריך יחד עם שאר רוסיה, אך לאחר מכן נע מזרחה כדי שאיי הוואי יוכלו להיות באותו תאריך עם יתר ארצות הברית.

   זו אינה הפעם הראשונה שסמואה נודדת מעבר לקו התאריך. עם ייסוד חלוקת הזמנים הבינלאומית, שכנו אייה ממערב לקו, ורק ב-1892 עברו למזרחו, לאחר שאיש עסקים אמריקאי שכנע את תושביהם כי ישתלם להם להיות באותו אזור זמן ען ארה"ב. יותר ממאה שנה חלפו בטרם הגיעו הרשויות במדינה, שהפכה בינתיים למושבה גרמנית וזכתה בעצמאות ב-1962, למסקנה כי למעשה, חשוב יותר הקשר עם אוסטרליה וניו זילנד שממערב לה מאשר עם ארה"ב שממזרח לה - ולכן החליטו על "הזזת" הקו בחזרה. בכך הצטרפה לשכנתה הצפונית, איי קיריבאטי, שהכריזה על צעד דומה ב-1995, אף שמבחינה גיאוגרפית, היא נמצאת בעומקו של חצי הכדור המערבי אף יותר מסמואה.

   לאחר השינוי, יוכתר אי חדש בתור הנקודה המערבית ביותר בעולם: סמואה האמריקאית - טריטוריה בשליטת ארה"ב הנמצאת רק כשעת טיסה אחת ממזרח לסמואה.