פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הדלק לא מזוהם: חודשו הטיסות הפנים ארציות

   רשות שדות התעופה אישרה את חידוש התעופה הפנים-ארציות, אך ארקיע העתיקה את כל טיסותיה משדה התעופה דב בת"א לנתב"ג

   הדלק לא מזוהם: חודשו הטיסות הפנים ארציות

   (צילום: דניאל בוק. עריכה: יאיר דניאל. קריינות: אביב אברמוביץ')

   לאחר כשעתיים בהן הופסקו הבוקר (ראשון) הטיסות הפנים ארציות בשל חזז לזיהום דלק, הודיעה רשות שדות התעופה כי היא אישרה לחדשן בכל שדות התעופה. מהרשות נמסר כי האישור ניתן "לאחר שהתקבל אישור רשמי בכתב מחברת פז בדבר תקינות הדלק בשדות התעופה הפנים-ארציים".

   במקביל, יום עמוס מהרגיל צפוי בנתב"ג, ועדיין צפויים עיכובים ושינויים בלוח הזמנים עקב המחסור בדלק לא מזוהם, לפחות עד יום רביעי. בגלי צה"ל דווח, כי הטיסות בשדה דב הושבתו לאחר שדלק תקין שהובא למקום אוחסן במיכל החשוד כמזוהם ולכן - לא ניתן לעשות בו שימוש. חברות הדלק הביאו דלק תקין, אולם אחד מהעובדים במקום שם לב שמדובר במיכל שבעבר היה בו דלק מזוהם, וקיים חשש שהדלק התקין הזדהם. בעקבות הגילוי, הועברו כל הטיסות משדה דב לנמל התעופה בן גוריון. בתוך כך, נמשכים השיבושים בנתב"ג וטיסת אל-על לבוקרשט שהייתה אמורה להמריא בשעה 7:00 מתעכבת עקב מחסור בדלק.

   שלושה ימים לאחר שמשבר הדלק החל, בחברת פז, ששלחה את הדגימות לגרמניה, עדיין לא יודעים בוודאות מהו החומר שומני שהתגלה במסננים. המעבדה בגרמניה, שהייתה אמורה למסור היום (ראשון) את תוצאות הבדיקה, סירבה לבדוק את הדגימות, מסיבות שעדיין אינן ברורות, כך דווח בגלי צה"ל. חברת פז פנתה בעניין למשרד התשתיות על מנת שיסייע למצות את ההליך מול המעבדה.

   בינתיים, עד לקבלת התשובה מהמעבדות, בנתב"ג ממשיכים בנוהל שהחל ביום חמישי, לפיו כל מטוס שמגיע לנחיתה בארץ מתבקש לעצור לתדלוק בנמל תעופה סמוך לישראל, ורק אז אוסף את הנוסעים מהארץ וממשיך ליעדו. כתב "הארץ"זוהר בלומנקרנץ דווח, כי ייתכן שייעשה שימוש בדלק החשוד כמזוהם בכל זאת - "נכסי תעופה" עשתה ניסוי עם חברת אל על בטיסה עם אותו דלק, לאחר שהוא נבדק על ידי ערכה מיוחדת לבדיקת הדלק שהתקבלה מחיל האוויר. הבדיקה נעשתה אחרי שהוא עבר את המסננים עליהם התגלה הזיהום. בעקבות הצלחת הניסוי בטיסת אל על, הכוונה להרחיב אותו להרחיב אותו לעוד 10-15 טיסות של אל על, ובמידה ויתברר שהניסויים מצליחים יהיה אפשר לעשות שימוש באותם.