וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שני פלסטינים מעוורתא נעצרו בחשד לטבח באיתמר

17.4.2011 / 12:00

השב"כ עצר שניים מתושבי הכפר עוורתא, שהודו בחקירתם כי ביצעו את הפיגוע באיתמר, בו נרצחו 5 מבני משפחת פוגל. "אין הבחנה בין תינוקת למבוגר - שניהם יהודים", אמרו בחקירה

יח"צ - חד פעמי

(צילום: דובר צה"ל, דניאל בוק, עריכה: גדי וינסטוק)

השב"כ עצר את מבצעי פיגוע הדקירה שאירע באיתמר בחודש שעבר, בו נרצחו חמשת בני משפחת פוגל, כך הותר בצהרים (ראשון) לפרסום. השניים הם חכים עוואד, תלמיד תיכון בן 17, ושותפו, אמג'ד עוואד, סטודנט בן 18 – שניהם תושבי הכפר הסמוך עוורתא, המזוהים עם ארגון החזית העממית. ביניהם אין קשר משפחתי ישיר. חכים עוואד נעצר ב-5 באפריל, ואילו אמג'ד נעצר חמישה ימים אחריו. השניים הודו בחקירתם בביצוע הפיגוע, ואמרו כי הגיעו לאיתמר במטרה לבצע פיגוע "ולמות מות קדושים". השניים דקרו ארבעה מבני המשפחה בסכין, וירו למוות ברותי פוגל, אם המשפחה, באמצעות רובה M-16 שמצאו בהתנחלות.

מחקירתם של השניים עולה כי שלושה ימים קודם לפיגוע, הם קיבלו החלטה לבצע פיגוע כנגד יהודים. הם פנו לפעיל החזית העממית בעוורתא, וביקשו ממנו שישיג עבורם כלי נשק. על אף שזה לא הצליח להשיג את אמצעי הלחימה, הם החליטו בשעות אחר הצהריים של ערב שבת לצאת לבצע את הפיגוע. באזור השעה 22:00 יצאו השניים מכיוון הכפר, צעדו לעבר הגדר באיתמר, לשם הגיעו מצוידים בסכינים, בברדסים לכיסוי הפנים ובמזמרה לחיתוך הגדר.

השניים חתכו את הגדר, נכנסו ליישוב, הגיעו לשורת הבתים הראשונה, שם פרצו לבית הסמוך לבית משפחת פוגל. המשפחה לא הייתה בבית, אך בחיפוש שביצעו השניים במבנה מצאו רובה M-16 מקוצר, מחסניות, אפוד וקסדה. לאחר מכן המשיכו לבית משפחת פוגל, וזיהו דרך חלונות הבית את שני הילדים, יואב ואלעד. הם פרצו דרך החלון, ורצחו את השניים בדקירות סכין. משם המשיכו לחדר השינה, הדליקו את האור, אז החל מאבק בינם לבין בני הזוג עד אשר הצליחו לדקור למוות את אודי ולירות בעזרת הרובה ברותי פוגל.

בני משפחת פוגל שנרצחה בפיגוע באיתמר, מרץ 2011. רפרודוקציה, באדיבות המשפחה
נתפסו החשודים בביצוע הפיגוע. בני משפחת פוגל/באדיבות המשפחה, רפרודוקציה

"גם התינוקת היא יהודייה"

בשלב זה, סיפרו השניים, לא הבחינו לא בהדס התינוקת, שהייתה בחדר ההורים, ולא בשני הילדים, רועי וישי, שהיו אף הם בבית. הם מצאו בית משפחת פוגל רובה נוסף, ויצאו החוצה על מנת לבדוק האם שכנים הבחינו בירי. אז זיהו השניים רכב סיור בהתנחלות, והחלו לסגת לכיוון הגדר. בשלב זה התעקש אמג'ד לשוב לבית על מנת להמשיך בחיפושים אחר כלי נשק נוספים. כשחזרו לבית, שמעו את הדס התינוקת בוכה, ואמג'ד החליט לדקור למוות גם אותה על מנת שלא תעורר רעש.

בחקירתם סיפרו השניים בקור רוח כי אין הבחנה בגילאים, ומבחינתם גם הילדים וגם התינוקת הם יהודים – ועל כן החליטו לרצוח אותם. לאחר הפיגוע הגיעו השניים חזרה לעוורתא, אז שיתפו את דודו של אחד מהם, גם הוא פעיל בחזית העממית, בפרטי הרצח. הדוד, סלאח עוואד, העביר את הנשקים לידי תושב רמאללה, והחביא את הסכינים שבהם בוצע הפיגוע. כמו כן, עוד באותו הערב, סייע הדוד לשניים לשרוף את בגדיהם, אשר היו מגואלים בדם הנרצחים.

למחרת הפיגוע, חזרו השניים לשגרת חייהם. חכים שם ללימודיו בתיכון, ואילו אמג'ד שב ללימודיו באוניברסיטה בשכם. מהחקירה עולה כי בעקבות התחושות החריפות בחברה הישראלית בגנות הפיגוע, יותר מאשר בפיגועים אחרים, הייתה האווירה הכללית בכפר בגנות הפיגוע. בעקבות כך נוצר קשר שתיקה בין המבצעים לבין יתר האנשים בכפר, ובסך הכל רק שמונה אנשים ידעו עליו, כולל מבצעיו.

בשלב זה נתפש האירוע כיוזמה מקומית של השניים. עם זאת, בשב"כ מוסיפים לבדוק האם זכו להכוונה מגורם בכיר יותר בקרב החזית העממית הפלסטינית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully