מאבק חברתי בארה"ב: רבבות בהפגנות איגודי עובדים

המחאה נגד חוק שיצמצם את יכולת המיקוח של האיגודים הביאה 70,000 בני אדם לרחבת הקפיטול בוויסקונסין - ההפגנה הגדולה במדינה מאז וייטנאם - ועוד רבבות להפגנות הזדהות ברחבי ארה"ב

27/02/2011

האם מה שהחל לפני פחות מכשבועיים כמחלוקת פוליטית באחת המדינות היותר נידחות בארצות הברית, יהפוך למאבק החברתי-ציבורי הנרחב ביותר במדינה זה כ-30 שנה, מאז פיטר הנשיא רייגן את כל עובדי הבקרה האווירית? יש כבר מי שטוען שכן, לאחר שיותר מ-70 אלף בני אדם הפגינו הלילה (ראשון) מול בניין הקפיטול של מדינת ויסקונסין, במחאה על יוזמת חקיקה לצמצום כוחם של איגודי עובדים, בעצרת הפוליטית הגדולה ביותר שנראתה במדינה מאז מלחמת וייטנאם.

עוד בוואלה!

כך תעשו את זה נכון: הגיע הזמן לתכנן את חופשת הקיץ

בשיתוף כאל
למרות השלג והקור - רבבות מול הקפיטול במדיסון, אמש(צילום: AP, Andy Manis)

המאבק הפוליטי בוויסקונסין החל לפני שבועיים, כשהמחוקקים הרפובליקנים במדינה, בראשות המושל סקוט ווקר, הגישו הצעת חקיקה להגבלת יכולתם של האיגודים המקצועיים לשאת ולתת, כך שיוכלו לדון אך ורק בשכר (אך לא בתנאי עבודה וכד'). היוזמה עוררה התנגדות מיידית מהאגף הדמוקרטי, ובאופן לא טיפוסי לארה"ב - צמחה מיד גם תנועת מחאה עממית, ומאז מפגינים אלפים מדי יום, זה 12 ימים ברצף, מול בנייני הממשל המקומי בבירת המדינה, מדיסון.

בסוף השבוע שעבר הפכה ההפגנה להמונית עת השתתפו בה רבבות, ואמש, כאמור, הגיעה לשיאה - כשלמעלה מ-70 אלף מפגינים התעלמו מהקור ומהשלג ומילאו את הכיכר שמול בניין הקפיטול וקראו קריאות קצובות "ווקר חייב ללכת" מתחת לחלון משרדו של המושל, באווירת קרנבל צבעונית שהזכירה - איך לא - את כיכר א-תחריר בקהיר. עם זאת, בינתיים לפחות, המחאה אינה מרתיעה את המחוקקים: הצעת החוק השנויה במחלוקת עברה כבר בשבוע שעבר בבית הנבחרים של ויסקונסין, וכעת היא טעונה רק את אישור הסנאט.

"ווקר איבד את המצפון המוסרי" - שלט נגד מושל ויסקונסין(צילום: AP, Andy Manis)

אך בינתיים, חרג מזמן העניין מעימות מקומי בוויסקונסין, והמחאה התרחבה למדינות רבות נוספות, שגם בחלק מהן מתנהלים מהלכי חקיקה דומים. במהלך סוף השבוע הפגינו אלפים בעשרות ערים, מניו יורק ועד לוס אנג'לס, תחת הסיסמה "כולנו ויסקונסין". אחת ההפגנות הגדולות הייתה בקולומבוס בירת אוהיו, שגם בה מתכננים המחוקקים מהלך דומה. הפגנה גדולה נערכה גם בסנט פול בירת מינסוטה, שם סיכם את הדברים מנהיג אחד מאיגודי העובדים: "הזכות לשאת ולתת באופן קיבוצי היא זכות אמריקאית. הדמוקרטיה האמריקאית לא יכולה להתקיים ללא איגודי עובדים חזקים".

הפגנה המונית מחוץ לבניין הקפיטול במדיסון, ויסקונסין, במחאה על חוק המגביל את פעילות איגודי העובדים, 26 בפברואר 2011. Andy Manis, AP
"Kill the Bill" - "הרגו את החוק"(צילום: AP, Andy Manis)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully