וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ביניש: אין לכנסת מנדט לשנות את צביון המדינה

לדברי נשיאת בית המשפט העליון, הכנסת אינה יכולה לשנות את חוקי היסוד של המדינה ולהכריז שהמדינה אינה יהודית ודמוקרטית. "לרשות המכוננת אין מנדט. זה בניגוד לחוקי היסוד"

נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש אמרה בצהריים (שלישי) כי הכנסת אינה יכולה לשנות את חוקי היסוד של המדינה ולהכריז שהמדינה אינה יהודית ודמוקרטית. ביניש אמרה את הדברים במהלך דיון בעתירה שהוגשה לבג"ץ על ידי שר האוצר לשעבר, ח"כ רוני בר-און וסיעת קדימה, נגד הוראת השעה לתיקון חוק יסוד משק המדינה, המאפשרת את הגשתו של תקציב דו שנתי. בר-און וקדימה עתרו נגד הממשלה, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יובל שטייניץ, ויו"ר הכנסת, בטענה שהוראת השעה אינה דמוקרטית.

לדברי ביניש, "במצב הקונסטיטוציוני שלנו אם תהיה פגיעה חלילה בעקרונות היסוד, שכנסת תצהיר שהמדינה חדלה להיות יהודית ודמוקרטית, לרשות המכוננת אין מנדט. זה בניגוד לחוקי היסוד".

בר-און וקדימה הגישו את העתירה בסוף חודש יוני 2010, לאחר שאושר העיקרון של תקציב דו שנתי. מדובר בצעד חריג ולא שגרתי, בו מפלגה עותרת לבג"ץ בנושא התקציב. קדימה נימקה אז את הגשת העתירה, ואמרה כי היא מגיעה לנוכח "ניסיונה הבוטה של ממשלת נתניהו לפגוע בדמוקרטיה הישראלית ובעקרונות היסוד של השיטה הפרלמנטרית". העותרים ביקשו מבית המשפט לדון בנושא לפני השלמת החקיקה, אם כי הדבר לא התרחש במועד שהם דרשו.

בר-און אמר בעת הגשת העתירה כי "מדובר בעתירה שנועדה להציל את הדמוקרטיה הישראלית מידי ממשלת ישראל. הממשלה מבקשת לעשות קיצורי דרך פוליטיים - תקציב לחמש שנים באמצעות שני דיוני תקציב בלבד".

בקדימה טענו בעתירה כי התקציב הדו שנתי "לא נועד אלא להפר את האיזון העדין שבין הממשלה לכנסת ולחזק את הממשלה על חשבון הכנסת. דברים אלה חמורים במיוחד, בהתחשב בכך שהממשלה בחרה לעשות שינוי זה תוך כדי כהונתה ובאופן שיחול אך ורק על כהונתה שלה ולא על קדנציות עתידיות, בבחינת 'שינוי של כללי המשחק (הדמוקרטי), תוך כדי המשחק עצמו'".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully