פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מלחמות הסמים במקסיקו: קרטל הכריז על "הודנה"

   קרטל "לה פמיליה" הודיע כי ישבות בחודש ינואר מכל פעילות, כדי להוכיח לשלטונות מקסיקו שלא הוא אחראי לאלימות במדינת המחוז מיצ'וקאן, וכל מטרתו היא להגן על תושביה מכנופיות אחרות

   קרטל הסמים "לה פמיליה", שלטענת שלטונות מקסיקו שולט בסחר הסמים במדינת המחוז מיצ'וקאן שבמערב המדינה, הכריז הלילה (שני) על "שביתת נשק" למשך חודש, שבמהלכה יחדל מכל פעילות פלילית.

   ההודעה על שביתת הנשק, בת עמוד אחד בלבד, הופצה בדואר אלקטרוני ובכמה מהערים במחוז אף חולקה מדלת לדלת. בהודעה הוסבר כי הכנופייה תעצור את פעילותה למשך חודש ינואר כולו, כדי להראות שלא היא האחראית ל"מעשים הנפשעים שהממשל הפדרלי מאשים אותנו בהם בתקשורת".

   לטענת השלטונות, ארגון "לה פמיליה" הוחלש מאוד בחודשים האחרונים בגלל סדרת מעצרים וחיסולים של בכיריו. במכתב דומה שהופץ בנובמבר, אף הציע הארגון להתפרק מנשקו. בחודש שעבר התרחשו מהומות דמים בכל רחבי מיצ'וקאן במחאה על חיסול מנהיג הארגון, נסריו מורנו גונזלס, בידי המשטרה הפדרלית.

   מחאה במדינת מיצ'וקאן במקסיקו על חיסול מנהיג כנופיית "לה פמיליה", נסריו מורנו גונזלס, נובמבר 2010 (AP)
   מהומות במדינת מיצ'וקאן בנובמבר, אחרי חיסול מנהיג "לה פמיליה" (צילום: AP)

   ראשי לה פמיליה כבר טענו בעבר מספר פעמים בפומבי כי הארגון אינו עוסק בפשיעה, אלא רק מגן על האוכלוסיה במדינה מפני כנופיות הסמים האחרות. בממשל הפדרלי, מנגד, טוענים כי הארגון עוסק בחטיפות, בגביית דמי חסות ובסחר וסמים, ועומד מאחורי מאות מעשי רצח, בין היתר בעריפת ראשים.

   יותר מ-30,000 בני אדם נהרגו במלחמות הסמים במקסיקו, מאז החל הנשיא פליפה קלדרון במבצע נגד הקרטלים ב-2006. השנה שהסתיימה זה עתה הייתה הקטלנית ביותר, עם 15,000 מעשי רצח.