פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   סקר עולמי: 1 מכל 4 נתן שוחד בשנה האחרונה

   הסקר המתפרסם לרגל יום המאבק בשחיתות מגלה כי בכמעט שליש מהמקרים, השוחד משולם למשטרה. הסיבה העיקרית - "למנוע בעיות". ב-11 מדינות שכיחות השוחד עולה על 50%, בהן הרשות הפלסטינית

   אחד מכל ארבעה אנשים בעולם שילם שוחד בשנה האחרונה - כך עולה מסקר "ברומטר השחיתות העולמי" שפורסם הבוקר (חמישי) בגרמניה, לרגל היום העולמי למלחמה בשחיתות.

   לפי הסקר, ששנערך על ידי ארגון "שקיפות בינלאומית" בקרב 91,000 בני אדם ב-86 מדינות, הגוף המוביל בקבלת שוחד בעולם הוא המשטרה - עם 29 אחוז מהמקרים. עוד מובילים ברשימת מקבלי השוחד - מערכות הבריאות, מוסדות חינוך ורשויות המס.

   האזור שבו השוחד הוא הנפוץ ביותר הוא אפריקה שמדרום לסהרה - שם אמרו יותר ממחצית הנשאלים כי שילמו שוחד בשנה האחרונה לפקידים ברשות כלשהי. אחירה ברשימה נמצאים צפון אפריקה והמזרח התיכון, עם 36%. בהמשך ניצבים מדינות ברית המועצות לשעבר (32%), דרום אמריקה (23%), טורקיה והבלקן (19%), אסיה ואוקיאניה (11%) ולבסוף האיחוד האירופי וארצות הברית (5%).

   המדינות המובילות בשכיחות השוחד הן אפגניסטן, קמבודיה, קמרון, הודו, עירק, לוב, ניגריה, הרשות הפלסטינית, סנגל, סיירה-לאונה ואוגנדה. בכל אלו, יותר מ-50% מהנשאלים הודו כי נתנו "בקשיש" בשנה האחרונה. בישראל, לפי הסקר, עומד שיעור נותני השוחד על 6.1%.

   אשר לסיבות למתן השוחד - יותר ממחצית הנשאלים הסבירו כי נאלצו לשלמו "כדי למנוע בעיות". עוד רבע אמרו כי השוחד נועד לשם "זירוז הליכים". עוד עולה כי מתן שוחד נפוץ יותר אצל עניים לעומת עשירים.