פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   המאבק בהקפאה: מכתב בליכוד, שביתה ביו"ש

   "מורדי הליכוד" מחתימים שרים וח"כים על מכתב מחאה לרה"מ לפני ההצבעה בקבינט על חידוש ההקפאה. במקביל, ביו"ש הכריזו על שביתת אזהרה. גורם מדיני: נתניהו לא יביא לאישור הקבינט את ההבנות בנוגע להקפאה החדשה, לפני שיקבל מארה"ב ערבויות בכתב

   המאבק בהקפאה: מכתב בליכוד, שביתה ביו"ש

   "מורדי הליכוד" מעלים הילוך במאבקם נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, על רקע כוונתו לחדש את הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון. יחד עם ראשי מועצת יש"ע הם החלו היום (שלישי) בהחתמה של שרים וחברי כנסת על מכתב לנתניהו, בו הם מביעים את התנגדותם לחידוש ההקפאה בתמורה לחבילת ההטבות האמריקאיות. חברי הכנסת מתכוונים להגיש את המכתב לנתניהו עוד לפני ההצבעה הצפויה בנושא בקבינט המדיני-ביטחוני.

   ח"כ ציפי חוטובלי, מיוזמי המכתב, הסבירה כי "המכתב נועד להעביר מסר חד וברור לראש הממשלה - סיעת הליכוד מתנגדת למהלך הפסול של הארכת ההקפאה וקוראת לרה"מ לשמור על העקרונות אותם הוא עצמו הציע. אסור למכור אינטרסים לאומיים עבור כסף".

   במכתב עצמו מציינים הח"כים: "אנו, שרי הליכוד וחברי הסיעה בכנסת, מביעים את התנגדותנו להקפאת הבנייה בישובים היהודים ביהודה ושומרון. יש לקיים את החלטת השרים בקבינט המדיני ביטחוני מיום 25.11.09, לפיה עם תום ההשעיה, הממשלה תשוב ליישם את מדיניות הממשלות הקודמות בנושא הבנייה ביהודה ושומרון".

   חברי הכנסת מוסיפים וכותבים לנתניהו: "מעבר לחובתנו ורצוננו, כנציגי הליכוד בכנסת ובממשלה, לעמוד על ערכי הליכוד וההתיישבות, אנו סבורים כי קבלת ההצעה העכשווית תהיה צעד חמור, וזאת בין היתר מהטעמים הבאים: התחייבות יש לכבד - כולנו חזרנו והבטחנו שההקפאה הינה חד פעמית ושבתום תקופת ההקפאה נשוב לבנות כפי שהיה קודם. אין שום הצדקה להפר התחייבות זו, החקוקה היטב בזיכרון הקולקטיבי של אזרחי המדינה והעולם כולו. קווים אדומים יש לחזק ולא למחוק - אנו עומדים בפתחו של משא ומתן קשה, במהלכו ילחצו עלינו לחצות קווים אדומים שאסור לחצות".

   בתגובה לדברים אלו, מנסים גורמים מדינים בירושלים להרגיע את מתנגדי ההקפאה וגורם מדיני בכיר טען כי "נתניהו עומד על כך שישראל תקבל ערבויות בכתב, שמשקפות את ההבנות שהועלו בשיחותיו עם מזכירת המדינה הילרי קלינטון, כפי שסוכם בין השניים בניו- יורק. רק כאשר יתקבל מסמך ערבויות זה, יעלה אותו ראש הממשלה בפני הקבינט".

   לטענת הגורם המדיני, "מה שגורם להתמהמהות בגיבוש הנוסח המוסכם של הנייר האמריקאי, אלה טענות של הפלסטינים שההבנות בין מזכירת המדינה קלינטון לבין ראש הממשלה נתניהו, 'טובות מדי' לישראל ו'שוללות מהפלסטינים מנופי לחץ וקלפי מיקוח'". הגורם המדיני הסביר, כי הפלסטינים לא מוכנים לוותר על דרישת הקפאת הבנייה במזרח ירושלים. כמו כן, לדבריו הפלסטינים קובלים על כך שההבנות בין קלינטון לנתניהו מונעות מהם לדרוש הארכה נוספת של הקפאת הבנייה.

   הגורם הוסיף, כי הפלסטינים דורשים שהצדדים יגיעו לסיכום בנושא הגבולות בתוך 90 יום במסגרת חבילת ההבנות הישראלית-האמריקאית.

   שביתת אזהרה כללית ביו"ש

   במקביל למכתב של מורדי הליכוד, המתנחלים ביהודה ושמרון הכריזו על שביתת אזהרה כנגד מה שהם מכנים "ההתקפלות המבישה, הכניעה החוזרת של ראש ממשלת ישראל בפני הלחץ האמריקני-פלסטיני והכוונה להקפיא מחדש את הבנייה ביהודה ובשומרון".

   ביום ראשון הקרוב תתקיים שביתת אזהרה כללית ומלאה, ברשויות ביהודה שומרון. השביתה תכלול את המועצות האזוריות שומרון ובנימין וכן את המועצות המקומיות שהודיעו עד כה על השתתפותן: קדומים, קרני שומרון, אפרת, קריית ארבע ובית אל.

   ראשי המטה המשותף של ועדי המתיישבים בשומרון ובבנימין ו"תנועת קוממיות", יוזמי המהלך, הודיעו כי מדובר בשביתת אזהרה, שתכלול את המערכות המוניציפליות וכן השבתה כללית של מוסדות החינוך, במטרה ל"התריע מפני המשמעויות והסכנות הנובעות מהארכת הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון".

   המתנחלים מבטיחים כי הם "יעלו לירושלים ויפגינו כנגד ההתקפלות והכניעה וימחו כנגד כוונת ראש ממשלת ישראל לאשר את הארכת ההקפאה, מול משרד רה"מ בירושלים במהלך ישיבת הממשלה".

   בקרב המשתיישבים מבהירים כי "שביתת האזהרה הינה יריית הפתיחה למאבק חסר פשרות שינהלו המתיישבים ותומכיהם נגד ראש הממשלה אם חלילה יצעד במסלול הגירוש והעקירה".