פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   דיווח: ג'ורג' בוש הורה לתכנן מתקפה באירן

   הגארדיאן הבריטי חושף פרקים נוספים מספרו של נשיא ארה"ב לשעבר, לפיהם נתן הוראה לפנטגון בתקופת כהונתו כנשיא לבחון אפשרות של מתקפה על מתקני הגרעין באירן. "רצינו לעצור את הפצצה המתקתקת"

   נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש חושף בספרו החדש כי בתקופת כהונתו כנשיא הורה לפנטגון לתכנן מתקפה כנגד מתקני הגרעין באירן. לפי דיווח שמתפרסם הלילה (שלישי) בעיתון הבריטי "גארדיאן", בוש כותב בספרו "נקודות הכרעה" כי "הוריתי לפנטגון לבדוק מה נחוץ לשם מתקפה באירן, שתעצור את הפצצה המתקתקת, לפחות באופן זמני". הספר יראה היום אור ברחבי ארה"ב.

   לדברי בוש, חלק מיועציו סברו כי הרס פרויקט הגרעין היוקרתי יעניק רוח גבית לאופוזיציה באירן, ואילו אחרים חשבו כי הדבר יעורר גל של לאומנות אנטי-אמריקאית. "פעולה צבאית תמיד הייתה על השולחן, אבל זו היה המפלט האחרון מבחינתי", כותב בוש. הוא הוסיף כי התייעץ בעניין עם ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר. בזיכרונותיו של בלייר, שהתפרסמו כבר, כותב ראש הממשלה הבריטי כי נטה לחשוב שיש מקום פלפעולה צבאית באירן

   במהלך סוף השבוע פורסם כי בספרו מתייחס בוש גם לאפשרות של תקיפת מתקן הגרעין הסורי, שהופצץ לפי פרסומים זרים על ידי ישראל ב-2007. לדברי בוש, "ראש הממשלה דאז אולמרט לא ביקש אור ירוק, ואני לא נתתי לו אחד. הוא עשה מה שהוא מאמין שנכון על מנת להגן על ישראל". בוש הכחיש כי נתן "אור ירוק" לישראל לתקוף את הכור, והוסיף כי להערכתו, החלטתו של אולמרט לתקוף את המתקן נעשתה כדי להשיב את הביטחון שהוא איבד בקרב הציבור בישראל במהלך מלחמת לבנון השנייה.

   בוש מוסיף כי הוא דן באפשרות התקיפה בסוריה עם הצוות לביטחון לאומי, וכי הפצצה של המתקן נשקלה "אולם הפצצה של מדינה ריבונית ללא אזהרה או הצדקה מוצהרת הייתה יוצרת תגובה חמורה". לדברי בוש, גם אפשרות של מבצע חשאי להריסת הכור נבדקה, אולם הוחלט שהסיכון הכרוך בשליחת צוות שייחדור לסוריה גבוה מדי.