פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בירת מכשפות במוקד סכסוך דתות בארה"ב

   בירה עם ציור מכשפה המועלה על מוקד עצבנה את הקהילה הויקאנית בארה"ב, "דת מכשפות" נשית בעיקרה שסוגדת לאדמה ונשיות. דובר חברת הבירה: "האשימו אותנו בכל הרוע בעולם"

   בירה במהדורה מוגבלת ועליה ציור של מכשפה נשרפת על מוקד העלתה את חמתן של קהילת הויקאנים, חברי דת פגנית המאמינים בכוחות האדמה ובכוחותיהן המיסטיים של הנשים. הויקאנים (ובעיקר הויקאניות) קושרים עצמם למסורת של נשים-כוהנות ומזדהים במיוחד עם סיפורי רדיפת המכשפות בימי הביניים.

   פעילה בולטת בקהילות הויקאניות בארה"ב, ויקי נובל, נכנסה לחנות משקאות בעיירה קפיטולה שבקליפורניה לרכוש בירה. "אני אוהבת בירה", היא סיפרה, "נשים הם שבישלו בירה בזמנים עתיקים, וזה מתקשר למסורות עתיקות של רפואת שאמניסטית, כשאנשים בישלו את התרופות של עצמם". נובל הופתעה לגלות מהדורה מיוחדת של בירת "ויטץ' ויט" ("הלבנה של המכשפות" באנגלית ובהולנדית), בירת חיטה שעל תוויתה טקס שריפת מכשפה.

   בפנייה ששלחה נובל לרשימת התפוצה שלה התלוננה על התמונה בעייתית, והשוותה את הדימוי לדימויים פוגעניים כלפי קבוצות אחרות. "האם אתן מסוגלות לדמיין בירה עם תמונה של איש שחור בו מבוצע לינץ'?" כתבה נובל לחברותיה והוסיפה "או אולי אדם יהודי בדרכו למשרפות? הדימויים הללו (תודה לאלה) כבר לא מקובלים בחברה המודרנית".

   מכתבה של נובל עורר גל של פניות זועמות מקרב הקהילה הויקאנית, שגרמו ל"פורט מבשלות בירה", החברה האחראית על המשקה השערורייתי, לשקול במהירות לשנות את התווית. דובר החברה סיפר כי "האשימו אותנו בעידוד אלימות נגד נשים והשוו אותנו לאלימות בדרפור." הוא סיפר כי הטון בתגובות התלהט במהירות. "זה התחיל ממצב שאנשים אומרים 'הבירה הזו פוגענית כלפי פגנים' והגיע למצב שמאשימים אותנו בכל הרוע בעולם", אמר.