"להכריז על מפרץ חיפה כאזור נפגע זיהום"

ממצאי מחקרים המצביעים על כך שתושבי מפרץ חיפה חולים יותר בסרטן ובאסתמה הוצגו בדיון מיוחד בכנסת. הוצג גם קשר ישיר בין תחלואה בסרטן לבין רמת הזיהום באזור

  • מפרץ חיפה
  • דב חנין

בדיון שהתקיים היום (שני) בוועדה המשותפת (פנים-עבודה) לנושאי סביבה ובריאות, אמר ח"כ דב חנין (חד"ש) כי "יש להכריז על מפרץ חיפה כאזור נפגע זיהום". עוד אמר חנין כי להכרזה זו יש משמעות מרחיקת לכת, שכן עם כניסתו לתוקף של חוק אוויר נקי, בינואר 2011, יוכל המשרד להגנת הסביבה לנקוט בסדרה של פעולות מיוחדות ומיידיות על מנת להקטין את היקף הזיהום במפרץ חיפה.

הדיון שהתקיים בוועדה עסק בקשר שבין זיהום אוויר במפרץ חיפה ותחלואה עודפת בסרטן בנפת חיפה. כמו כן עסק הדיון ברמות גבוהות של אבץ הנמדדות באחרונה באוויר באזור מפרץ חיפה. בדיון הוצגו מחקרים שהדגימו שיעורים גבוהים יותר של ההסתברות ללקות במחלה (10-20%) באזור חיפה של סוגי סרטן הנגרמים מזיהום סביבתי בהשוואה לשאר אזורי הארץ (מדובר בטיפוסי תחלואת סרטן הידועים בעולם כקשורים לזיהום סביבתי כגון: סרטן הריאות, ראש-צוואר, שלפוחית השתן ולימפומה). החוקרים גם הראו כי שיעורי התחלואה הגבוהים יותר באיזור חיפה אינם קשורים למצבם הסוציו-אקונומי של החולים, או לעישון.

רונית פיסו, מנכ"לית הקואליציה לבריאות הציבור, אמרה כי הקואליציה קוראת למשרד להגנת הסביבה לפעול על מנת שהתעשיות יאמצו טכנולוגיות מונעות זיהום. עוד אמרה כי הקואליציה פועלת כעת על מנת להבין מהם המקורות של רמות האבץ הגבוהוה המצויות באוויר באזור מפרץ חיפה.

שימוש בגז טבעי צפוי להפחית את הזיהום

אסתר סטאר, ממלאת מקום מנכ"ל איגוד ערים לאיכות הסביבה חיפה, סיפרה כי האיגוד התחיל בפעילות ליישום חוק אוויר נקי וכי קיימת פעילות מקיפה מול המפעלים הגדולים והבינוניים. עם זאת, אמרה סטאר כי יש חשיבות גבוהה למעבר לשימוש בגז, דבר שיפחית באופן משמעותי את המזהמים בעבר.

עו"ד איילת בן עמי ממחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה אמרה, כי איכות האוויר במפרץ חיפה הוא יעד מרכזי של המשרד להגנת הסביבה. היא הוסיפה כי מחוז חיפה הכין מתודולוגיה ליישום של חוק אוויר נקי מול המפעלים וכי המחוז פועל להטמעת טכנולוגיות מירביות. עו"ד בן עמי אמרה כי העיצומים המנהליים נגד מפעלים שעוברים על החוק אינם מיושמים בכמות משביעת רצון.

בסיכום הדיון אמר ח"כ חנין כי "ברור כבר היום שעודף התחלואה בסרטן באזור חיפה הוא חריג, ויש להתאים לאיזור מדיניות ציבורית שתגן על חיי התושבים. הגעת הגז הטבעי לאזור חיפה ושיפור התחבורה הציבורית והפרטית ודאי ישפרו את איכות האוויר", אולם לדבריו על כל הגורמים להיערך ליישום חוק אוויר נקי ולהתייחס אל חיפה כאל איזור נפגע זיהום.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully