וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חוק האזרחות: חופש הצבעה לשרי העבודה

9.10.2010 / 21:07

לקראת הדיון בממשלה בעניין נוסח הצהרת האמונים, אמר שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה, כי מדובר בעניין מצפוני ולפיכך יאפשר לשרי העבודה להצביע כפי שיורה להם מצפונם

שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה, אהוד ברק, מתכוון לאפשר מחר (ראשון) בישיבת הממשלה חופש הצבעה לשרי העבודה בעניין תיקון חוק האזרחות. ברק אמר הערב כי "הניסוח שהצעתי, שיכלול את תוספת המילים ברוח מגילת העצמאות, משקף בצורה הטובה ביותר את ערכי היסוד של מדינת ישראל".

ברק הוסיף כי "הצהרה זו לא תפגע במיעוט הערבי והצהרה בעלת אופי דומה נהוגה במדינות מתוקנות רבות בעולם". שר הביטחון אמר עוד כי מדובר בעניין מצפוני ולפיכך יאפשר לשרי העבודה להצביע כפי שיורה להם מצפונם.

שר הרווחה יצחק (בוז'י) הרצוג, שהיה ממתנגדי החוק בפעם הקודמת כשזה עלה לדיון בממשלה, קרא לברק לכנס דיון דחוף של שרי העבודה לבלימת החוק. הרצוג הודיע הערב כי הוא יתנגד מחר בישיבת הממשלה לתיקון לחוק האזרחות, גם להצעתו של אהוד ברק. לדברי הרצוג, "זהו חוק מיותר ופסול הפוגע בזכויות המיעוטים במדינת ישראל ומפר את האיזונים בחברה הישראלית".

שר החקלאות שלום שמחון, שהיה מקורבו של ברק עד לפני זמן קצר, ושר התמ"ת בנימין בן אליעזר, השאירו פתק לשר הרצוג עם התנגדות לשינוי בחוק, כולל בהצעתו של ברק. גם השר לענייני מיעוטים אבישי ברוורמן (העבודה) כבר הודיע כי יתנגד להצעה.

את הנוסח גיבשו נתניהו ונאמן

נוסח הצהרת האמונים אמור לעלות לדיון בישיבת הממשלה, לאחר שלפני מספר חודשים התקיים דיון בנושא והממשלה החליטה שראש הממשלה בנימין נתניהו ושר המשפטים יעקב נאמן יגבשו נוסח שיובא בשנית לאישור הממשלה. לאחר הדיונים שהשניים קיימו, הם החליטו כי הנוסח לא ישונה ויועלה לדיון בישיבת הממשלה.

נוסח ההצהרה של מי שיבקש להתאזרח בישראל, שלא על פי חוק השבות, יהיה: "הנני מצהיר כי אהיה נאמן למדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, ואני מתכוון לכבד את חוקי המדינה".

רה"מ בנימין נתניהו הסביר את הסיבה להבאת החוק לממשלה ואמר כי "ישראל היא מדינת הלאום היהודי במהותה, בממשלתה, בסמליה, חגיה ובשפתה וראוי שכך יהיה גם בחוק האזרחות שלה. ישראל היא מדינה דמוקרטית, שנותנת שוויון אזרחי מלא לכל אזרחיה. אנו עומדים על כך, והן במדיניות הפנימית שלנו והן במדיניות החוץ ובמו"מ לשלום".

הערכה היא שבין 19 ל-23 שרים יתמכו בהצעה לתיקון החוק. אל יוזמיה, נתניהו ונאמן, צפויים להצטרף חמשת שרי ישראל ביתנו (אביגדור ליברמן, יצחק אהרונוביץ' וסופה לנדבר וכן עוזי לנדאו וסטס מיסז'ניקוב שנמצאים בחו"ל, ובמקרה הצורך ישאירו פתק הצבעה). עוד צפויים לתמוך בתיקון ארבעת שרי ש"ס: אלי ישי, אריאל אטיאס, משולם נהרי ויעקב מרגי. גם יו"ר הבית היהודי דניאל הרשקוביץ, ושרי הליכוד לימור לבנת, משה יעלון, יולי אדלשטיין, מיכאל איתן, גלעד ארדן, משה כחלון וישראל כץ יתמכו כנראה.

נגד ההצעה צפויים להצביע שרי מפלגת העבודה יצחק הרצוג ואבישי ברוורמן, וכן שלום שמחון ובנימין בן אליעזר שייעדרו מהישיבה, אך השאירו פתקי הצבעה נגד. אליהם יצטרף השר דן מרידור. יו"ר מפלגת העבודה אהוד ברק והשר בני בגין יגישו הצעות משלהם לנוסח ההחלטה. בשלב זה קשה להעריך כיצד יצביעו השרים סילבן שלום, יוסי פלד וגדעון סער. שר האוצר יובל שטייניץ תומך בעמדתו של ראש הממשלה, אך בעת ישיבת הממשלה הוא יעשה את דרכו מארצות הברית לישראל, ולכן לא ישתתף בהצבעה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully