"בלי ישראל, ארה"ב לא תשתתף בתרגיל בטורקיה"

לפי דיווח בעיתון הטורקי "הורייט", ירושלים מקבלת תמיכה בלתי מסויגת מוושינגטון. בדיווח נאמר כי ארה"ב הודיעה לטורקיה שאין בכוונתה לערוך עמה תרגילים צבאיים משותפים, ללא הכללת ישראל

מערכת וואלה! חדשות

ארצות הברית מסרה לטורקיה כי לא תשתתף בתרגילים צבאיים עמה באוקטובר, אם ישראל לא תשותף בתרגילים גם כן, כך דווח היום (רביעי) בעיתון הטורקי "הורייט". הודעת ארצות הברית לטורקיה הועברה לאחר שאנקרה שלחה הזמנה לתרגילים הצבאיים למספר מדינות, אך לא לישראל. התרגילים המדוברים הם תרגילים של חילות אוויר הנערכים במרכז טורקיה מדי שנה משנת 2001. שגרירות ארצות הברית באנקרה לא הגיבה לנושא.

לפני כשבועיים דווח בעיתון הבריטי "פייננשל טיימס" כי נשיא ארצות הברית ברק אובמה הזהיר באופן אישי את ראש ממשלת טורקיה רג'יפ טייפ ארדואן שאם אנקרה לא תשנה את עמדתה כלפי ישראל ואירן, וושינגטון לא תמכור לה נשק. העיתון דיווח כי אזהרה זו הינה בעלת משמעות רבה נוכח רצונה של טורקיה לקנות מל"טים אמריקאיים כדי לתקוף את המחתרת הכורדית PKK, שלה בסיסים בהרי צפון עירק ליד הגבול עם טורקיה, לאחר שארצות הברית תסיג את כוחותיה מעירק ב-2011.

גורם בכיר בממשל האמריקאי מסר לעיתון כי "הנשיא אובמה אמר לארדואן כי חלק מהפעולות של טורקיה העלו שאלות בקונגרס לגבי האפשרות לבטוח בטורקיה כבת ברית. המשמעות של כך היא שיהיה קשה לאשר בקונגרס חלק מהבקשות של טורקיה מאיתנו, למשל מכירת נשק שישמש אותה בלחימה נגד ה-PKK".

הבית הלבן הכחיש את הפרסומים. דובר מטעם הבית הלבן, ביל ברטון, אמר במסיבת עיתונאים כי "הנשיא אובמה וארדואן שוחחו לפני על המשט לעזה, על אירן, ועל נושאים אחרים", אך הבהיר כי "אומנם אנו נמצאים בדיאלוג עם טורקיה, אולם לא הוצג שום אולטימטום".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully