פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   חשד: הבריח מהגדה עשרות פריטים בני 2,000 שנה

   במושב ליד הוד השרון נמצאו עשרות פריטים עתיקים במשקל כולל של עשרות טונות. תושב המרכז נחקר בחשד שהבריח אותם מהשטחים וסחר בהם בניגוד לחוק

   מה עשו סרקופגים (ארונות קבורה) בני 2,000 שנה במושב בשרון? תושב המרכז נחקר בסוף השבוע בחשד שהבריח מהשטחים עשרות פריטים עתיקים וסחר בהם בניגוד לחוק. לדברי המשטרה, החשוד במעשה מסר בחקירתו כי התכוון לעשות שימוש בפריטים העתיקים במסגרת עסק שהקים לעיצוב גינות נוי.

   הפריטים נמצאו במושב נווה ירק שליד הוד השרון ומילאו שלוש משאיות, ומשקלם הכולל עומד על עשרות טונות. בין הפריטים שנמצאו, הקדומים בהם בני יותר מ-2,000 שנה: חלקי בית בד, כותרות אבן, בסיסים, משקופים, דלת אבן מפוארת ו-2 סרקופגים מגולפים מאבן.

   גיא פיטוסי, ארכיאולוג ופקח ביחידה למניעת שוד עתיקות, מסר כי "זה זמן רב שלא נתקלנו בכמות אדירה כזו של עתיקות שדודות, שרוכזו במקום אחד על ידי אדם אחד. המקרה הזה הינו חלק מתופעה גוברת ומדאיגה של הרס בלתי הפיך של אתרי עתיקות הנשדדים למטרת בצע כסף. הנזק שנגרם לאתרים בהוצאת פריטים שכאלה הוא עצום ופוגע באופן בלתי הפיך ביכולתנו ללמוד אודות התקופות ההיסטוריות השונות ובאפשרות להנחיל לדורות הבאים את המידע והידע ההיסטורי שגלום באתרי העתיקות". ברשות העתיקות מדגישים כי אסור על פי חוק להוציא פריטים עתיקים מאתרי עתיקות, וכי בחוק קבועים עונשים של עד חמש שנות מאסר בפועל בגין פגיעה בעתיקות.