הסניגוריה: חיפוש ללא עילה פוגע בזכויות אדם

הסניגוריה הציבורית תקפה את הצעת החוק לפיה שוטרים יורשו לערוך חיפוש גופני, גם ללא חשד מוקדם. "זהו כרסום נוסף בזכויות חוקתיות לפרטיות ובזכות האדם על גופו"

29/08/2010

הסניגוריה הציבורית הגיבה אחר הצהריים (ראשון) לחקיקה שיוזם משרד המשפטים לפיה שוטרים יורשו לערוך חיפוש על גופו של אדם ללא חשד מוקדם. מהסניגוריה הציבורית נמסר כי היא "עוקבת בדאגה אחר מהלכים כגון אלו המוצעים בהצעת החוק הזו, אשר מהווה כרסום נוסף בזכות לפרטיות ובזכות האדם על גופו".

"זכות זו הינה בעלת מעמד חוקתי, ובהיותה מבטאת ערכים בסיסיים של שמירה על כבודו של אדם ועל חירותו, הרי שהיא מהחשובות שבזכויות הקיימות במשטרים דמוקרטיים", נכתב בתגובת הסניגוריה. "למרות זאת, למרבה הצער אנו עדים בשנים האחרונות למגמה הולכת וגוברת של פגיעה בזכות זו".

עוד נמסר כי " החקיקה הנוכחית המוצעת הינה מהלך נוסף שפוגע בזכויות חוקתיות אלו באופן משמעותי: אדם אשר אינו מעורב בפעילות עבריינית או בפעילות מפירת סדר, ואין תשתית מינימאלית למעורבותו בכך, זכאי לכך שלא יכפו עליו בדיקות המגבילות את חירותו ופוגעות בפרטיותו, מצד רשויות המדינה, ובכלל זה המשטרה כמובן".

הסניגוריה הציבורית גם מציינת כי "הצעת החוק הנוכחית מרחיקה לכת ומאפשרת להקנות סמכויות שלטוניות מובהקות, כגון עיכוב ואף שימוש בכח, לפקחים עירוניים, אשר בניגוד לאנשי משטרה אינם בעלי ההכשרה המשפטית והמעשית הנדרשת, ויתרה מכך - אינם נתונים לפיקוח על ידי המנגנונים המקצועיים, המשמעתיים והייעודיים (כגון מח"ש) החלים על שוטרים והמהווים את אמצעי הבקרה החיוניים הנדרשים ביחס להפעלת הסמכויות והכח שיש בידי הרשות".

גם חבר הכנסת דב חנין (חד"ש) הביע דאגה מהצעת החוק. לדבריו, "הצעת החוק הופכת את כל אזרחי ישראל לחשודים. היא איננה מתאימה למדינה דמוקרטית. הדרך למאבק באלימות לא עוברת דרך שלילת זכויות האזרח. חיפוש ושימוש בכוח נגד אנשים שאינם חשודים בעבירה רק יגבירו את אווירת האלימות בחברה הישראלית".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully