המשט לעזה

פעילי המשט שציודם נגנב: "לשפוט חיילים על רצח"

מארגני המשט לעזה מסרבים להתרשם ממעצר החיילים בחשד לביזת מחשבים ניידים השייכים לפעילים. גרטה ברלין לוואלה! חדשות: "רק אם יעצרו את החיילים שרצחו תשעה אנשים, יהיה צדק אמיתי". ח"כ זועבי: "לא מפתיע שהחיילים גנבו"

יהושע בריינר וניר יהב
19/08/2010
יח"צ - חד פעמי

(באדיבות גל"צ)

בתגובה לדיווח לפיו שישה חיילי צה"ל נחקרו על ידי מצ"ח בחשד שבזזו מחשבים ניידים השייכים לפעילי המשט לעזה, אמרה הבוקר (חמישי) אחת הפעילות, לובנה מצארווה, תושבת ירושלים שהיתה על סיפון ה"מרמרה" ושמחשבה האישי וכן כסף מזומן שהיה ברשותה טרם הוחזרו לה, כי "חוץ מהדרכונים שחלק מהאנשים הצליחו לקחות ועוד כמה מזוודות ריקות וציוד מפוזר שנשלח לטורקיה, איש מאיתנו לא קיבל את חפציו בחזרה. כעת ברור לי שהחיילים היו עסוקים מדי בלבזוז את הציוד שלנו ולא להחזיר לנו אותו".

מצראווה הוסיפה כי "עם זאת מה שקורה עכשיו לא מפליא אותי – זה צבא לא מוסרי, צבא שמסוגל להשתלט על הספינה במים בינלאומיים ולהרוג אזרחים. אז למה אני צריכה להיות מופתעת מכך שהם בוזזים כרטיסי אשראי ומחשבים ניידים? חיילי צה"ל צריכים להישפט לא רק על הגניבה, אלא גם על רצח החפים מפשע על הספינה".

ח"כ חנין זועבי (בל"ד) שהשתתפה במשט, אמרה כי היא אינה מופתעת כלל וכלל. "מי שחוטף ספינה, חוטף פעילים פוליטיים, הורג תשעה בני אדם שאין להם קשר לטרור – אז מה מתפלאים שהחיילים גם גנבו? אני ממש לא מופתעת", אמרה זועבי לוואלה! חדשות.

"ששת המחשבים שנגנבו הם לא העניין המרכזי", הוסיפה ח"כ זועבי. "הרי ל-650 הפעילים שהיו על הספינה נעלמו מאות אלפי דולרים, מחשבים ניידים ומצלמות. איפה הם? באיזה רשות ישראל החרימה אותם? מישהו צריך לתת דין וחשבון. לשום פעיל שהיה על הספינה לא הוחזרו הכסף, המצלמות והמחשבים הניידים. הכל הוחרם ולא הושב. מדובר בשוד של מדינה".

"מזמן כבר דיווחתי על מקרים של ביזה ושוד שאירעו על הספינה", אמרה חברת הכנסת מבל"ד. "יש אפילו מקרים חמורים יותר מהמקרים שפורסמו. כשהיינו על הספינה בדרכנו אל אשדוד, היו מספר פעילים – אני יודעת בוודאות על אחד לפחות – שדיווחו שהם לא מוצאים את הכסף שלהם בתיקים. הרי החיילים שמו את התיקים שלנו בערימה אחת ולאחר שהם ביצעו עלינו חיפוש, אחד הפעילים אמר שכל הכסף שהיה ברשותו נעלם. לדבריו, היו שם 2,000 דולר ו-2,000 יורו".

"זוהי תופעה שקשורה גם למקרי השוד והביזה של בתי פלסטינים בגדה המערבית וברצועה", הוסיפה ח"כ זועבי. "היו כל כך הרבה פרסומים על ביזה של בתים וחנויות של פלסטינים, אז מה כולם מופתעים כעת מהסיפור הזה? הרי זו אותה תרבות פוליטית, וזה אותו הצבא. אולי הגיע הזמן שהחברה בישראל תתחיל לראות במעשיו של הצבא כמעשים פיראטים ועבריינים. אולי זה הזמן לעשות תפנית בתפיסה. זה מעשה של עבריינות של מדינה. יש כאן כל האלמנטים של עבריינות, אלימות וכוחנות".

"מצטרף לשורה ארוכה של פשעי צה"ל"

גרטה ברלין, אחת מראשי ארגון "Free Gaza" שארגנה את המשט ביחד עם ארגון ה-IHH הטורקי אמרה לוואלה! חדשות כי מדובר רק ב"קצה הקרחון". "הפשע החמור הזה מתווסף לרשימה ארוכה של פשעים שביצע צה"ל בפעילי המשט, אנשים חפים מפשע ולא חמושים, וכנגד האוכלוסייה בעזה", אמרה ברלין. "רק אם יעצרו את אותם חיילים שרצחו תשעה אנשים, יהיה צדק אמיתי".

ברלין הביעה תמיכה במעצרם של השישה, ואמרה כי מדובר בהכרה ראשונה של צה"ל בכך שבוצעו פשעים חמורים, לטענתה, במהלך ההשתלטות על המשט. "כל פעולת צה"ל היתה לא חוקית, ומעצר של שישה אנשים כי מכרו כמה מחשבים הוא רק מכה קלה לצה"ל, זה כלום. אותו הדבר קרה בדיוק במבצע עופרת יצוקה, שאחרי שצה"ל רצח מאות ילדים חפים מפשע, הוא עצר בסופו של המבצע חייל אחד שגנב כרטיס אשראי. כמובן שצריך לעצור אותם, אבל המעשה הנפשע הזה אינו מתקרב לצדק. לא רק שרצחו 9 אנשים על המרמרה, אלא גם פצעו בצורה רצינית עשרות אנשים בספינות האחרות וכל זה במים בינלאומיים, כך שלעצור כמה חיילים על גניבת מחשב זה רק קצה הקרחון".

לטענת פעילי המשט, עד היום לא הוחזר להם ציודם המלא, ומחשבים ניידים נוספים, לצד טלפונים ומצלמות שעדיין נמצאים בישראל. "עד היום לא קיבלנו שום ציוד", היא אומרת, "היו לנו צילומים של הפשעים שביצעה ישראל, אבל צה"ל דאג לקחת לנו הכל ולהפיץ לתקשורת רק את הקטעים שנוחים לו".

עוד בוואלה!

הפתרון לכאב הברכיים קרוב מתמיד - בזכות טכנולוגיה בנעל

מוגש מטעם אפוסתרפיה

שישה חיילים נעצרו בחשד לביזה

אמש הותר לפרסום כי שישה חיילים, בהם קצין בדרגת סגן משנה, נעצרו השבוע לאחר שנחקרו על ידי מצ"ח בחשד כי בזזו מחשבים ניידים של פעילי המשט ומכרו אותם. על פי החשד, קצין שנטל חלק בטיפול בספינות המשט בנמל אשדוד גנב מאחת הספינות שישה מחשבים ניידים. הקצין חשוד כי העביר את המחשבים לחייל המשרת עימו, על מנת שזה ימכור אותו לאחרים.

כל החשודים בפרשה נעצרו בתחילת השבוע, ושלשום הובאו חלקם לדיון בהארכת מעצרם בבית הדין הצבאי בחיפה. אמש הובאו הקצין והחייל המתווך להארכת מעצרם בבית הדין הצבאי בחיפה. עו"ד שלומי רכבי, פרקליטו של אחד החיילים שרכשו את המחשב, שמעצרו הוארך, הגיב לחשדות. לדבריו, "מרשי רכש את המחשב בתום לב מחבר ילדות מבלי שהעלה בדעתו שמדובר במחשב גנוב כלל, ורק בדיעבד נודעו לו הפרטים המלאים. מרשי שיתף פעולה מלאה עם החוקרים והביע חרטה מלאה על כך שלא דיווח על הנושא".

  • חנין זועבי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully