ג'ורג' מיטשל: "מעודד מהפגישה עם אבו מאזן"

ארצות הברית ממשיכה להפעיל לחץ על ישראל והפלסטינים לפתוח בשיחות ישירות. השליח האמריקאי המיוחד לאזור יצא "מעודד" מפגישתו עם אבו מאזן והתחייב להמשיך במאמצים

17/07/2010

השליח האמריקאי המיוחד למזרח התיכון סיים אחר הצהרים (שבת) את פגישתו ברמאללה עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ואמר בתום הפגישה כי הוא "מעודד מהשיחות שערכנו כאן היום ובימים האחרונים". מיטשל הוסיף כי השיחה עם יו"ר הרשות היתה גלוית לב ופורייה. בתדרוך קצר שהעניק לכתבים ברמאללה אמר עוד שליחו של אובמה כי וושינגטון מכירה ב"קשיים ובמורכבות" הניסיון לממש את חזונו שלך הנשיא לשלום כולל במזרח התיכון, "אולם אנחנו נחושים להמשיך במאמצים". מיטשל סיפר כי בכוונתו לבקר במספר מדינות נוספות באזור.

ביקורו של מיטשל באזור מגיע באמצע הדרך לערך בשיחות הקרבה בין ישראל והפלסטינים אשר צפויות להסתיים בחודש ספטמבר, במקביל לסיום תקופת הקפאת הבנייה בהתנחלויות. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנועד אתמול עם מיטשל חוזר ואומר בכל הזדמנות כי הוא קורא ליו"ר הרשות אבו מאזן לפתוח בשיחות ישירות ללא תנאים מקדימים, שכן לטענתו, שיחות הקרבה הן "בזבוז זמן".

בתוך כך, יו"ר הרשות אבו מאזן הציג הבוקר את תנאיו לפתיחה במשא ומתן ישיר עם ישראל. ראשית, על ישראל להסכים לרעיון שצד שלישי ישמור על גבולותיה של המדינה הפלסטינית העתידית וכן צריכה להיות הסכמה ישראלית עקרונית לחילופי שטחים הוגנים שיפצו את הפלסטינים על האדמות עליהן יושבות התנחלויות שלא יפונו במסגרת הסכם הקבע. הצהרתו של יו"ר הרשות כפי שפורסמה בראיון לעיתון הירדני "אל-רד" מגיעה על רקע הלחצים המופעלים מוושינגטון על הצדדים לפתוח במשא ומתן ישיר.

אחד מסלעי המחלוקת העקרוניים בין ישראל והפלסטינים הם סידורי הביטחון שיכוננו בין המדינות במסגרת הסדר שלום כולל. אבו מאזן כבר הביע בעבר את הסכמתו לנוכחות כוח נאט"ו בגבולות המדינה הפלסטינית, במטרה להפיג את החששות הישראלים מפני תהליך חימוש פלסטיני. "עכשיו דרושה מהישראלים הסכמה עקרונית לתנאים אלו", אמר אבו מאזן, "כלומר, האם הם מסכימים לנוכחות צד שלישי בשטח המדינה הפלסטינית שתקום בהתבסס על גבולות 1967. אם הם יסכימו לכך, זה ייחשב בעינינו כהתקדמות מספקת לקראת פתיחה בשיחות ישירות".

לבד מסידורי הביטחון, כאמור, התנה אבו מאזן את פתיחת השיחות הישירות עם ישראל בהסכמה לחילופי שטח הוגנים בהסדר. בהתייחס לאפשרות לפיה גושי התנחלויות ישראלים לא יישארו במקומם, אמר אבו מאזן כי "אמרנו כבר שהגבולות יתבססו על גבולות 1967 עם הסכמה על חילופי שטחים הוגנים". מקורות רשמיים פלסטינים אמרו בעבר כי על השטח שיוחלף אסור להיות גבוה מ-2% משטח המדינה הפלסטינית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully