מנהיגת "נשות הכותל" הורחקה מרחבת הכותל

לאחר שהפרו "נשות הכותל" את פסיקת בג"ץ בתהלוכה ברחבת הכותל המערבי, נעצרה אחת ממנהיגות הארגון לחקירה. היא שוחררה לאחר שהסכימה שלא להגיע לאתר במשך 30 יום

12/07/2010

תפילה של ארגון "נשות הכותל" בהשתתפות כמה עשרות נשים, התקיימה הבוקר (שני) ברחבת הנשים בכותל המערבי. בתום התפילה יצאו הנשים עם ספר תורה בתהלוכה, בניגוד להחלטת בג"ץ. מארגנת התפילה, ענת הופמן, עוכבה לחקירה במרחב דוד של המשטרה. בעקבות זאת הגיעו למקום כמה עשרות נשים שהשתתפו בתפילה ומחו על החקירה. הופמן שוחררה ממעצרה לאחר שהסכימה שלא להתייצב ברחבת הכותל במשך 30 יום. בנוסף, הגישה הופמן ערבות עצמית על סך 5,000 שקלים.

לפני כשלושה חודשים שני גברים חרדים השליכו כיסאות על מספר נשים מארגון "נשות הכותל" במהלך תפילתן ברחבת הכותל. הם נעצרו ונלקחו לחקירה. התקרית אירעה בעקבות פרסום פשקווילים בבירה הקוראים למתפללים למנוע מ"נשות הכותל" לערוך תפילה ברחבת הכותל.

זה 15 שנה מקיימות נשות הכותל, המונות עשרות מתפללות ושייכות לזרמים הקונרסבטיבי והרפורמי, מאבק שנועד לאפשר להן להתפלל בכותל מדי ראש חודש, לרבות לבישת טליתות וקריאה בספר תורה. בשנת 2003 עתרו הנשים לבג"ץ, ובתגובה הורו השופטים למדינה להכשיר מתחם באזור הכותל בו יוכלו הנשים להתפלל. אולם, בניגוד להוראת בג"ץ, המתחם לא הוכשר, והנשים המשיכו להגיע לרחבת הכותל.

לפני כעשרה חודשים אמר מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף כי נשים המתעטפות בטלית ומניחות תפילין הן "טיפשות", ויש להוקיע אותן. דבריו של הרב עובדיה התייחסו ל"נשות הכותל" מהתנועה הרפורמית והקונסרבטיבית, המאמצות שורה של הלכות המוטלות על גברים.

בשיעור השבועי שלו עסק הרב בהלכות קידוש בשבת, ובין השאר הזכיר מצבים שבהם אשה יכולה "להוציא" גבר ידי חובת קידוש, כאשר היא אומרת את הקידוש והוא המאזין. עם זאת, ציין, "תפילין היא צריכה להיזהר לא לשים. יש טיפשות שבאות לכותל המערבי, שמות טלית ומתפללות. אלו שוטים. רוצות שוויון, לא רוצים שם שמיים, צריך להוקיע אותן ולהיזהר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully