המשט לעזה

"טורקיה סגרה בפני ישראל את המרחב האווירי"

סוכנות ידיעות טורקית מצטטת את רה"מ ארדואן, כמי שאומר שהמרחב נסגר למטוסים ישראלים מיד לאחר המשט לעזה. ברשות התחבורה לא התקבלה על כך הודעה רשמית. לאחרונה דווח על הקפאת 16 הסכמים ביטחוניים עם ישראל

28/06/2010

סוכנות הידיעות הטורקית "אנטוליה", מדווחת הבוקר (שני), כי ראש הממשלה, רג'יפ טייפ ארדואן, הורה על סגירת המרחב האווירי של טורקיה לכלי טיס ישראליים בעקבות המשט לעזה. ואולם ברשות התעופה האזרחית ובמשרד התחבורה לא התקבלה כל הודעה רשמית על סגירת המרחב האווירי לטיסות ישראליות.

סוכנות הידיעות הטורקית מצטטת את ארדואן, כמי שאמר שהמרחב נסגר לאחר ה-31 במאי, היום בו השתלט כוח צה"ל על הספינות שעשו את דרכן לעזה. ארדואן נמצא כעת בטורונטו שבקנדה, כדי לקחת חלק בפגישת ה-G20 הנערכת בעיר. אתמול דווח בעיתון "ידיעות אחרונות" כי טורקיה מנעה ממטוס של חיל האוויר שהיה בדרכו לפולין, לעבור בשטחה.

גורם מדיני אמר הבוקר כי אם הפרסומים אכן נכונים, אז "מסתבר שהטורקים ממשיכים להסלים את המצב באופן יזום. השאלה היא לאן הם שואפים להגיע בסוף המסלול. קרוב לוודאי שהם מחפשים הזדמנויות לדרדר את היחסים עד לניתוק מוחלט. ישראל צריכה להתריע בפני אירופה ובפני ארה"ב על מסלול ההתנתקות המסוכן בו טורקיה בחרה. היום הם התנתקו מישראל, מחר הם יתנתקו מהמערב".

מדובר בהחרפה נוספת ביחסים בין המדינות. לאחרונה דווח על חשש בענף התעופה, כי במסגרת הסנקציות שבהן מאיימת טורקיה להטיל על ישראל עקב אירועי המשט לעזה, טורקיה לא תאפשר למטוסים לעבור בנתיבים אשר בתחומה. עיקר החשש היה לגבי טיסות למזרח הרחוק ולמזרח אירופה.

טוב לדעת (מקודם)

הלחצן שיכול להציל את חייך במקרה חירום רפואי

מוגש מטעם שחל

טורקיה שוקלת לתבוע את ישראל

היחס מצד הממשל בטורקיה כלפי ישראל הולך ומחריף. בראיון לעיתון "טורונטו סטאר" אמר ארדואן כי טורקיה שוקלת לתבוע את ישראל בשם קורבנות המשט לעזה. במסגרת הראיון פירט ארדואן את הצעדים בהם ישראל צריכה לנקוט על מנת לשקם את יחסיה עם ארצו - התנצלות על פשיטת הקומנדו על אונייה טורקית שהשתתפה במשט לעזה ב-31 במאי, תשלום פיצויים למשפחות תשעת הקורבנות, הסכמה לחקירה בינלאומית והסרת המצור על עזה. "כבר שמענו את ההצהרות הללו אבל שום צעד לא ננקט. הצהרות דומות כבר נשמעו בעבר", אמר ארדואן על הודעת ממשלת ישראל כי היא תקל את הסגר.

ארדואן היה אמור להעלות את דרישת הפיצויים במהלך פגישתו עם הנשיא אובמה במסגרת הכינוס. הוא הביא עמו לטורונטו תמונות וממצאי נתיחה של הקורבנות על מנת לחזק את טענותיו. גם החרם הכלכלי בטורקיה עולה מדרגה. לפני כשבועיים הודיעה אנקרה כי היא מקפיאה 16 הסכמים עם ישראל, בתוכם עסקאות מתוכננות בשווי של מיליארדי דולרים, משום שישראל מסרבת להתנצל על אירועי המשט לעזה.

בנוסף דיווחו מקורות בטורקיה כבר לפני שבועיים כי הממשלה הטורקית אישרה שורה של סנקציות נגד ישראל על רקע אירועי המשט לרצועת עזה. על פי הדיווח, הצעדים קרובים מאוד לניתוק היחסים הדיפלומטיים והצבאיים עם ישראל. "טורקיה מתכוונת להוריד את דרג הייצוג הדיפלומטי שלה בישראל אל הרמה הנמוכה ביותר, ולהגיע אף לניתוק מוחלט של היחסים הדיפלומטיים", מסרו המקורות. על רקע ההחרפה ביחסים השגריר הטורקי שהוחזר בעקבות פעולת ישראל נגד המשט לעזה עדיין לא הושב לישראל. בטורקיה הודיעו כי ללא התנצלות מצד הממשלה על הפעולה הישראלית הוא לא יוחזר.

  • טורקיה
  • משט לעזה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully