ספרד: נסגר התיק על חיסול סלאח שחאדה

בית המשפט העליון בספרד החליט לסגור באופן סופי את תיק החקירה נגד בכירים ישראלים בחשד למעורבות בחיסול בכיר חמאס סאלח שחאדה ב-2002. הספרדים קבעו כי ישראל ביצעה חקירה"אמיתית" בנושא

13/04/2010

בית המשפט העליון בספרד אישר היום (שלישי) באופן סופי את ההחלטה לסגור את תיק החקירה נגד הבכירים הישראלים, שנפתח בעקבות חיסולו של מנהיג חמאס סלאח שחאדה בשנת 2002. כך דיווחה סוכנות הידיעות הגרמנית. במהלך פעולת החיסול נהרגו 15 בני אדם נוספים.

השופטים דחו עתירה של שני ארגונים פלסטינים שטענו כי החיסול מהווה פשע נגד האנושות, ואמרו כי ישראל ביצעה חקירה מנהלתית ומשפטית "אמיתית" לגבי החיסול. לדברי השופטים, המסמכים הרבים שישראל סיפקה, הוכיחו כי המקרה נחקר. כמו כן, השופטים הוסיפו כי ועדה שמונתה על ידי ממשלת ישראל חוקרת את הנושא כעת.

שחאדה נהרג בשנת 2002 בהפצצת ביתו, שבלב שכונת מגורים (שנבנתה לתושבי מחנה הפליטים הסמוך על ידי האיחוד האירופי), באמצעות פצצה במשקל טון שהושלכה ממטוס קרב מסוג F-16. בפעולה זו נהרגו גם עוזרו של שחאדה ועוד 14 אנשים, ובהם אשתו ושלושה מילדיו של שחאדה, וכן נשים וילדים משכניו של שחאדה. בנוסף, נפצעו עשרות אזרחים שהיו בקרבת מקום.

מוקדם יותר טען שופט בית המשפט הלאומי פרננדו אנדראו כי ההתקפה חסרת הפרופורציה בעזה מהווה פשע נגד האנושות. הוא ציין את בנימין בן אליעזר, שר הביטחון דאז, ושישה קציני צה"ל ובכירים במערכת הביטחון בעבר ובהווה כחשודים במעשה.

בן אליעזר בירך על החלטת בית המשפט הספרדי והודה למשרדי החוץ, המשפטים ולממשלה בספרד על מאמציהם לביטול הדיון בתיק שחאדה. "השכל הישר ניצח. מדינת ישראל תמשיך להגן על זכות אזרחיה לחיים ותמשיך לרדוף את בכירי הטרור תוך מינימום פגיעה באזרחים חפים מפשע", אמר.

בשנים האחרונות חמקו גם הרמטכ"ל לשעבר רב אלוף במיל' שאול מופז, והאלוף במיל' דורון אלמוג, לשעבר אלוף פיקוד הדרום, מצווי מעצר שהוצאו נגדם בבריטניה בנסיבות דומות. מפקד אוגדת עזה לשעבר, תת-אלוף אביב כוכבי, ביטל תוכנית ללמוד בבריטניה, מחשש שגם נגדו ינסו ארגוני זכויות אדם להגיש בקשת מעצר.

"פצצה מתקתקת"

שחאדה החל את פעילותו הטרוריסטית ב-1982, וב-1984 נעצר בעוון פעילות עוינת כנגד ישראל. הוא שוחרר כעבור זמן מה, וב-1984 הצטרף לשייח אחמד יאסין והחל לבנות את הזרוע הצבאית של תנועת חמאס. ב-1987 הקים שחאדה את גדודי עז א-דין אל קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס בעזה, וב-1988 נעצר באשמת הקמת תאי טרור ומתן הוראות לבצע פיגועים.

גם בעת שישב בכלא היה שחאדה מעורב בפעילות טרור, והנחה את המחבלים שחטפו ורצחו את החיילים אבי סספורטס ואילן סעדון. בשנת 2000 שוחרר מהכלא הישראלי וחזר לעסוק בפעילות טרור. בעקבות פריצת אינתיפאדת אל אקצה וגל פיגועי ההתאבדות של החמאס, ניסתה ישראל לחסלו במשך תקופה ארוכה. ישראל ייחסה לו תכנון או אישור של פיגועים רבים, ובהם רצח חמישה תלמידי ישיבה בעצמונה וכן הריגת ארבעה חיילי צה"ל בתקיפת מוצב "אפריקה" בסמוך לרצועת עזה.

בחודשים האחרונים לפני חיסולו גברה השפעתו של שחאדה בזרוע הצבאית של החמאס, בעיקר בעקבות חיסולם של מרבית הפעילים הוותיקים של הארגון על ידי ישראל. למרות שלרוב הנהגת החמאס מפוצלת בין הגדה המערבית ורצועת עזה, הרי בתקופה שקדמה מיידית למותו החל שחאדה לתת הוראות גם לאנשי החמאס בגדה ולא רק לאלו שברצועה. על-פי מקורות ישראליים, בעת חיסולו היה שחאדה בגדר "פצצה מתקתקת", משום שתכנן לבצע שישה פיגועים במקביל, אחד מהם - באמצעות חומר נפץ במשקל טון.

  • ספרד
  • סאלח שחאדה
  • עזה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully