המדינה תובעת פיצוי מנהגים שפגעו בחיילים

לאחרונה הוחלט להגיש תביעות נגד אזרחים שפגעו בכבישים בחיילי צה"ל, כך שהוצאות הטיפול לא יצא מקופת המדינה. רק בשנה האחרונה מדובר על 64 מיליוני שקלים

24/03/2010

בשנה האחרונה הגישה מדינת ישראל עשרות תביעות שיפוי , בשווי מסתכם מיליוני שקלים. תביעות שיפוי אלו דורשות תגמולי ביטוח שישולמו למדינה על הוצאות שיצאו מכיסה. התביעות שהגישה המדינה הן נגד חברות ביטוח ונגד נהגים שגרמו לתאונות דרכים בהן נפגעו חיילי צה"ל ואנשי כוחות הביטחון ובהן ניזוקו כלי רכב צבאיים או רכוש צבאי אחר. שווי התביעות שהוגשו בשנת 2009 ובחודשיים הראשונים של שנת 2010 עומד על כ -64 מליוני שקלים.

במצבים בהם נפגעים חיילי צה"ל בתאונות ובאם אין אחר הלוקח אחריות, מדינת ישראל היא האחראית מכוח חוקי השיקום לדאוג לטפל באנשי כוחות הביטחון או שאריהם. במחלקה למיקור חוץ של המדינה מספרים כי עקב התאונות והתעלמות האזרחים המעורבים בהן, נושאת המדינה בעלויות רבות על מימון הוצאות רפואיות לחיילים ותשלום תגמולים חודשיים בהתאם לאחוזי הנכות של החייל הנפגע.

לאחרונה, כחלק מהמטרה להגן על קופת הציבור ונכסי המדינה, החליטו במחלקה להגיש תביעות שיפוי בגין הוצאותיה מחברות הביטוח שבהן מבוטחים כלי הרכב הפוגעים, מתאגיד "קרנית", או כאשר מדובר בנזקי רכוש, מהנהגים הפוגעים עצמם, במקרים שבהם לא היה רכבם מבוטח בביטוח צד ג'.

לדברי הפרקליטות ומשרד הביטחון, הגשת תביעות מסוג זה היום, עשויה להוביל לכך שאותם נתבעים פוטנציאליים ידעו שסירובם הבלתי מוצדק יוליד תביעה שתוגש נגדם בתוך זמן קצר. האמונה היא כי הם יימנעו מלהדוף את דרישות השיפוי מאת המדינה מתוך הידיעה שהדרך להגשת תביעה נגדם קצרה ולהערכת ראש חטיבת תביעות וביטוח במשרד הביטחון, כבר היום, לאחר חודשים ספורים של הגשת תביעות אינטנסיבית, מורגש השינוי ביחס חברות הביטוח לדרישות שיפוי המועברות ע"י חטיבת התביעות לחברות ביטוח.

  • תביעות ביטוח
  • צה"ל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully